ASF jak się przenosi? Zaskakujące wyniki badań

Mamy już w Polsce 21 ognisko ASF. Jak się przenosi wirus, co zrobić, aby ochronić przed tą chorobą świnie? Bioasekuracja to podstawa. Jednak ostatnie wyniki badań przyniosły na te pytania jeszcze inne zaskakujące odpowiedzi.

Wirus ASF jak się przenosi? Wydaje się, że każdy hodowca zna odpowiedź na to pytanie. Chorobę przenoszą głównie dziki, a żeby ochronić stado należy przestrzegać zasad bioasekuracji. Jednak czy to wystarczy? Hodowcy zwątpili w to w zeszłym roku, gdy ASF zbierał żniwa w dużych dobrze zabezpieczonych chlewniach.

ASF jak się przenosi? 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej powołując się na portal PigProgress, informuje o wynikach kolejnych duńskich doświadczeń laboratoryjnych.

ASF jak się przenosi

Wirus ASF jak się przenosi? Sprawdzamy najnowsze wyniki badań! Źródło: AgroFoto.pl, matias95

fot. AgroFoto.pl, użytkownik: matias95

Kolejne duńskie doświadczenia laboratoryjne potwierdziły możliwość zakażenia świń wirusem ASF poprzez zjedzenie zainfekowanych muchpodaje Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH.W Polsce jak i w innych krajach Europy Wschodniej co roku występuje w okresie letnim zwiększenie liczby ognisk ASF. Sezonowość ta nie jest do końca jeszcze wyjaśniona– podkreśla.

Podejrzenia czy dowody?

Wyniki badań duńskich naukowców mogą się dla wielu okazać zaskakujące. Jednak podobne teorie pojawiły się już rok temu. W wywiadzie dla AgroFakt  dr inż. Tadeusz Blicharski, dyrektor biura „POLSUS” miał podobne podejrzenia.

– Ja boję się, że to jest roznoszone przez owady krwiopijne. Skoro komary przenoszą malarię, a kleszcze boreliozę to jest to możliwe. Wiązałbym to z tym, że nasilenie tych ognisk jest latem, w czasie upałów – mówił nam Tadeusz Blicharski.

https://www.agrofakt.pl/asf-przenosza-owady-krwiopijne/

Doświadczenia potwierdzają 

Teraz to już nie tylko podejrzenia a dowody. Jak podaje KZP-PTCH, duńscy naukowcy doświadczalnie potwierdzili możliwość przenoszenia wirusa ASF z much występujących w chlewniach (Stomoxys calcitrans) na świnie. Naukowcy podkreślają jednak, że te badania powinny być kontynuowane.

Obecnie nie ma wystarczających dowodów, że właśnie w ten sposób można wyjaśnić sezonowość występowania większej liczby ognisk ASF w okresie letnim. Warto jednak rozważyć w rejonach występowania przypadków ASF u dzików nie czekając nawet na ostateczne wyniki badań naukowych, dodatkowe zabezpieczenie dużych ferm,  które uniemożliwi wnikanie much do środka chlewni – czytamy na stronie internetowej KZP-PTCH.

Źródło: KZP-PTCH

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *