Zwalczanie zarazy i alternariozy ziemniaka

W ostatnich sezonach w uprawie ziemniaka obserwowano zwiększoną presję alternariozy. Jej znaczenie wzrasta, co powoduje konieczność wykonywania zabiegów fungicydowych tak jak w przypadku zarazy ziemniaka. Sprawdźmy zatem, jak rozpoznać zarazę oraz alternariozę ziemniaka i jak działać, by je zwalczyć.

Alternarioza ziemniaka to choroba, która może przyczyniać się do sporych strat w uprawie ziemniaka. W związku z tym, że wzrasta nasilenie infekcji ze strony tego patogenu, nie powinno się jej lekceważyć. To samo tyczy się zarazy ziemniaka, która jest jedną z najgroźniejszych chorób atakujących tę uprawę. Dlatego należy postawić na środki, które skutecznie zwalczą zarazę i alternariozę w uprawach ziemniaka jednocześnie, dbając o wigor roślin.

Reklama

Zaraza ziemniaka

Zaraza ziemniaka to choroba powodowana przez organizm grzybopodobny Phytophthora infestans. Najszybszy rozwój choroby występuje w warunkach wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze poniżej 18°C. Wówczas to zarodniki sporangialne przekształcają się w zarodnie pływkową, która zawiera ok. 10 zarodników pływkowych, co 10-krotnie zwiększa ilość materiału infekcyjnego.

Pierwsze objawy zarazy ziemniaka w postaci żółto-zielonych plam z jasną obwódką (na wierzchołkach lub na brzegach liści), zazwyczaj obserwować można od połowy czerwca do połowy lipca. Plamy z czasem ciemnieją, pokrywając całe liście, a na obrzeżach uwidacznia się białoszary nalot z zarodnikami.

Zaraza ziemniaka to groźna choroba grzybowa, która może przyczyniać się do zmniejszenia wielkości plonu (nawet o 80%) oraz pogorszenia jego jakości.

Alternarioza ziemniaka

Pod pojęciem alternariozy ziemniaka kryje się zespół chorób atakujących głównie pędy i liście. W jego skład wchodzą sucha plamistość (Alternaria solani) i brunatna plamistość liści (Alternaria alternata). Wzrost nasilenia alternariozy można zauważyć w czasie wegetacji z przeważającą liczbą suchych dni, które są poprzeplatane częstymi, ale krótkotrwałymi opadami deszczu.

Zdecydowanie mniejszą uwagę przykładamy do alternariozy w porównaniu z zarazą ziemniaka. Ta niedoceniana choroba może jednak powodować straty wynoszące nawet 40%. Sprawcy alternariozy są pasożytami względnymi, rozwijającymi się na tkankach martwych lub wstępnie zniszczonych przez wytwarzane przez grzyby toksyny.

Rozpoznaj alternariozę

alternarioza ziemniaka

Alternarioza ziemniaka to zespół chorób atakujących głównie pędy i liście. Zwalcz je z fungicydem Cabrio Duo 112 EC.

fot. Adobe Stock

Sucha plamistość liści powodowana przez A. solani obserwowana jest na początku wegetacji ziemniaka. Pierwsze objawy pojawiają się na roślinach osłabionych suszą lub niedożywionych. Charakterystyczne nekrotyczne plamy z pierścieniowym strefowaniem i żółtą obwódką można zlokalizować najpierw na najstarszych liściach.

Z kolei grzyb A. alternata, będący sprawcą brunatnej plamistości liści, pojawia się na plantacji w okresie kwitnienia. Tworzy drobne, nieregularnie rozmieszczone nekrotyczne plamy, ciemniejsze w porównaniu z objawami suchej plamistości. Koncentryczne strefowanie na plamach występuje sporadycznie, tylko na pojedynczych wystąpieniach porażenia. Po powiększeniu plam można zauważyć ciemne trzonki z zarodnikami konidialnymi. W praktyce alternarioza powodowana przez jeden lub drugi gatunek jest trudno rozpoznawalna.

W wyniku rozwoju alternariozy plamy powiększają się i łączą, doprowadzając do zamierania całych liści. Niestety bardzo często dochodzi do mylnej identyfikacji choroby. Początkowe objawy alternariozy niejednokrotnie są mylone z zarazą ziemniaka lub niedoborem magnezu i manganu.

Preparat z efektem AgCelence® zwalczy najgroźniejsze choroby ziemniaka

Produktem w kompleksowej ochronie przed zarazą i alternariozą ziemniaka jest Cabrio® Duo 112 EC. To rozwiązanie wykraczające poza standardową ochronę tych plantacji. Cabrio® Duo 112 EC łączy poprawę zdrowotności z wpływem na wigor roślin, co gwarantuje sukces uprawy. Fungicyd należy do linii AgCelence®, która pozwala roślinom w pełni wykorzystać ich potencjał. W uprawie ziemniaka przekłada się to na wyższy plon handlowy i lepszą jakość bulw. Rośliny są bardziej odporne na suszę, co z kolei umożliwia uzyskanie wyższej efektywności uprawy.

Uzyskaj wyższą efektywność uprawy! Poznaj działanie Cabrio® Duo 112 EC

Cabrio® Duo 112 EC to fungicyd przeznaczony do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w uprawie ziemniaka. Preparat łączy działanie dwóch substancji aktywnych: dimetomorfu i piraklostrobiny.

Dimetomorf jest substancją o działaniu wgłębnym, która zaaplikowana nalistnie wnika do wewnątrz tkanek i ulega przemieszczeniu do innych miejsc, wykorzystując zjawisko dyfuzji. Substancja jest skuteczna na większości stadiów rozwojowych i struktur grzyba. Z kolei piraklostrobina cechuje się działaniem lokalnie układowym i translaminarnym. Jest łatwo pobierana przez rośliny i bardzo dobrze przemieszcza się w przestrzeniach międzykomórkowych. To substancja doskonała do wzmocnienia roślin w warunkach stresowych. Piraklostrobina przyspiesza ponadto syntezę białek obronnych w roślinach, co znacząco podnosi ich odporność na wirusy.

Uniwersalność – jeden produkt zwalcza dwie najważniejsze choroby ziemniaka

Cabrio® Duo 112 EC to rozwiązanie zapewniające ochronę na wysokim poziomie przeciwko dwóm najgroźniejszym chorobom grzybowym ziemniaka. Ogranicza szkodliwość ze strony alternariozy oraz zarazy ziemniaka.

Dopuszcza się wykonanie maksymalnie 3. zabiegów w sezonie z użyciem Cabrio® Duo 112 EC, stosując zalecaną dawkę w wysokości 2,0–2,5 l/ha.

Revyona® – nowość w walce z alternariozą ziemniaka

Revyona®  to nowy fungicyd na alterariozę w uprawie ziemniaka. Środek ten uzupełnia ochronę ziemniaka i wyznacza nowe standardy w skuteczności i długości ochrony przeciwko alternariozie. Wszystko to dzięki zawartości Revysolu® – triazolowi najnowszej generacji. Stosuje się ją w dawce 1,25 l/ha w fazie BBCH 21–93.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *