Aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna!

Na stronie MRiRW, a także serwisu Rzeczypospolitej Polskiej pojawiły się informacje, że aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna. Producenci rolni mogą złożyć wniosek o oszacowanie strat powstałych przez suszę. Sprawdźmy, więc jak przebiega procedura zgłaszania szkód poprzez nową aplikację.

Aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna – instrukcja w kilku krokach

Wniosek o oszacowanie strat rolnicy mogą składać za pośrednictwem aplikacji, która dostępna jest pod linkiem https://aplikacje.gov.pl/app/susza/

Do aplikacji można zalogować się poprzez:

 • Profil Zaufany
 • e-dowód
 • stronę banku np. PKO, lub Banku Spółdzielczego (e-Tożsamość)

Po zalogowaniu się należy podać podstawowe dane (imię i nazwisko, numer tel. i adres e-mail).

W kolejnym kroku należy podać dane dostępowe do eWniosku Plus (login i hasło). Następnie nastąpi zalogowanie i import danych z aplikacji eWniosek Plus.

W kolejnych krokach należy zamieścić załączniki takie jak: skan polisy ubezpieczeniowej, a także dokumentację fotograficzną szkód spowodowanych przez suszę. Dokumentacja w formie zdjęć nie jest jednak obowiązkowa.

Kiedy można złożyć wniosek o oszacowanie strat?

Aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna, a wniosek można złożyć jeżeli na obszarze prowadzonych upraw rolnych wystąpiła susza zgodnie z definicją określoną w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich:

,,Suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września danego roku – klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych.”

Kto może zgłosić szkodę spowodowaną przez suszę?

Wniosek o oszacowanie strat może złożyć producent rolny:

 • posiadający numer identyfikacyjny (numer EP) nadany przez ARiMR
 • w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody spowodowane suszą 
 • będący mikro, małym, średnim albo dużym przedsiębiorstwem

Aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna – a końcowy etap to wygenerowanie protokołu

W ostatnim kroku zgłaszania strat w uprawach generowany jest protokół oszacowania szkód, który jest niezbędny do ubiegania się o pomoc np. o preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji rolnej.

Aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna – więcej informacji można znaleźć w Informacjach branżowych MRiRW, a także w naszym artykule Aplikacja do szacowania szkód w uprawach.

Odpowiedzi na pytania można uzyskać także dzwoniąc na infolinię pod numerami tel:

 • 22 623 17 64
 • 22 623 16 64

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 25

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

SU Tarroca to 115% wzorcaKup teraz Postaw na wczesność

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Jarosław pisze:

  Co zrobić w przypadku, gdy po próbie zalogowania się przez e-tożsamość w banku następuję rozłączenie? Dokładniej, to wyskakuje informacja po angielsku, że połączenie nie może zostać wykonane. I nie wchodzi aplikacja. Z żadnej przeglądarki nie idzie się zalogować. Wina banku czy gov.pl?

 2. Ewelina pisze:

  Co zrobić gdy ciągle pojawia się, że aplikacja jest chwilowo niedostępna, trwają prace administracyjne?

 3. aneta pisze:

  witam.mam pytanie na ostatniej prostej jest komunikat importowanie danych z e-wniosku plus.wyskakuje mi komunikat ze brak uprawnien do pobrania informacji o zwierzetach indywidualnych.Ja nie prowadze zadnej hodowli.

 4. Bożena pisze:

  witam,wniosek wypełniony – ostatni etap czyli,,podpisz i przejdź do podpisu elektronicznego ” kieruje do str importuj dane z ewniosek plus – loguje, trwa importowanie, po czym wyskakuje komunikat ,, niepowodzenie” . Proszę o pomoc.

  Pozdrawiam

 5. ggg pisze:

  usunac 3 od dolu zgode i dziala