Bezopryskowa ochrona zbóż

W celu uzyskania jak najwyższego plonu i pełnego wykorzystania potencjału danej odmiany powinniśmy zapewnić zbożom ochronę już od siewu. Kluczowy dla rozwoju wiosennego może być okres wegetacji jesiennej i spoczynku zimowego. Bezopryskowa ochrona zbóż może okazać się świetnym narzędziem wspomagającym naszą produkcję. 

Optymalizacja rozwoju jesiennego

W polskich warunkach najlepiej plonującymi zbożami są pszenica ozima oraz jęczmień ozimy. Musimy jednakże pamiętać, że możliwości plonotwórcze tych zbóż zależą w ogromnej mierze od tego, jak przetrwają zimę. Dobre przezimowanie jest z kolei uwarunkowane zoptymalizowanym rozwojem jesiennym.

Infekcja chorobami już w okresie jesiennym powoduje, że roślina nie może w pełni skupić się na swoim rozwoju. Zamiast tego część sił musi zostać przekierowana do walki z chorobami oraz na regenerację

Optymalizacja rozwoju jesiennego polega na zapewnieniu możliwie dobrych warunków oraz kiełkowania oraz wchodów czy ingerencji w rozwój systemu korzeniowego. Aby w pełni pozwolić roślinie na szybki i dobry start należy ją także ochronić przed infekcjami – tak odnasiennymi, jak i odglebowymi. Często bowiem młode zboża są atakowane przez patogeny pochodzące z tych dwóch źródeł. Najgorsze jest to, że infekcji tych nie zauważamy, a mają one duże znaczenie w dalszym prowadzeniu uprawy.

Młode rośliny atakowane od początku

Młode zboża potrzebują pełnej ochrony od samego początku swego rozwoju. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: damian8070

Młode rośliny pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego są narażone na szereg chorób już w momencie siewu. Tak jak wspomniano wcześniej w pierwszych etapach rozwoju nie zauważymy objawów niektórych chorób. Przykładem może być pasiastość liści jęczmienia. Brak ochrony przeciw tej chorobie może doprowadzić do spadku plonu nawet na poziomie 40%, a pierwsze objawy  – pomimo bardzo wczesnej infekcji zauważalne są dopiero w okresie strzelania w źdźbło. Za najgroźniejszą chorobę jęczmienia uważa się jednak plamistość siatkową jęczmienia. W przypadku tej choroby objawy zaobserwować będzie można już w czasie kiełkowania – wtedy jest jednak już za późno. Warto więc przeciwdziałać chorobom już na etapie siewu, skuteczną metodą jest bezopryskowa ochrona zbóż. Wartą ją stosować, tym bardziej, że wedle szacunków plamistość siatkowa jęczmienia może doprowadzić do spadku plonu na poziomie nawet 25%, a  porażenie w fazie kiełkowania silnie upośledza rośliny. Szybkimi infekcjami – tak w pszenicy ozimej jak i jęczmieniu ozimym – cechują się również pleśń śniegowa oraz mączniak. 

Ochrona przed wczesnymi infekcjami

Infekcja chorobami już w okresie jesiennym powoduje, że roślina nie może w pełni skupić się na swoim rozwoju. Zamiast tego część sił musi zostać przekierowana do walki z chorobami oraz na regenerację. To z kolei przekłada się na niepełny rozwój i słabe przygotowanie do zimy. Stąd już tylko jeden krok do niskiej jakości przezimowania i niezbyt dobrego wejścia w wiosnę. Tych strat nie jesteśmy w stanie nadrobić żadną technologią. Jakikolwiek błąd lub zaniechanie popełnione na etapie siewu będą ciągnęły się za nami aż do zbioru. 

Bezopryskowa ochrona zbóż od samego początku

Doskonałym narzędziem do ochrony jesiennej może być bezopryskowy fungicyd – w istocie możemy wzmocnić ochronę naszych plantacji bez wjazdu opryskiwaczem na pole. Jak to możliwe? BASF proponuje ochronę fungicydową już na etapie siewu dzięki implementacji do naszej technologii preparatu Systiva 333 FS. To bezopryskowy fungicyd zaprojektowany w oparciu o substancję aktywną Xemium.

Bezopryskowa ochrona zbóż – propozycja firmy BASF wychodzi naprzeciw oczekiwaniom plantatorów pszenicy ozimej, ale zwłaszcza jęczmienia ozimego. Jest to roślina niezwykle delikatna, a co za tym idzie podatna na wszelkie infekcje. Niejednokrotnie w uprawie ozimej formy jęczmienia zachodziła konieczność wykonania aplikacji fungicydu już wczesną jesienią. Systiva 333 FS zmienia podejście do technologii ochrony tej rośliny. Pozwala na pełną ochronę od początku wegetacji. Jest to tym bardziej istotne, że częste opady deszczu i niskie temperatury jesienią skutecznie utrudniają wjazd z opryskiwaczem na pole. Systiva tymczasem jest w stanie zapewnić ochronę na długi okres, dzięki czemu zyskujemy spory bufor bezpieczeństwa. Rośliny są nie tylko zabezpieczone przed infekcjami, ale także wchodzą zdrowsze w kluczowe okresy wegetacji. Jesienią jest to tym bardziej istotne – pozwala na jak najlepsze przygotowanie się do spoczynku zimowego.

Lepsze wschody i kiełkowanie

Przeprowadzone badania wskazują, że implementacja do technologii ochrony preparatu Systiva 333 FS pozwala nie tylko na zwiększenie poziomu ochrony. Jak się okazuje to również lepsze wschody – w stosunku do kontroli wschody były w doświadczeniach wyższe o 7%. Lepsze jest także kiełkowanie. Warto zadbać też o system korzeniowy. To on w największym stopniu decyduje o pobraniu składników pokarmowych. Badania wskazują, że po zastosowaniu Systivy rośliny mogą zwiększyć swoją masę systemu korzeniowego aż o 36%.

bezopryskowa ochrona zbóż

Systiva 333 FS pomaga roślinie w lepszym przezimowaniu. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: yacenty

Ochrona od siewu w najważniejszych uprawach

Systiva 333 FS zarejestrowana została do stosowania w pszenicy ozimej, jęczmieniu ozimym oraz jęczmieniu jarym. Maksymalna do stosowania w oziminach dawka to 150 ml/100 kg ziarna.

Warto zaznaczyć, że propozycja od BASF dzięki silnej ochronie od startu wegetacji pozwala na uniknięcie wielu infekcji, które zmuszały w poprzednich latach do likwidacji plantacji. Uniezależniamy się od warunków pogodowych i oszczędzamy czas, którego przecież nikt nam odda.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *