Biegunki u prosiąt: jak ograniczyć ich występowanie?

Biegunki u prosiąt są niezwykle często spotykane. Niestety do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznej ochrony mającej na celu występowania zapobieganie temu schorzeniu u młodych zwierząt. Wpływa na to wiele czynników. Jakich?

Biegunki u prosiąt mogą doprowadzić do odwodnienia, ponieważ towarzyszy temu znaczna utrata wody. Również wielokrotnie prowadzą one do zmian chorobowych. Procentowy udział wody w kale młodych osobniku waha się od 70% do 80%. W przypadku wystąpienia biegunek, wartość ta wzrasta do ok. 95%. Utrata wody może obniżyć odporność prosięcia, co w konsekwencji przyczynia się do jego śmierci.

Co powoduje biegunki u prosiąt?

Czynniki wywołujące biegunki u prosiąt można podzielić na 3 grupy:

  • drobnoustroje i toksyczne substancje,
  • a także błędy w żywieniu prosiąt
  • i nieprzestrzeganie oraz zaniedbywanie higieny w pomieszczeniach gospodarskich.

Najtrudniejszy czas dla prosiąt to okres odsadzenia. Niezwykle ważne jest to, by dobór paszy był jak najlepszy, zresztą tak jak i warunki panujące w kojcu. Dobra obsada zwierząt to podstawa. Kojce powinny się mieścić w pomieszczeniach, które znajdują się z dala od osobników starszych (brak kontaktów). Tym sposobem zwierzęta lepiej się rozwijają. Im większe zróżnicowanie wagowe i wiekowe, tym w stadzie pojawia się więcej charłaków, które doskonale roznoszą różne choroby.

Hodowca, aby zapobiec wystąpieniu biegunki u prosiąt, powinien poznać podstawy zasad działania układu pokarmowego wraz z procesami trawienia pokarmu przez młode osobniki. Przede wszystkim prosięta powinny mieć odpowiednie warunki w chlewni. Pomieszczenia muszą być regularnie dezynfekowane i deratyzowane. Chlewnia powinna być wyposażona w odpowiednią wentylację, żeby poziom odorów był jak najmniejszy. Również hodowca powinien zadbać o to, by czynniki stresowe ograniczyć do minimum.

 

Zobacz również:

Dymisja za nielegalny ubój bydła?

Nielegalny ubój chorych krów na mięso to wina Głównego Lekarza Weterynarii? Czy może egzaminu nie zdał cały system?

13 lutego 2019

BSE! Czy polskie rolnictwo złapie oddech?

Po wielomiesięcznych bezradnych i bezładnych działaniach w sprawie ASF pojawiło się kolejne zagrożenie – choroba szalonych krów

8 lutego 2019

Trzoda chlewna do likwidacji

„My chyba będziemy wyeliminowani” – kwitują sytuację hodowcy trzody.

12 lutego 2019