Będą rekompensaty dla rolników za zboże z Ukrainy?
Czy Komisja Europejska wyda zezwolenie, aby uruchomić rekompensaty dla rolników za zboże z Ukrainy? Pogłoski dotyczące wprowadzenia pomocy finansowej pojawiają się coraz częściej z powodu problemów związanych z nadmiernym importem płodów rolnych z Ukrainy. Do kwestii ewentualnego uruchomienia wsparcia odniósł się komisarz Janusz Wojciechowski, a także Komisja Europejska przedstawiając agendę spotkania Rady ds. Rolnictwa.
Przypomnijmy, że w dniu 30 stycznia 2022 r. odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE, podczas którego minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wystąpi z wnioskiem o wprowadzenie działań i wsparcia stabilizującego rynki rolne, w tym również rynek zbóż. Rekompensaty dla rolników, którzy najbardziej ucierpieli ze względu na napływające zboże z Ukrainy, zapowiedział również komisarz Janusz Wojciechowski.
Komisja Europejska wprowadzi rekompensaty dla rolników za ukraińskie zboże?
Komisarz Janusz Wojciechowski o uruchomieniu wsparcia dla rolników poszkodowanych przez napływ zboża z Ukrainy mówił podczas wywiadu dla RMF FM:
Jeśli chodzi o Polskę, to rzeczywiście pojawiły się nadmierne ilości ukraińskiego zboża. Myślę, że to, co rozważamy w tej chwili, to jakiś system pomocy dla rolników, którzy ponieśli z tego tytułu straty – zapowiedział komisarz Wojciechowski.
Nadmierny import zbóż z Ukrainy — rolnicy otrzymają pomoc?
Rekompensaty dla rolników za zboże z Ukrainy zapowiedziała także Komisja Europejska w wydanej agendzie dotyczącej posiedzenia Rady ds. Rolnictwa w dniu 30 stycznia br.
Komisja Europejska zaproponowała nie tylko rekompensaty dla rolników w związku z nadmiernym importem zbóż z Ukrainy, ale także wprowadzenie innych działań. Najważniejsze z nich dotyczą:
- wprowadzenia elastycznego podejścia do realizacji założeń wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej,
- uszczelnienia korytarzy, szlaków solidarnościowych w taki sposób, aby produkty z Ukrainy nie powodowały zakłóceń na rynkach rolnych,
- utworzenia tymczasowych magazynów, jak również nowych korytarzy transportowych,
- uruchomienia pomocy dla Ukrainy, również tej finansowej, a także dostawy środków produkcji.
Rekompensaty dla rolników za zboże z Ukrainy będą — a co dalej z liberalizacją handlu?
Niestety w dokumencie tym nie znalazły się żadne informacje na temat zastosowania art. 4 Rozporządzenia 2022/81 z dnia 30 maja 2022 r. Przypomnijmy, że te przepisy określają zasady liberalizacji handlu z Ukrainą.
Niestety, ani słowa o zastosowaniu art. 4 Rozporządzenia 2022/87 z dnia 30 maja 2022 r. liberalizującego handel z Ukrainą, który przewiduje klauzulę ochronną. Czy @MRiRW_GOV_PL złoży wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego? O którym zapewniał wcześniej @JKowalski_posel.
— Anna Bryłka (@annabrylka) January 27, 2023
Czytaj również: Dopłaty do dobrostanu zwierząt – jakie stawki w 2023 r.?
Źródło: Komisja Europejska; RMF FM; Twitter
Tak tylko ze nie liczni dostaną te dopłaty do zboża dzwoniłam do Ahencji i Pani mnie poinformowała ze Co tylko dostaną co zadeklarowali 20 h we wniosku wiec znowu kłamią i okradają ludzi
wystarczyło wprowadzić cło w wysokości takiej aby cena sprowadzanego zboża wychodziła na poziomie giełdy matif i sprawa byłaby załatwiona.
Tak ale do 10ha, reszta sobie poradzi
jakie straty to tylko nie zarobione piéniądze za zboże według naszego ministra.
no tak bo zamiast w porę zareagować i wstrzymać import to lepiej teraz z dziurawego budżetu państwa wypłacać rekompensaty. i ponownie wszyscy podatnicy za to zaplacą . A po obniżkach cen zbóż jakoś to się nie przełożyło na obniżkę cen żywności
Dopłaty dla rolników jest wolny rynek .Ukraina to konkurencja nie tylko dla rolników. Doplaty jak Unia Europejska się nabierze to dostaną ale najpierw trzeba sprawdzić faktury RR bo tak legalizowali techniczne zboże. Jak wysyłają na Ukrainę cebulę kapustę i wiele innych warzyw to nie martwią sie że w Polsce będzie drożej też dać dopłaty do eksportu na Ukrainę.
a kiedy ceny nawozu spadną ? to jakaś kpina z rolników. już obajtek nas ukochał z paliwem drogim a teraz nawozy będą nam wciskać drogie przez rok