ASF – dofinansowanie na ochronę gospodarstwa. Ważne zmiany
ASF – dofinansowanie na ochronę gospodarstwa to wsparcie udzielane z budżetu PROW 2014-2020. Zgodnie z harmonogramem PROW kolejny nabór wniosków o wsparcie zaplanowano zarówno na maj, jak i październik 2022 r. Zanim to jednak nastąpi MRiRW zaproponowało kilka zmian i uproszczeń które zawarto w projekcie rozporządzenia. Co dokładnie zmieni się we wsparciu na ,,Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”? Sprawdźmy!
Resort rolnictwa zaproponował zmianę rozporządzenia w celu dostosowania przepisów do modyfikacji, które w tym programie wprowadzono. Ponadto, MRiRW wprowadziło nowe rozwiązanie na podstawie doświadczeń we wdrażaniu instrumentu na dofinansowanie na ochronę przed ASF. Oprócz tego, resort rolnictwa zaproponował modyfikacje pozwalające na uzyskanie wsparcia na inwestycje dotyczące urządzeń melioracji wodnych.
Spis treści
ASF – dofinansowanie na dezynfekcję
Pierwsza zmiana, która znalazła się w projekcie rozporządzenia to rozszerzenie zakresu kosztów kwalifikowalnych. Mówiąc konkretniej chodzi o wprowadzenie możliwości rozbudowy, czyli dobudowania do istniejącej chlewni lub innego budynku dodatkowego pomieszczenia z przeznaczeniem na dezynfekcję hodowców świń.
Zmiany wpłyną korzystnie na główny cel podziałania 5.1 związany z zabezpieczeniem trzody chlewnej przed ASF – zaznaczono w uzasadnieniu.
Przeczytaj również: Krajowa Grupa Spożywcza – czy zapobiegnie spekulacjom?
Dofinansowanie na ogrodzenie chlewni 2022 i ujednolicenie przepisów na zakup silosa
Przypomnijmy, że w ramach uzyskanego wsparcia na ,,Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” producenci mogą uzyskać dofinansowanie na ochronę przed ASF poprzez uzyskanie wsparcia na ogrodzenie chlewni, a także na zakup silosa.
Kolejna modyfikacja zawarta w projekcie rozporządzenia MRiRW dotyczy zakupu silosa. Jej wprowadzenie ma na celu uniknięcie sytuacji kiedy rolnik ubiega się o pomoc na zakup silosu o ładowności dostosowanej do liczby świń w gospodarstwie, które znajdują się na kilku nieruchomościach lub działkach oddalonych od siebie.
Potrzeba ujednolicenia przepisów wynika również z rejestru, z którego pochodzą dane niezbędne do obliczenia ładowności silosów. Rejestr ten prowadzony jest na podstawie zgłaszanych przez rolnika siedzib stad, natomiast jedna siedziba stada może być zlokalizowana na kilku nieruchomościach, tylko w przypadku gdy te nieruchomości ze sobą sąsiadują – wyjaśniono w rozporządzeniu MRiRW.
Dofinansowanie na ochronę przed ASF i na inwestycje w urządzenia melioracji wodnych
Dofinansowanie na ochronę przez ASF to nie jedyny rodzaj wsparcia w którym MRiRW chce wprowadzić zmiany. Oprócz tego, resort rolnictwa zaproponował wprowadzenie robót w zakresie urządzeń melioracji wodnych do grupy zadań na które można uzyskać wsparcie finansowe.
Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia modernizacji istniejących urządzeń melioracji wodnych takich jak: rowy, zastawki, przepusty. Potrzeba zmian w tym zakresie wynika z tego, ze prawidłowe funkcjonowanie tych urządzeń chroni tereny rolnicze przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi.
Czytaj również: Susza 2022 – przeciwdziałanie. Prawie 600 mln zł na retencję
Źródło: MRiRW; Rządowe Centrum Legislacji
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Najpierw niszczono drobne gospodarstwa i to bez pardonu (używając rąk weterynarii). Teraz wielka odbudowa , tylko czego i z czego?
Zostały zgliszcza i złamani ludzie. Ktoś dobrze się urządził na eksponowanym stołku.
Podobnie ustawił odnawialną energię, najpierw wielkie NIE, a obecnie robić.
Patrz działania w jego gminie za czasów nie jego wójta. Podły I ZAKŁAMANY człowiek na eksponowanym stanowisku.