Aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna!
Na stronie MRiRW, a także serwisu Rzeczypospolitej Polskiej pojawiły się informacje, że aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna. Producenci rolni mogą złożyć wniosek o oszacowanie strat powstałych przez suszę. Sprawdźmy, więc jak przebiega procedura zgłaszania szkód poprzez nową aplikację.
Spis treści
Aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna – instrukcja w kilku krokach
Wniosek o oszacowanie strat rolnicy mogą składać za pośrednictwem aplikacji, która dostępna jest pod linkiem https://aplikacje.gov.pl/app/susza/
Do aplikacji można zalogować się poprzez:
- Profil Zaufany
- e-dowód
- stronę banku np. PKO, lub Banku Spółdzielczego (e-Tożsamość)
Po zalogowaniu się należy podać podstawowe dane (imię i nazwisko, numer tel. i adres e-mail).
W kolejnym kroku należy podać dane dostępowe do eWniosku Plus (login i hasło). Następnie nastąpi zalogowanie i import danych z aplikacji eWniosek Plus.
W kolejnych krokach należy zamieścić załączniki takie jak: skan polisy ubezpieczeniowej, a także dokumentację fotograficzną szkód spowodowanych przez suszę. Dokumentacja w formie zdjęć nie jest jednak obowiązkowa.
Kiedy można złożyć wniosek o oszacowanie strat?
Aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna, a wniosek można złożyć jeżeli na obszarze prowadzonych upraw rolnych wystąpiła susza zgodnie z definicją określoną w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich:
,,Suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września danego roku – klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych.”
Kto może zgłosić szkodę spowodowaną przez suszę?
Wniosek o oszacowanie strat może złożyć producent rolny:
- posiadający numer identyfikacyjny (numer EP) nadany przez ARiMR
- w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody spowodowane suszą
- będący mikro, małym, średnim albo dużym przedsiębiorstwem
Aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna – a końcowy etap to wygenerowanie protokołu
W ostatnim kroku zgłaszania strat w uprawach generowany jest protokół oszacowania szkód, który jest niezbędny do ubiegania się o pomoc np. o preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji rolnej.
Aplikacja suszowa 2020 jest już dostępna – więcej informacji można znaleźć w Informacjach branżowych MRiRW, a także w naszym artykule Aplikacja do szacowania szkód w uprawach.
Odpowiedzi na pytania można uzyskać także dzwoniąc na infolinię pod numerami tel:
- 22 623 17 64
- 22 623 16 64
Co zrobić w przypadku, gdy po próbie zalogowania się przez e-tożsamość w banku następuję rozłączenie? Dokładniej, to wyskakuje informacja po angielsku, że połączenie nie może zostać wykonane. I nie wchodzi aplikacja. Z żadnej przeglądarki nie idzie się zalogować. Wina banku czy gov.pl?
Co zrobić gdy ciągle pojawia się, że aplikacja jest chwilowo niedostępna, trwają prace administracyjne?
witam.mam pytanie na ostatniej prostej jest komunikat importowanie danych z e-wniosku plus.wyskakuje mi komunikat ze brak uprawnien do pobrania informacji o zwierzetach indywidualnych.Ja nie prowadze zadnej hodowli.
Aneta, mam ten sam problem jak sobie poradziłaś?
trzeba się zalogować przez dane arimr do irz – kliknąć tak, ok – to wszystko
witam,wniosek wypełniony – ostatni etap czyli,,podpisz i przejdź do podpisu elektronicznego ” kieruje do str importuj dane z ewniosek plus – loguje, trwa importowanie, po czym wyskakuje komunikat ,, niepowodzenie” . Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
trzeba wyodrębnić wszystkie uprawy – z tym kółkiem – nawet jak się nie chce za nie suszonego
usunac 3 od dolu zgode i dziala