PATRON SERWISU: Blattin

Agrosec 2016 – bezpieczeństwo niejedno ma imię

W Warszawie odbyła się w czwartek konferencja Agrosec 2016 – poświęcona bezpieczeństwu żywnościowemu. Okazuje się, że bezpieczeństwo niejedno ma imię.

Organizatorzy za zadanie postawili sobie rzecz niewykonalną w ciągu 5 godz. omówić wszystkie najważniejsze problemy rolnictwa od strony ustawodawców, przetwórców i producentów. To zadanie nie mogło się udać o niektórych ważnych problemach tylko wspomniano, wiele z braku czasu pominięto. Ale najważniejszy wniosek jest jeden największą bolączką producentów jest nadprodukcja.

agrosec

Głównym powodem nadprodukcji wskazywanym przez wielu prelegentów jest zamknięcie rynku rosyjskiego dla polskich produktów.

Głównym powodem nadprodukcji wskazywanym przez wielu prelegentów jest zamknięcie rynku rosyjskiego dla polskich produktów. Choć niektórzy ten problem bagatelizowali.

To mitologizacja rynku rosyjskiego mówił Marcin Kwasowski, wicedyrektor departamentu ekonomicznego Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Społeczeństwo rosyjskie jest w tej chwili dużo bardziej uboższe, przede wszystkim z powodu niskich cen ropy naftowej. Sankcje na Rosję, za działania na Krymie będą utrzymane, więc należy się spodziewać, że kontrsankcje, czyli embargo także będzie trwało nadal.

Jednak optymizmu dyrektora Kwasowskiego nie podzielali producenci i przetwórcy.

Jest problem z wejściem naszych, polskich produktów do jakiejkolwiek sieci sprzedaży w Niemczech.

Jan Dąbrowski, prezes zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu

Na rynek rosyjski szło 20% całego eksportu mięsa, wartego mld zł mówił Witold Choiński, prezes zarządu Związku Polskie Mięso. Sprzedawaliśmy tam takie rzeczy, których na innych rynkach nie chcą, np. tłuszcze twarde. Na to innych chętnych nie ma.

Zamknięcie rynku rosyjskiego spowodowało kłopoty także branży sadowniczej. Bo choć w Polsce produkuje się coraz więcej jabłek, to nie ma co z nimi zrobić.

2,5 mln t jabłek sprzedano w tym sezonie do przetwórstwa na koncentrat soku jabłkowego mówił prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Sprzedawano jabłka po 20–25 gr/kg. O to chodzi?

Zamknięcie rynku rosyjskiego ma jeszcze 2 aspekt. Jak podkreślało wielu dyskutantów, za chwilę może się okazać, że Rosja w większości branż będzie samowystarczalna i ten rynek będzie rzeczywiście stracony na zawsze.

Z innym problemem borykają się mleczarze. Choć ceny skupu mleka są niezwykle niskie, to jednak w sieciach sklepowych przetwory mleczne nie tanieją.

2,5 mln t jabłek sprzedano w tym sezonie do przetwórstwa na koncentrat soku jabłkowego.

prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych

Jest problem z wejściem naszych, polskich produktów do jakiejkolwiek sieci sprzedaży w Niemczech mówi Jan Dąbrowski, prezes zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu. Gdy zaoferowałem bardzo niską cenę, powiedziano mi, że nie wiadomo jak konsument niemiecki zareaguje na znaczek PL.

Jedyna branża, o której można powiedzieć, że się wszystko udaje to drobiarstwo.

Być może to powinno tak wyglądać, że Polska powinna się specjalizować w drobiu, a inne kraje w produkcji innych mięs mówił Michał Wójciak, dyrektor Biura Interwencji Agencji Rynku Rolnego. Ale nie wiadomo, jak dalej będzie przebiegała integracja państw unijnych. Bo jeśli wygasilibyśmy produkcję wieprzowiny, a pojawiłyby się zaburzenia w obrocie między krajami UE, to byłoby to zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego.

agrosec

Niewątpliwie zaletą forum Agrosec 2016 był fakt zdiagnozowania większości kłopotów.

Niewątpliwie zaletą forum Agrosec 2016 był fakt zdiagnozowania większości kłopotów. Jednak ze względu na brak czasu na samej diagnozie się skończyło.Lecz trzeba przyznać, że nie jest to diagnoza optymistyczna.

Ogromną zasługą organizatorów, czyli Europejskiego Centrum Biznesu jest to, że udało im się zgromadzić wiele postaci ze świata polityki rolniczej oraz przedstawicieli zrzeszeń producentów i przetwórczych – dzięki temu przynajmniej wspomniano o większości bolączek, ale i radości polskiego rolnictwa. Wiceminister rolnictwa Ewa Lech przedstawiła kilka planów legislacyjnych rządu, a potem długo przysłuchiwała się obradom. Teraz pora na wnioski.

My do tematów poruszanych podczas forum Agrosec 2016 powrócimy w przyszłym tygodniu.

 

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *