15 sierpnia – święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Według nauczania Kościoła katolickiego Maryja nie umarła, a zasnęła i została z ciałem i duszą wzięta do nieba. Zostało to uznane za Prawdę Objawioną. Wcześniej, przed Maryją, tego szczególnego wyróżnienia doświadczyli prorocy Henoch i Eliasz. Dlaczego obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny?

Maria Panna z dzieciątkiem

Wniebowzięcie jest konsekwencją szczególnego przywileju świętego życia. W historii ludzkości mimo, iż świętych zapisanych na kartach Kościoła są miliony, Wniebowzięcia doświadczyła tylko trójka ludzi. Dlaczego inni nie mogli liczyć na ten przywilej skoro równie święcie żyli? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Aby zbytnio się nie rozwodzić, skupimy się wyłącznie na Maryi i nas, ludziach, którzy potencjalnie „są już święci”, a Wniebowzięcia (najprawdopodobniej) nie doświadczą.

Maryja – urodzona bez grzechu

U Boga, w Jego rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak czas. W niebie, w Królestwie Niebieskim istnieje tylko teraz. Dlatego też Bóg widzi nas trochę inaczej niż my możemy poznawać Jego. Od znał nas zanim się urodziliśmy. Bóg znał też Maryję z Nazaretu. Widział jak żyje, jaka jest Jej wiara zanim się urodziła, dlatego też ochronił ją przez zmazą, grzechu pierworodnego, grzechu, który „dziedziczymy” wszyscy po tym jak w Ogrodzie Eden zgrzeszyli pierwsi ludzie – Adam i Ewa. To w konsekwencji doprowadziło do tego, że dziś możemy obchodzić święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Piękne i dobre dzieciństwo Maryi

Maryja, jako córka pobożnych i prostych ludzi Joachima i Anny, wychowywana była w wartościach religijnych, przy ciężkiej pracy jaką musiała wykonywać „na polu”. Jako młoda dziewczynka każdego dnia rozmawiała na modlitwie z Bogiem i pracowała pomagając rodzicom. Kiedy nadszedł dla Niej odpowiedni czas Bóg zesłał do Niej swojego anioła, aby ten z nią „porozmawiał”. Gabriel – ten sam anioł, który po grzechu pierwszych ludzi stanął na straży raju, aby nikt do niego nie wszedł stanął teraz przed Maryją.

maryja i apostołowie

Zapytanie Boga i odpowiedź Maryi

Anioł oznajmił Maryi, że ta została wybrana przez Boga. Zapytał ją, czy zechce urodzić „cudowne dziecię”, które zbawi ludzkość. Maryja zmieszała się na te słowa, w pierwszej chwili nie za bardzo wiedziała, co odpowiedzieć. Jednak po chwili namysłu odpowiedziała „jak mi się to stanie, skoro nie znam męża”? Z pozoru słowa te mogą dziwić, dlatego, że Maryja była już zaręczona z sąsiadem, starszym od siebie Józefem. Jednak zwrot „nie znam męża” oznaczał, tyle, że Maryja po prostu z nim nie współżyła. To dlatego dziwiła się, w jaki sposób miałaby urodzić, skoro nie doszło do żadnego aktu seksualnego. Mimo, iż okazała zdziwienie odpowiedziała Bogu „tak”. Wtedy nastąpił kolejny cud, doszło do poczęcia Jezusa. Jakież byłoby jej zdziwienie, gdyby wtedy wiedziała, że każdego roku, 15 sierpnia będziemy obchodzić święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Matka Boża towarzyszy i wychowuje Jezusa

Maryja z racji tego, że była urodzona bez grzechu, widziała świat doskonalej, lepiej niż my. Pamiętać trzeba, że to grzech zaciemnia nam obraz tego, co Boże w świecie, tego co wiąże się z sednem życia. Jej to nie dotyczyło. Ona najprostsze codzienne sprawy, widziała wyłącznie po Bożemu. Dlatego też po Bożemu mogła wychować Jezusa. Jako kochająca matka była przy nim w każdej sytuacji. Kochała Go całym sercem i obserwowała Go, zastanawiając się, kim Jezus stanie się jako dorosły mężczyzna. Myślała nad tym, w jaki sposób Jezus „zbawi świat”.

 

Obecna przy katowaniu Syna i Jego śmierci

Matka Jezusa zwracała na siebie uwagę nie tylko ludzi z najbliższego otoczenia, nie tylko sąsiadów i uczniów Jezusa. Zwrócili też na nią uwagę żołnierze rzymscy – którzy wykonywali rozkazy i katowali Jezusa tuż przed ukrzyżowaniem. Wiemy, że dzięki Jej postawie wielu z nich przeszło nawrócenie. Są takie chwile, kiedy każdy z nas w sposób szczególny doświadczył, czy zobaczył czyjąś miłość – byliśmy wtedy pod wrażeniem, takie momenty chwytają nas za serce. Aby zrozumieć to, co czuli ci żołnierze, kiedy patrzyli na wycierającą krew Jezusa z posadzki Maryję, powinniśmy pomnożyć to nasze doświadczanie tej miłości przez milion! To, co biło od tej kobiety, powalało na ziemię, i to dosłownie!ukrzyżowanie

Maryja autorytetem Apostołów po śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa

Kiedy Jezus został zabity, kiedy zmartwychwstał i wstąpił do nieba uczniowie pozostali na ziemi, aby głosić Jego imię po całej ziemi. Misja Maryi się nie skończyła. Nadal pozostała ona w cieniu, jednak wiemy, że uczniowie darzyli ją ogromnym szacunkiem i często radzili się o pomoc jej w trudnych momentach. Było tak do czasu, w którym Bóg postanowił zabrać do Swego domu Matkę Swojego Syna. Maryja zasnęła i cudownie została wzięta do nieba. Prawda ta była znana już od początków istnienia Kościoła.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jednak tylko w Polsce. Matki Boskiej Znakomitej bądź Matki Boskiej Korzennej na terenie Czech. W Kościele jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku. W Polsce i całej Unii Europejskiej czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

święto wojska polskiego

Cud na Wisłą – wygrana dzięki Matce Bożej!

15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 (zwanej Cudem nad Wisłą – nazwanej nie przez przypadek, gdyż światkowie twierdzą, że to dzięki modlitwom do Matki Bożej udało się mimo minimalnych szans wygrać bitwę) stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, kiedy to Armia Polska dowodzona przez Józefa Piłsudskiego zatrzymała falę komunizmu. Po upadku PRL święto jest obchodzone od 15 sierpnia 1992 roku.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *