Aktualna sytuacja w rolnictwie nie napawa optymizmem

Aktualna sytuacja w rolnictwie nie jest najlepsza, na co zwróciła uwagę KRIR podczas niedawnego posiedzenia. Sprawdźmy więc, które sektory borykają się z największymi problemami.
24 czerwca 2021 roku odbyło się posiedzenie KRIR podczas którego przyjęto stanowisko w sprawie bieżącej sytuacji w polskim rolnictwie. Samorząd rolniczy zwrócił w nim uwagę na aktualne problemy z jakimi borykają się niektóre sektory polskiego rolnictwa.
Aktualna sytuacja w rolnictwie – hodowla trzody chlewnej
Narastające problemy widać zwłaszcza w gospodarstwach zajmujących się produkcją trzody chlewnej. Jak podaje KRIR, nowe ograniczenia, brak skutecznej walki z ASF, utrzymujące się przez dłuższy czas niskie ceny żywca, doprowadziły do trudnej sytuacji wielu gospodarstw rodzinnych zajmujących się produkcją świń. Jak tak dalej będzie, liczba gospodarstw zajmujących się produkcją w tym sektorze będzie malała, a sytuacja w rolnictwie jeszcze się pogorszy.
Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych wielką reformą polskiej wsi? Czytaj więcej!
Jeśli sytuacja taka utrzyma się dłużej, na rynku polskim dostępna będzie wieprzowina tylko z importu. Dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych żąda, aby Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił odpowiedni program odbudowy rodzinnej produkcji trzody chlewnej – podaje KRIR.
Brak środków na ubezpieczenia upraw
Aktualna sytuacja w rolnictwie pozostawia wiele do życzenia również ze względu na brak środków budżetowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Ten problem pojawił się już wiosną i dotyczył m.in. dopłat do ubezpieczenia sadów. Był on niejednokrotnie nagłaśniany zarówno przez posłów, jak i przez ogólnopolski ruch rolników AGROunia.
AGROunia na miejscu tragedii. Uprawy z miejscowości Gaik, Sudół, Kujawki, Kwaszyn, Dębiany ZMIECIONE Z POWIERZCHNI ZIEMII.
AGROunia już na początku roku sygnalizowała, że są problemy z ubezpieczeniami! @Marta19295462 pic.twitter.com/jaJXpDxEP4
— AGROunia (@AGROunia_) June 27, 2021
Dalsze problemy z ubezpieczeniem upraw mogą pogorszyć bieżącą sytuację w rolnictwie, dlatego KRIR postanowiła zainterweniować w tej sprawie.
Brak środków na ubezpieczenia może spowodować tragiczną sytuację gospodarstw rolnych w przypadku wystąpienia gradu, deszczy nawalnych czy innych klęsk. Dlatego też KRIR wnioskuje o zabezpieczenie środków z budżetu państwa na dopłaty do ubezpieczeń do min. 50% powierzchni gruntów ornych w Polsce – podaje KRIR.
Dopłaty do ubezpieczenia upraw – znajdą się dodatkowe pieniądze? Sprawdź!
Aktualna sytuacja w rolnictwie – rynek skupu owoców miękkich
W trudnej sytuacji znaleźli się również producenci owoców miękkich, którzy muszą mierzyć się z przewagą kontraktową na rynku podmiotów skupujących.
Rynek agrestu, truskawek i ziemniaków skrobiowych są zdaniem KRIR od lat nieuregulowane. Samorząd rolniczy w tym przypadku zawnioskował o sprawdzenie przez UOKiK czy zakłady przetwórcze nie stosują zmowy cenowej.
Koniunktura w rolnictwie się poprawi? Będzie lepiej?
Zdaniem KRIR aktualna sytuacja w rolnictwie nie napawa optymizmem. Przyjrzyjmy się teraz danym Instytutu Rozwoju Gospodarczego, Szkoły Głównej Handlowej, który bada koniunkturę w rolnictwie. Z badań Instytutu wynika, że w I kwartale 2021 roku sytuacja gospodarstw rolnych nie była najlepsza, odnotowano spadek przychodów z produkcji rolnej. Wpłynęły na to obserwowany spadek cen żywca drobiu i trzody chlewnej, którego nie zrekompensowano wzrostem cen zbóż i mleka. Utrzymywały się również niższe ceny ziemniaków.
Jednak wyniki badania koniunktury w rolnictwie za II kwartał są już bardziej optymistyczne. Natomiast znaczną poprawę sytuacji analitycy prognozują w III kwartale roku.
Przeczytaj więcej na temat tych prognoz: Koniunktura w rolnictwie – czy widać światełko w tunelu?
Źródło: KRIR; Twitter AGROunia, Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH
I na wnioskowaniu się zakończy,zmowa jest była i będzie bo im nikt nic nie zrobi