Bardzo słabe żniwa rzepaku

Download PDF

Rzepak w tym roku dojrzewał bardzo nierówno. W wielu rejonach żniwa rzepaku zaczęły się jeszcze na początku lipca. W innych, zwłaszcza na ciężkich glebach, ziarno długo było niedojrzałe, dlatego rolnicy zaczęli zbiory pszenicy, a rzepak zostawili na później.

– Żniwa rzepaku ozimego już dobiegają końca, trwają już, nawet bym powiedziała, od trzech tygodni. Jeszcze niektórzy koszą na takich lepszych ziemiach, ale w większości rzepaki już zniknęły z pól – mówi Natalia Gach z firmy Gach-Agro w Mechnicy.

Najgorszy rok, odkąd uprawiamy rzepak

żniwa rzepaku 2019

Tegoroczne żniwa rzepaku były w woj. opolskim najgorsze od lat

fot. Mariusz Drożdż

– Rzepaki w tym roku ogólnie były bardzo zielone. Jeszcze żeśmy zostawili 57 hektarów, (…) rzepak na końcu (…) z tego względu, że po prostu jest bardzo zielony – mówi Marcin Wołczański, rolnik z Głuszyny.

– No niby miał wodę, bo w maju padało, ale jak przyszedł czerwiec, to wszystko w strąkach zaschło. Rzepak jest drobny jak mak, nie ma wagi, jest rudy, nie ma zaolejenia. Powinien być czarny. Bardzo źle to wygląda w tym roku z rzepakiem. No to jest najgorszy rok, odkąd uprawiamy rzepak.

Żniwa rzepaku: słaby plon, brak zaolejenia

Natalia Gach

Natalia Gach z firmy skupowej Gach-Agro

fot. Mariusz Drożdż

Wszyscy zgodnie twierdzą, że podczas tegorocznych żniw pod względem zarówno plonów, jak i jakości najgorzej wypadł rzepak. Jak podaje Natalia Gach z firmy skupowej Gach-Agro, plony na słabych ziemiach wyniosły od 2 do 2,5 tony. NA lepszych – od 3 do maksymalnie 3,5 tony.

– Szczególnie brakowało zaolejenia. Było to zaolejenie na poziomie 35 do 38 procent, gdzie punkty skupu oczekują, żeby było ono na poziomie 40 procent – mówi pani Natalia. – Późniejsze były lepsze, bywało tak, że zaolejenie przekraczało nawet 42 do 45 procent.

Ceny ziarna równie słabe jak żniwa rzepaku

punkt skupu

Ceny w punktach skupu są na przełomie lipca i sierpnia 2019 dość niskie

fot. Mariusz Drożdż

Ceny ziarna wynoszą od 1530 do 1550 zł netto za tonę. To jest znacznie poniżej oczekiwań rolników, dlatego ci, co nie podpisali umów kontraktacyjnych i mają możliwości przechowania ziarna, czekają ze sprzedażą.

Polecamy również artykuł

Ceny skupu zbóż i rzepaku niezadowalające

Z forum

Powiązany temat:

Rzepak i nawożenie [połączone]
Ziel
13 godzin temu, Roxer napisał: I zawsze tak siejesz rzepak? Sama talerzowka? Bez głębszego spulchniania?Tak zawsze, jesli masz gline to nie polecam.
zobacz więcej »
areqo
Dziś zasiane SY Ilona 3.3 kg, od razu opryskane. Zobaczymy co z tego wyjdzie ale aż chciało się siać taka wilgoć w polu, zero kurzu
zobacz więcej »
adam19750609
7 minut temu, ansu napisał: Masz instrukcję i tabele. Jak byś potrzebował mogę udostępnić.Mam po niemiecku. Jak Byś mógł to bardzo proszę 
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz