ARiMR kredyty preferencyjne 2022 – dostępne dodatkowe limity środków
ARiMR uruchomiła dodatkowe limity oraz środki na dopłaty do oprocentowania na wybrane kredyty preferencyjne 2022. Zwiększone limity środków obejmują trzy rodzaje kredytów preferencyjnych. O ile zwiększono środki i kto może skorzystać z dodatkowej pomocy finansowej? Sprawdźmy!
Dodatkowe limity, a także środki przeznaczone na dopłaty do oprocentowania na określone kredyty preferencyjne ARiMR zainicjowała w dniu 6 lipca 2022 r. Wcześniej jednak, prezes ARiMR w specjalnym ogłoszeniu poinformowała o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie wspomnianych kredytów preferencyjnych. Dodatkowe limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do oprocentowania kredytów uruchomiono współpracującym bankom z ARiMR na internetowej platformie aplikacyjnej Agencji.
Spis treści
ARiMR kredyty preferencyjne 2022 ze zwiększonym limitem
Jak przekazała ARiMR zwiększone limity środków odnoszą się do trzech rodzajów kredytów preferencyjnych z linii:
- RR – obejmująca inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym,
- Z – pozwalająca na zakup użytków rolnych,
- PR – uwzględniająca inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków, mięczaków, jak również pozwalająca na zakup akcji i udziałów.
Po zwiększeniu limit akcji kredytowych na 2022 r. wyniesie 500 mln zł. Z kolei, środki na dopłaty do oprocentowania wspomnianych kredytów będą stanowić kwotę 6 mln zł.
Jednocześnie warto przypomnieć o tym, że rolnicy mogą ubiegać się o kredyty preferencyjne ARiMR 2022 w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., jak również w zrzeszonych i współpracujących z nimi Bankach Spółdzielczych, a także w bankach: BNP Paribas Bank Polska S.A., Santander Bank Polska S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy i Bank Spółdzielczy w Brodnicy.
Kredyty dla rolników ARiMR na inwestycje lub zakup ziemi
W przypadku wyboru kredytu z linii RR uzyskane środki należy przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej. Inwestycje mogą dotyczyć np. budowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli służących do produkcji rolnej. Ponadto, kredyt można przeznaczyć na zakup bądź instalację maszyn i urządzeń służących do prowadzenia produkcji rolnej.
Natomiast kredyt z linii Z pozwala na zakup użytków rolnych. Ich przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego gminy powinno być określone jako rolnicze lub inne, niż rolnicze.
Kredyt z linii PR można z kolei przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji w przetwórstwie produktów rolnych uwzględniające m.in. budowę, lub remont połączony z modernizacją budynków lub budowli służących do przetwórstwa i magazynowania produktów rolnych.
Czytaj również: ARiMR nabory 2022. Sprawdź zaktualizowany harmonogram!
Źródło: ARiMR