Odkryj moc fosforu w uprawie roślin ozimych
Fosfor jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju i plonowaniu roślin ozimych. Ten pierwiastek jest niezwykle ważny dla procesów energetycznych w roślinie. Wpływa na rozwój systemu korzeniowego i jest krytyczny w początkowej fazie wzrostu, gdy rośliny przygotowują się do przetrwania zimy.
Mimo że fosfor jest obecny w glebie, często jest niedostępny dla roślin. Dzieje się tak ze względu na jego niską rozpuszczalność w wodzie. Nie bez znaczenia jest też skłonność fosforu do tworzenia trudno rozpuszczalnych związków z innymi minerałami. Skoro fosfor w glebie występuje w formach, które nie zawsze są łatwo przyswajalne, stosowanie specjalistycznych rozwiązań, zwiększających jego dostępność, jest kluczowe dla efektywności odżywiania roślin.
Spis treści
Bakto ProFOS – rozwiązanie problemów z fosforem w uprawach ozimych
Bakto ProFOS to nowoczesne, mikrobiologiczne rozwiązanie, które zapewnia efektywne uwalnianie fosforu do form dostępnych dla roślin. Zawarte w nim bakterie fosforowe są zdolne do przekształcenia fosforu zapasowego w formy, które rośliny mogą łatwo wykorzystać. Jest to kluczowe, szczególnie w fazie przygotowania roślin do zimy.
Wykorzystanie fosforu dostarczonego w postaci nawozów mineralnych jest w pierwszym roku bardzo małe i nie przekracza 20-25%, to oznacza, że jeżeli przykładowo zastosujemy 100 kg fosforanu amonu, który ma 46 kg tego składnika, to w pierwszym roku roślina wykorzysta maksymalnie 10-15 kg fosforu. Pozostałe ilości mogą być wykorzystywane przez rośliny w kolejnych latach, z reguły jednak nie przekracza to 60% fosforu dostarczonego w nawozach. Nawozy fosforowe były stosowane od lat w ilościach często większych niż zapotrzebowanie roślin, a dodatkowo znaczna ich część została zablokowana w różnego rodzaju związkach fosforowych. W związku z tym w glebie znajduje się duży magazyn tego składnika pokarmowego. Z pomocą przychodzą bakterie fosforowe, zawarte w produkcie Bakto ProFOS, które udostępnią dla roślin dużą pulę tego składnika pokarmowego – Paweł Kossakowski, Dyrektor Działu Biokontroli, PUH „Chemirol” sp. z o.o.
Stosowanie Bakto ProFOS jesienią przed siewem
Jesienna aplikacja Bakto ProFOS przed siewem roślin ozimych jest szczególnie korzystna. Produkt ten oprócz odzyskiwania składników pokarmowych, stymuluje również biologiczną aktywność gleby, co umożliwia roślinom efektywniejsze ich pobieranie. Dzięki temu rośliny będą lepiej przygotowane do przetrwania niskich temperatur oraz lepiej rozpoczną wiosenną wegetację.
Bakterie dzięki procesom mineralizacji i solubilizacji odzyskują w glebie składniki pokarmowe dla roślin. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że bakterie żyją w obrębie systemu korzeniowego. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie korzenie wydzielają związki chemiczne stanowiące pożywkę dla bakterii. Wybierając to miejsce na kolonizację, bakterie wydzielają dużą ilość hormonów roślinnych, m.in. auksyn, które stymulują pobieranie składników pokarmowych – wyjaśnia Paweł Kossakowski.
Nie tylko fosfor – doświadczenia i potwierdzone korzyści
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu wykazały, że stosowanie Bakto ProFOS znacząco zwiększa poziom przyswajalnego fosforu w glebie. W przeliczeniu na 1 ha warstwy ornej wzrost poziomu przyswajalnego fosforu wyniósł aż 132 kg. Ponadto te same doświadczenia potwierdziły też przyrost poziomów innych kluczowych składników odżywczych. Tak więc po zastosowaniu Bakto ProFOS, poza fosforem, 1 ha warstwy ornej wzbogacił się o dodatkowe 106 kg potasu, 190 kg wapnia i 9 kg azotu.
Bakterie z produktu Bakto ProFOS wykazują również działanie fitosanitarne – konkurują z patogenami o składniki pokarmowe oraz miejsce. To pokazuje, jak szerokie działanie mają bakterie zawarte w produkcie i dlaczego tak aktywnie zalecamy ich stosowanie we wszystkich rodzajach upraw. To się rolnikowi po prostu opłaca – dodaje ekspert z PUH „Chemirol” sp. z o.o.
Rolnicy, którzy stosowali ten produkt, zauważyli lepsze ukorzenienie, szybszy wzrost młodych roślin oraz większą odporność na stresy środowiskowe. Dzięki Bakto ProFOS, rośliny ozime mogą lepiej wykorzystać dostępne zasoby fosforu, co przekłada się na wyższe i jakościowo lepsze plony.
Bakto ProFOS – efektywnie i racjonalnie
Bakto ProFOS nie tylko efektywnie poprawia dostępność fosforu, ale także przyczynia się do zmniejszenia konieczności stosowania tradycyjnych nawozów mineralnych. Pozwala to wspierać zrównoważone praktyki rolnicze. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, które pomaga w optymalizacji procesów biologicznych w glebie, zwiększając jej bioróżnorodność oraz kondycję roślin.
Stosując Bakto ProFOS w uprawach ozimych, rolnicy mogą nie tylko zwiększyć efektywność swojej produkcji, ale również dbać o naturalne środowisko, na którym opiera się ich praca.
Przeczytaj też: Odżywianie rzepaku azotem jesienią
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!