Aktualne ceny skupu świń mocno w dół – co dalej?

Aktualne ceny skupu świń mocno spadły w Niemczech, co okazało się dużym zaskoczeniem dla hodowców. Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej? Jakie są aktualne ceny skupu trzody chlewnej w kraju i za granicą? Sprawdźmy!

Jak informuje ,POL-PIG”, w okresie okołoświątecznym w Niemczech nie wszystkie świnie przeznaczone do uboju zostały odebrane z gospodarstw. Powód: zmniejszona liczba dni ubojowych. Na rynku niemieckim pozostała więc nadwyżka żywca, która zaburzyła równowagę rynkową. Na nastroje branży negatywnie wpływa również brak zdecydowanych impulsów do zwiększenia się popytu na wieprzowinę.. Eksport stanął w miejscu, a ponadto sezon grillowy nie nabrał jeszcze rozpędu.

Reklama

Jakie są aktualne ceny skupu świń 2022 w Niemczech?

ceny skupu tuczników w 2022

Sprawdziliśmy, jakie są aktualne ceny skupu trzody chlewnej w 2022 roku

fot. Fotolia

Niemieckie notowania VEGZ z ubiegłego tygodnia były ogromnym zaskoczeniem dla hodowców trzody chlewnej w całej Unii Europejskiej. Wszystko przez znaczną obniżkę. Cena skupu świń spadła bowiem aż o 15 centów.  Aktualnie uplasowała się na poziomie 1,80 €/ kg (wbc).

Proponowana przez VEGZ cena znacznie odbiega od oczekiwań rolników.

-Uczestnicy rynku są jednak zdania, że nie jest to trwały trend spadkowy – zauważa POL-PIG. Produkcja mięsa wieprzowego spadła obecnie nie tylko w Europie, ale również w USA oraz Chinach.

Aktualne ceny skupu świń – sytuacja na krajowym rynku

Na krajowym rynku trzody chlewnej również widoczne są obniżki. Cena skupu tuczników klasy E spadła średnio do 7,95 zł/kg (czyli o 0,60 t/t). Stało się tak pomimo słabej podaży żywca, wiele tuczarni wciąż jest nieobsadzonych.

-Ograniczony popyt ze strony handlu jest wyraźnie widoczny – komentuje obecną sytuację na rynku POL-PIG. Nastroje hodowców świń nie są więc dobre. Rolnicy są zdania, że jeśli produkcja trzody chlewnej ma pozostać na niezmienionym poziomie, to biorąc pod uwagę rosnące koszty produkcji aktualne ceny skupu świń powinny wzrosnąć.

Przeczytaj również: Dofinansowanie na nawozy będzie niższe niż zapowiadano?

Źródło: POL-PIG

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *