ASF a ceny. Sieci handlowe kupią wieprzowinę z czerwonych stref?

Nowe ogniska ASF w chlewniach pojawiają się praktycznie co tydzień. Od początku 2021 roku Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził ponad 100 ognisk ASF, które wystąpiły u świń. Sytuacja hodowców z czerwonych stref ASF jest bardzo trudna. Ceny skupu żywca wieprzowego w zagrożonych strefach są o ponad 1 zł/kg niższe. Czy jest szansa na poprawę tej sytuacji i sieci handlowe będą kupować wieprzowinę z czerwonych stref?

ASF coraz bardziej się rozprzestrzenia po Polsce, a czerwone strefy, które zatwierdza Bruksela wciąż się powiększają. Jak podaje POLPIG, doszło już do tego, że 30 % żywca pochodzi ze stref z organiczeniami.

Rolnicy zajmujący się produkcją świń w strefach III ASF znajdują się w bardzo złej sytuacji. Aktualne ceny skupu żywca wieprzowego w zagrożonych (czerwonych) strefach ASF są o ponad 1 zł/kg niższe, niż w strefach wolnych. Ważną informacją, jest również to, że nawet ceny oferowane w wolnej strefie ASF nie pokrywają kosztów produkcji wieprzowiny. W związku z tym, hodowcy z czerwonych stref muszą dokładać podwójnie.

ASF a ceny – sieci handlowe kupią żywiec z czerwonych stref ASF?

Sieci handlowe nie są obecnie zainteresowane kupnem żywca, który pochodzi z czerwonych stref ASF.  Nie jest to do końca zrozumiała dla hodowców polityka. Przecież przed opuszczeniem chlewni, żywiec jest badany na obecność wirusa ASF. Dodatkowo, Inspekcja Weterynaryjna nadzoruje dostawy, więc ryzyko pojawienia się w sklepach produktów zakażonych wirusem jest znikoma.  Jak podaje POLPIG:

„Otrzymaliśmy już pierwsze pozytywne informacje o prowadzonych rozmowach z sieciami handlowymi. Niektóre z nich zmieniły swoją politykę zakupową. Czekamy na pozostałe.”

Przypominamy, że wirus ASF nie zagraża klientom, kupującym wieprzowinę. Stanowi natomiast zagrożenie dla dzików, a także świń.

ASF a ceny wieprzowiny w Niemczech

Na jakim poziomie plasują się ceny na rynku wieprzowiny? Jak podaje POLPIG, w ubiegłym tygodniu nie zauważono dużych zmian na niemieckim rynku żywca. W środę, tj. 8 września cena skupu tuczników VEZG wciąż utrzymywała się na poziomie 1,25 €/kg. W UE presja cenowa nie ustaje. Wynika to z tego, że wzrasta podaż żywca. Dodatkowo słaba sprzedaż wieprzowiny, a także ograniczony eksport żywca do Chin i przepełnione magazyny nie pomagają. W Niemczech wciąż brakuje pracowników na liniach przetwórczych.

ASF a ceny

ASF a ceny – sprawdzamy na jakim poziomie plasują się notowania żywca w kraju

fot. Fotolia

Zauważalny jest również spadek cen w stosunku do ubiegłego tygodnia:

  • Belgia -9₵ t/t;
  • Holandia -4 ₵ t/t;
  • Hiszpania -2₵ t/t.

Cena świń 2021 – podsumowanie

Pomimo, że cena niemiecka nie zmieniła się, na rynku krajowym widać kolejne obniżki. Średnia cena skupu świń w Polsce spadła o 10 gr/kg i wynosi aktualnie około 5,80 zł za kg klasy E.

Podsumowując, ASF coraz bardziej rozprzestrzenia się po Polsce, a ceny skupu żywca wieprzowego są niskie. W szczególnie trudnej sytuacji są hodowcy ze stref czerwonych strefach ASF, gdzie notowania są o ponad 1 zł/kg niższe. Powodem tak dużego rozwarstwienia cen skupu jest brak zainteresowania sieci handlowych produktami ze strefy III ASF. Informacja płynąca z POLPIG o tym, że niektóre sieci zmieniły swoją politykę zakupową napawa optymizmem.

Czytaj również: Pomoc dla hodowców trzody chlewnej ze stref ASF – nabór ruszył

Źródło: POLPIG

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *