Nowa minister rolnictwa Anna Gembicka i Jej zaskakująca decyzja
Prezydent RP, Andrzej Duda powołał nowy rząd stworzony przez Mateusza Morawieckiego. Stanowisko szefa resortu rolnictwa objęła po raz pierwszy kobieta. Jakie decyzje już podjęła nowa minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka?
Anna Gembicka została powołana na urząd Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi po poniedziałkowym (27 listopada 2023 r.) zaprzysiężeniu przez Andrzeja Dudę. Jeszcze tego samego dnia, w Pałacu Prezydenckim Robert Telus przekazał jej stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kim jest nowa minister rolnictwa i co zamierza?
Spis treści
Minister rolnictwa Anna Gembicka — pierwsza kobieta na tym stanowisku
Nowa minister Anna Gembicka wcześniej pełniła w MRiRW funkcję sekretarza stanu (od 2020 roku) i była pełnomocnikiem rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych.
Anna Gembicka ma 32 lata i pochodzi z Włocławka. Wykształcenie wyższe zdobyła na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale prawa. Ponadto ukończyła studia podyplomowe z zakresu rolnictwa i ekonomiki gospodarstw rolnych oraz kurs The Economics of Agro-Food Value Chain.
Kim jest Anna Gembicka? Kariera
Swoją karierę polityczną Anna Gembicka zaczęła jako doradca w Gabinecie Politycznym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w Ministerstwie Rozwoju. Następnie pełniła funkcję sekretarza premiera Mateusza Morawieckiego. Była też pełnomocnikiem wojewody kujawsko-pomorskiego ds. zrównoważonego rozwoju. W 2019 roku przez 5 miesięcy pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Ponadto w tym samym roku w wyborach parlamentarnych uzyskała mandat posła na Sejm RP IX kadencji. W kolejnym roku przeniosła się do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, gdzie od stycznia do października zajmowała stanowisko sekretarza stanu. Sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi była od października 2020 r. aż do ostatniego poniedziałku, gdy została powołana na stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Nowa minister rolnictwa ujawnia listę importerów zboża
Od momentu zaprzysiężenia nowego gabinetu, premier Morawiecki ma 14 dni na zdobycie wotum zaufania w Sejmie. Anna Gembicka ma doświadczenie jako polityk, ale w zakresie rolnictwa nie jest ono kompleksowe. Co zdoła wnieść do polskiego rolnictwa w ciągu najbliższych 14 dni? Jak zamierza w tym czasie rozwiązać sprawy najważniejsze dla rolnictwa? Pierwszą decyzją, z której z pewnością zasłynie, było opublikowanie listy importerów zboża z Ukrainy.
Przypomnijmy, o liście firm importujących zboże z Ukrainy mówił wielokrotnie Robert Telus. Jednakże poprzednik Anny Gembickiej nie doprowadził do upublicznienia tych informacji. Z kolei zdaniem Michała Jędrzejczyka, radcy prezesa NIK, minister rolnictwa nie miał dostępu do pełnej listy tych firm. Ponadto poddał w wątpliwość czy w ogóle o nią wystąpił do KAS. Nic więc dziwnego, że nikt się nie spodziewał odtajnienia tego dokumentu przez nową szefową resortu. Czym jeszcze zaskoczy Anna Gembicka?
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka spotyka się z protestującymi
Tego samego dnia wieczorem nowa minister rolnictwa Anna Gembicka spotkała się z rolnikami protestującymi na granicy państwa w Medyce. Wysłuchała ich postulatów, które skupiają się na trzech głównych problemach:
- potrzeby uruchomienia dopłat do kukurydzy,
- utrzymania podatku rolniczego na poziomie z 2023 roku,
- przedłużenia kredytów płynnościowych 2%.
W odpowiedzi na te postulaty, Anna Gembicka zaproponowała dopłaty do kukurydzy 1000 zł/ha. Odnośnie do kredytów płynnościowych szefowa resortu rolnictwa zadeklarowała chęć przedłużenia puli kredytowej o 2,5 mld zł.
Ponadto minister Gembicka zwróciła uwagę na to, że trwająca na Ukrainie wojna wpłynęła na nieodpowiednią jej zdaniem politykę UE. Jej zdaniem problemy Polski nie są wystarczająco dostrzegane przez Brukselę. Dlatego według Anny Gembickiej należy wypracować rozwiązania zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym.
Co nam jako branży daje, że lista firm sprowadzających zboże z Ukrainy została upubliczniona? Lista firm importujących zboże z Ukrainy to kpiny?
Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, MRiRW
Czytaj też: Kiedy wypłaty dopłat bezpośrednich 2023? Sprawdź swoje konto!
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!