Barometr Bayer 2021. Jesteśmy gotowi na cyfrową rewolucję w rolnictwie?
Rolnictwo zrównoważone – czy ta koncepcja znana jest Polakom? Czy polskie społeczeństwo wie co kryje się pod tym pojęciem? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć w wynikach badaniach przeprowadzonych przez firmę Bayer. Barometr Bayer 2021, bo o tym mowa to badanie w którym przeanalizowano znajomość zagadnień związanych z rolnictwem zrównoważonym i cyfrowymi technologiami w rolnictwie.
Firma Bayer przeprowadziła niedawno badanie pod nazwą ,,Barometr Bayer 2021″. Uzyskano z niego ciekawe wnioski na temat rolnictwa zrównoważonego i cyfrowych technologii w rolnictwie.
Spis treści
Barometr Bayer 2021 – kto zna pojęcie rolnictwa zrównoważonego?
Z badania przeprowadzonego przez firmę Bayer po pierwsze wynika, że pojęcie rolnictwa zrównoważonego zna już 63 proc. dorosłych Polaków. Natomiast pogłębioną wiedzę na temat kwestii związanych z rolnictwem zrównoważonym deklaruje 6 proc. badanych. Jest to jednak odsetek niższy niż w innych państwach regionu Europy Środkowej. A mianowicie w państwach takich jak Słowacja, czy Węgry ten odsetek wynosi 71 proc. Z badania ,,Barometr Bayer 2021″ wynika, że pojęcie rolnictwa zrównoważonego częściej znają mieszkańcy wsi, mężczyźni, a także osoby powyżej 55 roku życia.
Polaków interesuje również to, skąd pochodzą produkty, które trafiają na ich stół. Rodzaj stosowanej uprawy, czy hodowli jest ważny dla 67 proc. z nas. Stosunkowo najczęściej Polacy sprawdzają pochodzenie mięsa, nabiału, rzadziej owoców i warzyw. Sprawdzanie źródła pochodzenia żywności zwykle praktykują osoby powyżej 55 roku życia.
Cyfrowe technologie i przyszłość rolnictwa – jak oceniają Polacy?
W badaniu ,,Barometr Bayer 2021″ przeanalizowano także znajomość Polaków wobec zagadnień związanych z cyfryzacją rolnictwa, czyli jednego z czynników wspierających zrównoważony rozwój.
Na podstawie wyników badań można stwierdzić, że blisko połowa Polaków wie, że technologie cyfrowe mają duży wpływ na rozwój rolnictwa zrównoważonego. Natomiast 76 proc. badanych uważa, że innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa należą do niezbędnych, aby zachować i chronić zasoby naturalne. Warto również podkreślić, że wiedzę na temat transformacji cyfrowej w rolnictwie posiada co trzeci Polak. Najczęściej są to osoby młode do 35 roku życia. Jednakże tylko 4 proc. badanych twierdzi, że dostęp do technologii mają wszyscy rolnicy w równym stopniu.
Ponadto, z badania „Barometr Bayer 2021” wynika, że 68 proc. Polaków twierdzi, że tylko część rolników głównie największe gospodarstwa mają dostęp do cyfrowych technologii. Natomiast 10 proc. badanych twierdzi, że rozwiązania cyfrowe w rolnictwie są praktycznie niedostępne.
Pomimo tego, technologie cyfrowe odgrywają dużą rolę w rolnictwie. Na ten fakt zwrócił uwagę Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji:
– Rolnictwo bez zastosowania nowych technologii nie będzie w stanie utrzymać konkurencyjnej pozycji – tempo zmian jest dziś ogromne. Technologie cyfrowe rozwijają się dynamicznie. Oferują gospodarzom zupełnie nowe możliwości dzięki danym, których nie są w stanie pozyskać w sposób tradycyjny. Efekty to skuteczniejsze monitorowanie upraw, lepsze planowanie, wydajniejsze zarządzanie i, generalnie, zwiększenie opłacalności pracy rolnika.
Przeczytaj również: Bayer i Microsoft współpracują nad rozwiązaniami cyfrowymi w rolnictwie
Źródło: Bayer Crop Science
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!