Aktualna sytuacja na rynku zbóż – prognozy. Sprawdź!
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Kaczmarczyk przedstawił jak wygląda aktualna sytuacja na rynku zbóż oraz prognozy na okres żniwny. Jakie są obecne ceny ziarna i prognozy na najbliższy czas?
Wybuch wojny na Ukrainie drastycznie zmienił sytuację na światowych rynkach. Od kilku miesięcy Unia Europejska podejmuje działania dążące do zwiększenia przepustowości transportu zboża z Ukrainy lądem. To niezbędne, aby móc skutecznie pomóc naszych wschodnim sąsiadom. Transport odbywa się także przez polską granicę.
Aktualna sytuacja na rynku zbóż wciąż pozostaje bardzo trudna. Wskutek pandemii Covid-19, a potem wybuchu wojny na Ukrainie ceny poszybowały drastycznie w górę. Obecnie taki stan rzeczy się utrzymuje, choć ostatnie dni przyniosły delikatne tendencje spadkowe.
Przeczytaj również: Ceny rzepaku – sytuacja pod koniec czerwca 2022 r.
Spis treści
Aktualna sytuacja na rynku zbóż – tendencje spadkowe
Jak wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w trzecim tygodniu czerwca br. ceny pszenicy konsumpcyjnej wyniosły 1710 zł/t. Pszenica była więc tańsza, niż na początku miesiąca. Jednak w stosunku do sytuacji rynkowej sprzed dwóch lat to skok aż o 107 procent.
Podobnie rzecz ma się z ceną konsumpcyjnego żyta. Ta obecnie oscyluje wokół 1376 zł/t, co również stanowi 106 proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu z roku 2020. Cena kukurydzy z kolei w trzecim tygodniu czerwca wyniosła 1426 zł/t. To również spory skok, bo aż 90 proc., porównując do cen sprzed dwóch lat.
Warto jednak pamiętać, że ceny wszystkich wspomnianych wyżej zbóż delikatnie spadły, patrząc na początek czerwca br. Ma to miejsce nie tylko w Polsce, ale i wszystkich krajach Unii. Fakt ten wynika z aktualnych prognoz, które wskazują na lepsze zbiory, niż wcześniej zakładano. ozu towaru z Ukrainy.
Ceny zbóż a zwiększony import ziarna
W ostatnim czasie w Polsce odnotowano przede wszystkim zwiększony import ziarna z Ukrainy, szczególnie kukurydzy. Także i tranzyt przez Polskę z kierunku naszych wschodnich sąsiadów zaliczył duży wzrost. Krajowa Administracja Skarbowa donosi, iż od momentu rozpoczęcia wojny do 15 maja tego roku przez nasz kraj przejechało 421 tys. ton kukurydzy (+ 4476% w stosunku do roku ubiegłego), 52,3 tys. ton soi (+ 6159%), 4,9 tys. ton słonecznika (+ 2496%) oraz 396 ton pszenicy (tutaj spadek o 68%).
Aktualna sytuacja na rynku zbóż a reakcja rolników
Wielu rolników chciało strategicznie wyczekać wyższych cen, teraz jednak sprzedają oni swój asortyment z uwagi na spadki. Dodatkowo należy pamiętać, iż muszą przygotować magazyny na nowe zbiory i zebrać środki na opłacenie tegorocznych upraw.
Widoczne są również wzmożone obawy polskich rolników, który lękają się zmian cen zbóż wynikających ze zwiększonej podaży ukraińskiej kukurydzy na nasz rynek. Jednakże, według aktualnych danych nie ma powodów do strachu. W obecnym sezonie z Ukrainy nie wywieziono ponad 20 mln ton zbóż ze zbiorów w 2021 r. na rynki światowe. Dodatkowo tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie mogą być nawet o połowę mniejsze, niż w roku ubiegłym.
Cena pszenicy 2022 wzrośnie?
Prezes Krajowej Izby Rad Rolniczych zapewnia, iż podejmowane działania na rzecz zwiększenia eksportu zbóż z Ukrainy drogą lądową korytarzami solidarnościowymi będą monitorowane. Poszczególne kwestie zostaną poruszone przez MRiRW, tak, aby nie destabilizować krajowych realiów. Aktualna sytuacja na rynku zbóż ma pozostać na optymalnym poziomie.
Źródło: KRIR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!