Agro Akademia 2022 – jaka jest cena jutra? Sprawdź

Zaangażowanie gospodarstw indywidualnych w kredytowanie spada – podaje Bank BNP Paribas. Z czego to wynika? Odpowiedź na to pytanie poznali uczestnicy tegorocznej Agro Akademii 2022. Szósta edycja autorskich spotkań z rolnikami i przedstawicielami rynku agro Banku BNP Paribas odbyła się pod hasłem „Cena jutra”.
Edycja Agro Akademii 2022 poświęcona jest analizie sytuacji na rynkach rolnych. Kryzys surowcowy, wzrost cen paliw, drożejące środki produkcji rolnej, zerwane łańcuchy dostaw – jak przekładają się na agrobiznes?
– Patrząc na poprzedni sezon gdy można było stosunkowo tanio wyprodukować i drogo sprzedać – na ceny nawozów i środków ochrony roślin przed sezonem a finalne ceny zbóż i rzepaku to myślimy, że w tym sezonie takich luksusów już nie będzie. Będzie zdecydowanie trudniej – mówił Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro Banku BP Paribas.
Spis treści
Agro Akademia 2022: jaka będzie cena jutra?
Na pytanie jaka przyszłość czeka polskie rolnictwo, Maciej Piskorski podkreślił, że wpływ na to ma wiele różnych czynników.
– Zaczynając od konsumenta poprzez rynki zewnętrzne głównie rynek chiński, który ma ogromny wpływ na rynek żywnościowy. Dalej – spójrzmy na sytuację polityczną, chociażby obserwujemy to co się dzieje na wschodzie. Ma to ogromny wpływ, gdyż rynek wschodni jest ważny dla produkcji rolno-żywnościowej. No i oczywiście inflacja, czyli coś co wszystkich najbardziej teraz interesuje. Głównym czynnikiem inflacyjnym jest żywność – podkreślił.
Kredyty dla gospodarstw rolnych – dane podane na Agro Akademia 2022
Czy obecne realia rynkowe spowolniły apetyt rolników na inwestycje? Z informacji podanych przez Bank BNP Paribas wynika, że zaangażowanie gospodarstw indywidualnych w kredytowanie spada. Obecnie wynosi 31 mld zł. Dla porównania, dwa lata temu utrzymywało się na poziomie 33 mld, więc jest wyraźny spadek. Co to oznacza?
– Może to wynikać z obawy o przyszłość, dlatego ważne jest dzisiaj aby zrozumieć co się dzieje. Druga kwestia – bardzo dobry sezon za nami jeśli chodzi o produkcję roślinną. Może być tak, że część finansowań się spłaciła. Na to zwracam uwagę. Finansowanie obrotowe w każdym gospodarstwie powinno być, aby nie wyprowadzać środków, które są związane z produkcją, z nadwyżką również na inwestycje – doradza Maciej Piskorski.
Rynek Agro – gdzie jesteśmy?
Podczas pierwszego spotkania z cyklu Agro Akademia 2022 prezentację „Rynek Agro – gdzie jesteśmy, pytania o przyszłość” przedstawił Grzegorz Kozieja, dyrektor Biura Analiz Sektora Rolno-Spożywczego w Departamencie Międzynarodowy Hub Food & Agri Grupy BNP Paribas.
Następnie przeprowadzona została dyskusja z udziałem ekspertów: Piotra Walkowskiego, Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Rafała Mładanowicza, rolnika, delegata Pomorskiej Izby Rolniczej do Krajowej Rady Izb Rolniczych i Wojciecha Styburskiego, Prezesa Zarządu Grupy Producentów Rolnych Agro Integracja. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zabrania głosu i zgłoszenia swoich pytań do ekspertów na żywo, na specjalnym czacie.
Drugie spotkanie z cyklu Agro Akademia zaplanowane jest na początek kwietnia 2022 r. W sprzyjających okolicznościach odbędzie się ono w formule hybrydowej, z zachowaniem należytych środków bezpieczeństwa. Część uczestników będzie mogła wziąć w nim udział osobiście, a pozostali dołączyć on-line.
Agro Akademia 2022 czyli autorskie spotkanie Banku BNP Paribas
Agro Akademia to cykl spotkań skierowanych do rolników i rolniczek, właścicieli gospodarstw, przedsiębiorców agro, a także przedstawicieli firm i środowisk związanych z agrobiznesem. Organizowane są przez Bank BNP Paribas od 2016 r. Główną ich ideą jest przekazywanie rolnikom specjalistycznej wiedzy w zakresie finansowania działalności rolniczej. A także poszerzanie ogólnej wiedzy o biznesie, niezbędnej w prowadzeniu gospodarstw, która pochodzi od profesjonalnych firm obsługujących sektor rolny.
Przeczytaj również: Składka na ubezpieczenie zdrowotne KRUS – II kwartał 2022
