Aktualne ceny nawozów azotowych. W 2022 r. dalsze podwyżki?

Jak przedstawiają się aktualne ceny nawozów azotowych? Czy na początku 2022 r. na rynku nawozów widać kolejne podwyżki, czy wręcz przeciwnie? Sprawdźmy jakie ceny nawozów oferuje jeden z autoryzowanych dystrybutorów Grupy Azoty, czyli AGROCHEM Puławy.

Pod koniec 2021 r. na rynku nawozów nastąpiła kolejna podwyżka cen nawozów mineralnych. Przypomnijmy, że ceny nawozów wynosiły nawet 4-5 tys. zł, czyli czterokrotnie więcej, niż w 2020 r. Tak było pod koniec 2021 r., a jak jest na początku 2022 roku? Czy ceny nawozów pozostają wciąż wysokie? Sprawdźmy jak wygląda aktualny cennik nawozów azotowych u autoryzowanego dystrybutora Grupy Azoty – AGROCHEM Puławy.

Reklama

Aktualne ceny nawozów azotowych według AGROCHEM Puławy

Nowe ceny nawozów obwiązujące od 30 grudnia 2021 r. do odwołania lub wyczerpania ilości opublikował dystrybutor Grupy Azoty – AGROCHEM Puławy. Podany cennik dotyczy wysyłek całosamochodowych (24 tony).

Aktualne ceny nawozów obowiązujące u dystrybutora AGROCHEM Puławy przedstawiają się więc następująco:

  • Pulan®, czyli Saletra amonowa 34,4% N – 2765-2785 zł/t,
  • Pulsar®, czyli siarczan amonu – 1940-1960 zł/t,
  • RSM 32% N – 2615-2635 zł/t,
  • Saletrzak 27 STANDARD PLUS – 2555-2575 zł/t.

Jednocześnie AGROCHEM Puławy informuje, że cennik nawozów przedstawia wyjściowe, aktualne ceny nawozów azotowych, które mogą podlegać negocjacji.

https://twitter.com/KarolOlszanows1/status/1476601060521349120

Analizując aktualne ceny nawozów azotowych można stwierdzić, że wzrosły one od kilkadziesiąt złotych na tonie do nawet 100 zł/t.

Ceny nawozów i prognozy na 2022 rok

Czy to oznacza że w 2022 r. ceny nawozów jeszcze bardziej wzrosną? Wszystko na to wskazuje, o czym poinformowali analitycy z Banku PKO BP w najnowszym wydaniu Agro Nawigatora.

Według specjalistów prognozy cen nawozów w 2022 r. przedstawiają się następująco:

Dodatkowo wzrost cen gazu, wskutek ograniczenia dostaw przez Rosję w drugiej połowie grudnia, prawdopodobnie przyniesie dalsze podwyżki cen nawozów – czytamy w Agro Nawigatorze PKO BP.

Aktualne ceny nawozów azotowych. Będą dopłaty do nawozów?

Czy w związku z rosnącymi cenami nawozów resort rolnictwa skieruje do rolników wsparcie, aby obserwowane podwyżki były dla nich mniej odczuwalne? Z wnioskiem do MRiRW o uruchomienie dopłat do zakupu nawozów mineralnych zwróciła się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, o czym poinformował Janusz Piechociński:

Czy tak stanie się i resort rolnictwa uruchomi wsparcie dla rolników? Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne w najbliższym czasie.

Czytaj również: Ceny nawozów rosną. Rolnikom pomoże tarcza antykryzysowa?

Źródło: AGROCHEM Puławy; Agrofakt.pl; Agro Nawigator PKO BP; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 91

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Rolnik pisze:

    Od końca listopada cena gazu jest na poziomie czerwca i spada dalej. Gdzie oni ten gaz kupują skoro jest tak drogo?

  2. RolTom pisze:

    Cena ceną ale czy jest ten nawoz dostepny w tych cenach, bo czesto sa te ceny nieaktualne. Dla publiki fajnie to wyglada a realnie zupelnie inaczej.

  3. Gość werty pisze:

    Nie ma zbytu bo nikt za taką kasę nie będzie siał to piszą co jakiś czas artykuły z agrochemia Puławy jak gaz w górę to nawozy na 4500 jak gaz do poziomu z czerwca a nawozy co dwa razy i trochę co w czerwcu siej cie sobie sami my rok poczekamy i bez nawozu coś tam dla nas urośnie muszą kupić do wiosny raczej nie każdy liczyć umie powyżej 2000 nie ma po co siać

  4. Tadeusz M pisze:

    niby są nawozy dostępne a tak faktycznie to na składach pustki, z kilku źródel płyną informacje że magazyny u producenta zawalone pod sufit…jak zwykle czekają na bardziej atrakcyjną cenę …może 5 000 pln. Jak dla mnie te ceny są nie akceptowalne, calość upraw przy poprzedniorocznych cenach skupu nie ma szans zbilansować się…

  5. Marek pisze:

    Od producenta zakup nawozów opłaca się bardziej niż od pośrednika, każdy o tym wie, ale duży rolnik z dużym hospodarstwem może sobie pozwolić na kupno od producenta a z małym gospodarstwem do 20 ha to co ma zrobić . Myślę, że małe rolnictwo w tej chwili przy tych cenach upadnie

  6. Marian pisze:

    U nas w mazowieckim są nawozy tylko nikt nie akceptuję tych cen.To widać źe auta z nawozami nie wyjeźdzają z punktu sprzedaży.

  7. Marek pisze:

    Zerowy wat na nawozy przy obecnej cenie nie poprawi sytuacji,musi być wprowadzona dopłata w kwocie 1000 zł do ha wówczas coś tam się poprawi jak sprzedający nie wykorzystają tej sytuacji i podniosą ceny. Tu Państwo powinno wprowadzić mechanizm aby nie było zmowy cenowej.

  8. Marcin pisze:

    Jak nawóz podrożał to tłumaczenie ze gaz drogi i jest w 90% ceną nawozu. Jak teraz gaz potaniał do poziomu z lato 2021 to nawóz juz nie. A nawet podnoszą stawki.Takie są realia. Gdzie logika , same kłamstwa.