AgroMat – diler marki Kubota

Braszowice, powiat ząbkowicki na Dolnym Śląsku. Odwiedzamy z kamerą firmę AgroMat – dilera ciągników i maszyn rolniczych marki Kubota. Firma powstała w 1990 roku, funkcjonuje więc na rynku agro od blisko 30 lat. W 2016 roku przebojem weszła na dolnośląski rynek ciągników rolniczych.
Główne obszary działalności AgroMat to handel zbożem, sprzedaż środków ochrony roślin, nawozów i materiału siewnego. A także usługi agrotechniczne i sprzedaż maszyn.
– Na chwilę obecną posiadamy 7 punktów handlowych. Od lipca zapraszamy do nowego punktu sprzedaży maszyn, zlokalizowanego w województwie opolskim – mówi Szymon Tracz, dyrektor Działu Sprzedaży Maszyn AgroMat w Braszowicach.
Spis treści
Dział maszyn w AgroMat istnieje od 3 lat
– Dział maszyn w naszej firmie funkcjonuje, można powiedzieć, równo od 3 lat. Od samego początku jesteśmy związani z marką Kubota. Zarówno z maszynami towarzyszącymi, jak i również z ciągnikami. Z marką Bednar, z marką Mzuri, jak również z ładowarkami teleskopowymi Caterpillar – mówi Szymon Tracz. – Na chwilę obecną dysponujemy ciągnikami w ofercie od 50 do 175 koni mechanicznych.
Serwis z dojazdem do klienta
– Nieodzownym elementem sprzedaży maszyn jest również autoryzowany serwis, który prowadzimy – mówi Szymon Tracz. – Dzięki licznym szkoleniom (…) technicznym, stale powiększamy gdzieś nasze kompetencje.
Serwis dojedzie do klienta, ma bowiem wyposażone w specjalistyczne narzędzia samochody. – Jesteśmy w stanie dojechać do klienta pod wskazany adres. Czy to na gospodarstwo, czy to też podczas prac polowych, na pola – dodaje Szymon Tracz.
AgroMat wypracował dla marki Kubota około 10 procent regionalnego rynku
– Współpracę z firmą AgroMat rozpoczęliśmy w 2016 roku – mówi Wacław Karcz, regionalny kierownik sprzedaży maszyn rolniczych marki Kubota. – (…) Przez ostatnie 3 lata ich udział rynkowy wynosił średnio około 10 procent. Czyli co dziesiąta maszyna sprzedawana na terenie Opolszczyzny i Dolnego Śląska był to ciągnik w kolorze pomarańczowym. Czyli Kubota.
Ciągnik sprawuje się dobrze
– Kupiliśmy do gospodarstwa (…) ciągnik Kubota w firmie AgroMat w Braszowicach – mówi Dariusz Gajewski, rolnik ze Starowic Dolnych. – Jest to największy model w tej chwili dostępny na polskim rynku. Sprawuje się na razie dobrze, służy nam głownie do transportu, (…) do takich prac średnich powiedzmy, średnio-ciężkich.
Na topie są obecnie duże ciągniki
Sprzedaż ciągników jest w tym roku nieco niższa niż w ubiegłym. Ale z jednym wyjątkiem. Lepiej sprzedają się bowiem maszyny o dużej mocy. O najbardziej rozwojowy segment mocy pytamy regionalnego kierownika sprzedaży maszyn rolniczych marki Kubota. – (…) Obserwujemy w ostatnich latach tendencję do coraz większego zainteresowania dużych rolników ciągnikami o mocach powyżej 120 koni mechanicznych – wyjaśnia Wacław Karcz.
Obserwacje te potwierdza Tomasz Rybak, manager projektu Agritrac
– Widzimy tendencję, że moce ciągników są troszeczkę większe. Że rolnicy jednak jeżeli kupują już sprzęt, to te moce ciągników są większe. Średnia moc (…) zarejestrowanego ciągnika w tym roku to jest około 108 koni mechanicznych, gdzie w tamtym roku było 105 koni mechanicznych.
