Agrotechnika kukurydzy, czyli jakie zabiegi warto wykonać

Właściwie dobrana agrotechnika kukurydzy pozwala zapewnić roślinie odpowiednie warunki do rozwoju. Konieczna jest do tego wiedza na temat poszczególnych zabiegów. Które z nich są niezbędne, by złagodzić skutki suszy?

Dobrze dobrana agrotechnika kukurydzy zapewnia odpowiednią ilość wody.

Choć Polska jest małym krajem, na jej terenie uwidacznia się zróżnicowanie klimatu. Czasem mamy nawet do czynienia ze specyficznym mikroklimatem w obrębie danego regionu. Tegoroczny sezon nie był łatwy dla rolnictwa i ogrodnictwa. Posucha występująca w całym kraju przyczyniła się do zmniejszenia plonów. Podobnej suszy doświadczyliśmy trzy lata temu.

Kukurydza wysiewana jest na terenie całej Polski, na bardzo zróżnicowanych glebach. Na Podlasiu dominuje uprawa na kiszonkę, a w Wielkopolsce czy na Dolnym Śląsku – na ziarno. Niezależnie od regionu, warto zadbać o dobry podsiąk wód gruntowych.

siła uciągu ciągnika

Lekkie gleby wymagają szczególnej ostrożności przy wykonywaniu zabiegów.

Liczy się regularność

Problem pojawia się szczególnie na glebach lekkich, piaszczystych. Cechuje je niewielki podsiąk oraz ograniczone możliwości tworzenia agregatów glebowych. Woda z opadów szybko przenika tam do wód gruntowych.

Tego typu gleby wymagają regularnego wykonywania zabiegów mających na celu zwiększenie zawartości próchnicy, która posiada zdolność magazynowania wody. Gospodarze prowadzący racjonalną gospodarkę wodną w tym roku nie odczuli aż tak mocno skutków suszy. Choć plony były niższe, mieściły się w odchyleniu od średniej wieloletniej.

Głęboszowanie poprawia podsiąk i stosunki wodno-powietrzne w glebie

Uwaga na przesuszenie

Warto pamiętać, że każdy zabieg wykonywany z użyciem narzędzi uprawowych przesusza grunt. W przypadku lekkich gleb należy ograniczyć je do niezbędnego minimum. Konieczna jest np. rezygnacja z wiosennej orki.

Pozytywne efekty może przynieść głęboszowanie, które poprawia podsiąk oraz stosunki wodno-powietrzne w glebie. Ten zabieg sprawdzi się szczególnie w przypadku nadmiernie zagęszczonego gruntu.

Agrotechnika kukurydzy to nie wszystko

sprzedają kukurydzę

Wczesne odmiany kukurydzy mają większą szansę na uniknięcie niedoboru wody w fazach krytycznych.

Aby uzyskać wysokie plony, warto dobrze przemyśleć również wybór materiału siewnego. Wczesne odmiany kukurydzy zakwitną wcześniej, dzięki czemu mają większą szansę na uniknięcie niedoboru wody w fazie krytycznej.

Szybciej wzejdzie również ziarno typu „flint”, charakteryzujące się lepszym wigorem wiosennym i wyższą tolerancja na niskie temperatury. Na suchych obszarach warto rozważyć także zmniejszenie obsady, aby wystarczyło wody dla każdej rośliny.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *