Aktualności rolnicze – 03.05.2018 r.

Dzisiaj w Aktualnościach rolniczych:

 

aktualności rolniczeKonstytucja 3 maja – pierwsza w Europie, druga na świecie

3 maja

O tej dacie pamięta każdy Polak, ale nie tylko Polacy pamiętają ten dzień. Konstytucja 3 maja była bowiem pierwszą konstytucją w Europie.

fot. fotolia.pl

Istnieją źródła naukowe, które mówią, że to nie polska, a szwedzka konstytucja była pierwszą. Jednak trudno się z tym zgodzić. Konstytucja szwedzka wprowadzona w 1772 roku nie była konstytucją z woli narodu, a narzuconą przez szwedzkiego władcę.

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku w Polsce była więc pierwszą ustawą zasadniczą uchwaloną w Europie. To dla nas ogromny powód do dumy. Dodajmy jeszcze, że polska konstytucja jest drugą na świecie (zaraz po amerykańskiej) spisaną konstytucją. Choć niektóre źródła twierdzą, że pierwszą na świecie była konstytucja korsykańska, to przyjęło się, że to jednak amerykańska była tą pierwszą.

 

aktualności rolniczeHistoria, o której trzeba pamiętać

rękopis konstytucji 3 maja

Tak prezentuje się rękopis Konstytucji 3 maja.

fot. Wikimedia Commons

W trakcie obrad Sejmu Czteroletniego posłowie wielokrotnie (głównie państw sąsiadujących – Prus, Rosji i Austrii) próbowali zablokować przyjęcie konstytucji. Stanisław August Poniatowski, ówczesny król Polski, Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki, czyli autorzy Konstytucji, wykorzystali moment, gdy wielu posłów przeciwnych nowej ustawie zasadniczej jeszcze nie wróciło ze Świąt Wielkanocnych. Dzięki temu, zwolennicy reformy obecni na miejscu byli w większości. Po kilkugodzinnych obradach, Sejm zatwierdził konstytucję, a król ją podpisał.

Konstytucja przede wszystkim znosiła większość przywilejów dla szlachty, potwierdzała przywileje mieszczańskie, a także – co jest do dzisiaj aktualne – wprowadziła trójpodział władzy. Autorzy Konstytucji pozbyli się także „liberum veto”, zniesiono wolną elekcję, a także zmieniono nazwę Rzeczpospolitej Obojga Narodów na Rzeczpospolitą Polską. Co ciekawe – wtedy właśnie ustanowiono katolicyzm jako religię panującą, ale zachowano wolność wyznania.

 

aktualności rolniczeKonstytucja 3 maja przyjęta przez… przypadek?

Warto tu zauważyć, że przebieg obrad był niezwykle burzliwy i dramatyczny, na miejscu trwała zacięta dyskusja pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami konstytucji. Całość obrad trwała siedem godzin, a zamek otoczony był wojskiem dowodzonym przez bratanka króla księcia Józefa Poniatowskiego i tłumami mieszczan.

uchwalenie konstytucji 3 maja

Kiedy król chciał zabrać głos po raz czwarty, podniósł rękę. Omyłkowo, gest ten został potraktowany jako wezwanie do głosowania.

fot. Wikimedia Commons

Przeciwnicy nowej ustawy zasadniczej uważali, że obrady nad nową konstytucją są nieregulaminowe. Podnieśli też argument o proponowanej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego dziedziczności. Podkreślali, że jest ona niezgodna z przyjętymi przez króla paktami conventami, czyli jego wcześniejszymi zobowiązaniami w tym zakresie.

Król natomiast wypowiadał się trzy razy. Kiedy chciał zabrać głos po raz czwarty, podniósł rękę. Omyłkowo, gest ten został potraktowany jako wezwanie do głosowania. Z uwagi na fakt, ze zwolenników reformy było więcej, niż jej przeciwników, jasne już było, że konstytucja została przyjęta. Na sali rozległy się głośne okrzyki „Wiwat konstytucja!”, zaczęto bić brawo i krzyczeć. W ten sposób, niejako „przekrzykując” opozycję, konstytucja została przyjęta.

Źródło: dzieje.pl

 

aktualności rolniczeKonstytucja dzisiaj

konstytucja III RP

Obecna konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku za czasów prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego.

fot. Wikimedia Commons

Obecna konstytucja została uchwalona dopiero 2 kwietnia 1997 roku, chociaż prace nad nią toczyły się od 1989 roku, tuż po zmianach ustrojowych. Propozycji projektów nowej konstytucji było aż osiem.

I chociaż od tamtej pory minęło już 21 lat, spory wokół najważniejszego aktu prawnego w kraju nie milkną.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *