ASF i kary dla rolników

ASF i kary dla rolników

Czy istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się AFS w Polsce? Czy kary dla rolników sprzedających świnie są dla nich krzywdzące?

ASF powoduje ograniczenia w obrocie i konieczność wykonywania badań przed wysyłką. Na domiar złego wielu rolników dopełnia wszelkie procedury i… jest niesłusznie karana.

Poza strefami ASF producenci nie odczuwają wyraźnego wpływu występowania wirusa na ceny. Nadal jednak ASF w Polsce jest problemem dla rolników produkujących żywiec w strefach objętych restrykcjami. Dotyczy to ograniczeń w obrocie i konieczności wykonywania badań przed wysyłką. KZP-PTCH stoi na stanowisku, że producenci trzody chlewnej i instytucje państwowe powinni wspólnie działać na rzecz przeciwdziałania ASF. Stąd zrozumiała jest konieczność rejestracji i identyfikacji świń.

Niedawno pojawiły się jednak zgłoszenia rolników, które wskazywały, że są niesłusznie karani za opóźnienia w zgłaszaniu zmiany stanu zwierząt i to pomimo postępowania zgodnie z przepisami i procedurą ARiMR. W związku  z tym  zarząd KZP-PTCH skierował do ministra Jurgiela w dniu 28/4/2017  pismo w sprawie kar za opóźnienia w zgłaszaniu zmiany stanu zwierząt.

produkcja trzody chlewnej

Aleksander Dargiewicz, Dyrektor Zarządzający KZP-PTCH.

-Nie możemy jednak zaakceptować sytuacji, w której rolnicy są karani za błędne lub niezrozumiałe procedury ustalane przez urzędników. Trudno też zgodzić się z decyzjami administracyjnymi o nałożeniu kar na rolników za zaniedbania ich kontrahentów lub błędów spowodowanych przez samych urzędników podczas wpisywania danych do systemu informatycznego. Taka sytuacja nie prowadzi do zwierania szeregów w walce z ASF. Brak zaufania rolnika do organów państwa wręcz oddala nas od celu jakim jest całkowite zwalczenie wirusa z terenu Polski – komentuje Aleksander Dargiewicz, Dyrektor Zarządzający Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Trudno się zgodzić z decyzjami administracyjnymi o nałożeniu kar na rolników
Aleksander Dargiewicz

W ciągu miesiąca ma przyjść odpowiedź na niniejsze pismo. Na domiar złego i tak skutkiem występowania ASF już powstały i nadal się utrzymują bariery rozwoju produkcji świń w kraju, na skutek ograniczeń w dostępie do rynków zbytu.

– Należy pamiętać, że ze względu na restrykcje związane z występowaniem ASF, polscy przetwórcy nie mogą korzystać z niektórych ważnych rynków azjatyckich (jak np. chiński) i realizować większych marż. Dlatego większość produktów wieprzowych jest lokowana na rynkach unijnych – mówi Aleksander Dargiewicz.

ASF jest nadal zagrożeniem dla krajowego sektora trzody

mariusz dziwulski

Mariusz Dziwulski, PKO BP

-Jednym z zagrożeń dla krajowego sektora trzody jest ryzyko rozprzestrzeniania się AFS na terenie kraju. Choć od sierpnia ub. r. nie stwierdzono nowych przypadków ASF wśród gospodarstw rolnych, to znaczna jest dynamika pojawiania się nowych przypadków ASF u dzików. Od początku roku stwierdzono 118 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików co stanowiło 42% wszystkich przypadków odnotowanych od 2014 r. Większość z nich dotyczy jednak obszarów przygranicznych – blisko 90% stwierdzono w odległości 20 km i mniejszej od granicy z Białorusią – mówi Mariusz Dziwulski ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego, PKO Bank Polski.

Ustawa o obrocie ziemią rolną wciąż niezrozumiała?

Ustawa o obrocie ziemią rolną jest na tyle niejasna, że nawet prawnicy mają wątpliwości co do praw rolników. Przeczytaj, jaką opinię wydał Sąd Najwyższy

18 listopada 2017

Dzierżawa gruntów Skarbu Państwa – jak to zrobić?

Jak wydzierżawić grunt od państwa? Jak uzyskać informację o dostępności gruntów ornych pod dzierżawę w danym województwie czy gminie?

15 listopada 2017

Przygotowanie chlewni do zimy

Jak przygotować chlewnię do zimy? Ważna jest sprawna wentylacja i prawidłowa dezynfekcja. Im lepsze warunki dla zwierząt, tym mniej problemów z chorobami.

21 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij