Będą zmiany w systemie dopłat do materiału siewnego?

Będą zmiany w systemie dopłat do zużytego do siewu lub sadzenia kwalifikowanego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany? Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o wprowadzenie dopłat do gryki, facelii i rzodkwi oleistej. Samorząd rolniczy domaga się również podniesienia stawki dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego.

Czy rolnicy już niebawem mogą liczyć na zmiany w systemie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany? Według Zarządu KRIR wprowadzenie zmian jest konieczne. Samorząd rolniczy zwrócił się do MRiRW o rozszerzenie listy gatunków roślin objętych dopłatą z tego tytułu o grykę, facelię i rzodkiew oleistą.

Zdaniem KRIR wymiana materiału siewnego roślin tych gatunków przyczyni się do większego zainteresowania dywersyfikacją upraw. Jak czytamy w piśmie KRIR: według zasad integrowanej ochrony roślin wysiew nasion kwalifikowanych jest jedną z najskuteczniejszych niechemicznych metod zapobiegania występowania i rozprzestrzeniania się chorób roślin.

Czekają nas zmiany w systemie dopłat?

Samorząd rolniczy na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej domaga się również zwiększenia stawki z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia kwalifikowanego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Zdaniem KRIR corocznie stawka dopłat do 1 hektara powierzchni obsianych ww. materiałem zmniejszała się w następujący sposób:

  • w przypadku zbóż, mieszanek zbożowych i pastewnych:
    – 2018 r. – 102,14 zł
    – 2019 r – 68,59 zł
    2020 r – 67,98
  • w odniesieniu do roślin strączkowych:
    – 2018 r.- 163,42 zł
    – 2019 r – 109,74 zł;
    2020 r – 108,77
  • w przypadku ziemniaków:
    – 2018 r.- 510,70 zł
    – 2019 r – 342,95 zł
    2020 r – 339,90

Tymczasem jak wskazuje KRIR, co roku drożeją ceny środków potrzebnych do produkcji rolnej tj. maszyny rolnicze, olej napędowy czy nawozy. Samorząd rolniczy przypomina, że wnioski o dopłaty do materiału siewnego składa około 5,8 tys. rolników z Dolnego Śląska. Z dofinansowań do materiałów siewnych korzysta większość rolników. Ci rolnicy doceniają wpływ wysokiej jakości materiału siewnego na wysokość, a także jakość plonu.

Przeczytaj również:  Dopłaty do nasion 2021. Znamy już stawki – sprawdź!

Odpowiedź MRiRW ws. zmiany w systemie dopłat

W odpowiedzi na pismo Zarządu KRIR, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedział:

Program dopłat do 1ha gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany został przyjęty przez kierownictwo MRiRW i jest realizowany od 2007 roku. Celem wprowadzenia dopłat był wzrost stosowania wysokiej jakości materiału siewnego, a przez to utrzymanie wysokiej jakości uzyskiwanych płodów rolnych.

Jak przypomina MRiRW, dopłaty obowiązują do gatunków roślin, które są najbardziej istotne dla gospodarstw tj.:

  • zboża: jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto, żyto;
  • roślin strączkowych: groch siewny, bobik, łubin oraz soja;
  • jak również – ziemniak.

Dopłaty do materiału siewnego po staremu

Z odpowiedzi MRiRW wynika, że zmiany w systemie dopłat polegającej na rozszerzeniu listy gantunków roślin objętych dopłatą nie będzie:

Rozszerzenie listy gatunków roślin objętych dopłatą o grykę, facelię oraz rzodkiew oleistą obecnie nie wydaje się uzasadnione. Zaproponowane gatunki roślin, niezależnie od ich zalet, nie posiadają tak dużego potencjału gospodarczego jak gatunki objęte wsparciem, tym samym nie wpisują się w założenia przedmiotowego programu – odpowiada MRiRW.

Facelia błękitna jest rośliną miododajną, którą można stosować do międzyplonów. Rzodkiew oleistą wykorzystuje się do międzyplonów, nawozów zielonych, a także jako roślinę oleistą. Gryka natomiast zawiera cenne wartości żywieniowe, jednak niska plenność gatunku sprawia, że nie jest tak istotną rośliną, jak inne zboża konsumpcyjne.

Przeczytaj również: Wypłaty premii zalesieniowych – nowy termin

Źródło: ZIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 22

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Ciągniki rolniczeZobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *