Sposób na zwiększenie azotu w glebie bez nawożenia

Azot to dla roślin jeden z najważniejszych pierwiastków plonotwórczych. Jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Uczestniczy w wielu ważnych procesach zachodzących w czasie wegetacji roślin. Głównym źródłem azotu w produkcji roślinnej są nawozy mineralne. Jednakże koszt ich stosowania to duże obciążenie dla rolników. Czy jest inny sposób na dostarczenie azotu roślinom?
Alternatywą są naturalne sposoby na wprowadzenie azotu dostępnego dla roślin. W tym celu aktualnie najczęściej stosuje się obornik, resztki pożniwne, nawozy roślinne oraz uprawia rośliny motylkowe. Jednak te źródła są niewystarczające, aby zapewnić odpowiednią ilość pierwiastka roślinom. Coraz częściej wykorzystywaną możliwością pozyskania azotu jest powietrze. W takim razie, jak go efektywnie pozyskać z powietrza?
Spis treści
Skąd pozyskać azot dla roślin?
Około 80% ziemskiej atmosfery stanowi azot atmosferyczny N2. Niestety w tej formie jest on niedostępny dla roślin. Procesem, który umożliwia jego wykorzystanie przez rośliny jest biologiczne wiązanie azotu. Jest on ważny zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Do uruchomienia tego procesu potrzebne są żywe organizmy nazywane diazotrofami. Taką zdolność posiadają tylko pewne grupy mikroorganizmów.
Jedną z najlepiej poznanych bakterii mającej zdolność wiązania azotu jest Azotobacter sp. Bakterie uczestniczą w procesie niesymbiotycznego wiązania azotu. Daje to możliwość wykorzystania ich u wielu gatunków roślin uprawnych, bez wchodzenia w symbiozę. Oprócz wiązania azotu bakterie wytwarzają substancje korzystnie oddziałujące na system korzeniowy i wpływające na polepszenie rozwoju roślin. Ponadto ciekawostką jest, że do wykorzystania na glebę mamy aż 10 t/ha azotu.
Bakterie do gleby, czyli korzystne warunki współpracy
Zaopatrzenie roślin w dodatkowy azot jest możliwe dzięki Rhizosum N plus. Produkt ten oparty jest o nowy szczep wolnożyjących w glebie bakterii Azotobacter salinestris. Mikroorganizmy te zasiedlają strefę przykorzeniową i asymilują azot. Sprawia to, że pierwiastek jest łatwo dostępny dla wielu gatunków roślin. Dodatkowo poprawiają sprawność biologiczną gleby w roku zastosowania, ale również podczas kolejnych sezonów wegetacyjnych. Ponadto zapewniają dostępność azotu niezależnie od warunków pogodowych.
Sprawdź również: Nawożenie rzepaku po wysiewach. Odpuścić czy zasilać?
Jak działają bakterie do użyźniania gleby?
Działanie bakterii Azotobacter salinestris polega na wiązaniu azotu atmosferycznego N2, niedostępnego dla roślin. W wyniku przemian powstaje amoniak NH3, który rośliny sprawnie wykorzystują w czasie wzrostu. Azotobacter salinestris to bakterie bardzo żywotne i szybko się namnażające. Już niewielka ilość preparatu Rhizosum N plus tj. 25 g/ha (1,3*106 jtk/g) wystarczy, aby zapewnić efektywne działanie i ekspresowe opanowanie środowiska glebowego. Podczas podziałów ich liczebność każdorazowo zwiększa się dwukrotnie. Rhizosum N plus zawiera dodatkowo 80% substancji organicznej w s.m. oraz 0,45% żelaza i 4,5% manganu rozpuszczalnego w wodzie. Produkt powinien być zastosowany przed siewem w formie opryskiwania gleby.

Bakterie do gleby to również ekonomia. Stosowanie Rhizosum N plus zmniejsza bowiem wydatki na nawozy mineralne
Zyski wynikające ze stosowania Rhizosum N plus
W wyniku kilkuletnich badań odnotowano wzrost plonowania m.in. w rzepaku ozimym, pszenicy ozimej i kukurydzy. Umożliwiło to zwiększenie dochodu o 600–1300 zł/ha. Dodatkowo w czasie trwania sezonu po aplikacji Rhizosum N plus nastąpił wzrost koncentracji azotu w glebie.
Stosowanie Rhizosum N plus zmniejsza wydatki na nawozy mineralne. Przeliczając: koszt aplikacji preparatu wynosi ok. 100 zł/ha, a zapewnia obniżenie kosztów o ok. 300 zł/ha.
Zjawisko biologicznego wiązania azotu doskonale wpisuje się również w założenia rolnictwa ekologicznego. Sprawia bowiem, że możemy obniżyć ilość stosowanych nawozów mineralnych. Dlatego produkt Rhizosum N plus posiada świadectwo kwalifikacji dla rolnictwa ekologicznego nr NE/558/2020.
Przeczytaj o sytuacji na rynków nawozów azotowych w końcówce sierpnia 2022 r. Problemy z produkcją nawozów azotowych.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Czy nie wystarczyloby wsiac
interplonu jakichs motylkowych?
Na marginesie, czy ktos wie gdzie moge dostac nasiona do siewu lnu oleistego i soczewicy. Dzieki.