Bioasekuracja w chlewni: nie tylko w czasie zagrożenia ASF!

Każdy hodowca powinien stosować się do zasad bioasekuracji. W innym wypadku występuje wysokie ryzyko pojawienia się wielu niebezpiecznych chorób w stadzie trzody chlewnej. O czym nie możemy zapominać, by bioasekuracja w chlewni była skuteczna?

Przede wszystkim bioasekuracja w chlewni ma na celu utrzymanie wysokiego poziomu stanu zdrowotnego trzody chlewnej, jak również jego polepszenie przez wykorzystanie sprawdzonych sposobów organizacyjnych. Głównie chodzi tu o dobrze znane każdemu hodowcy oraz producentowi trzody chlewnej sprawy, takie jak właściwe, szczelne ogrodzenie budynków gospodarczych, a także ograniczenie liczby „gości” w chlewni do absolutnego minimum. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale i gryzoni, w tym myszy i szczurów oraz ptaków, psów i kotów. Każdy z nich może być nosicielem niebezpiecznej dla trzody chlewnej choroby!

lochy badania i profikaltyka / bioasekuracja w chlewni

Co musimy wiedzieć o bioasekuracji?

Bioasekuracja w chlewni a dezynfekcja pomieszczeń

Częstym zabiegiem, który rolnicy wykonują w pomieszczeniach inwentarskich, jest bielenie ścian. Wiele z nich uważa bowiem, że to skutecznie zdezynfekuje chlewnie. Jednak to tylko mit! Każde pomieszczenie inwentarskie, w którym znajdują się zwierzęta, powinno być regularnie dezynfekowane. Przyczyni się to do zminimalizowana ryzyka wystąpienia wśród trzody chlewnej niebezpiecznych chorób. Dodatkowo, aby bioasekuracja w chlewni była skuteczna, dezynfektant musi cechować się szerokim spektrum działania. Również w miarę możliwości nie powinien wywoływać oporności u eliminowanych patogennych drobnoustrojów. Niezwykle ważną kwestią jest także oddziaływanie preparatu na dezynfekowane powierzchnie. Należy jednak pamiętać, że wykorzystanie nawet najsilniejszego oraz najnowocześniejszego środka dezynfekującego nie przyniesie pożądanego rezultatu, jeśli przed dezynfekcją hodowca nie przeprowadzi porządnego czyszczenia pomieszczeń inwentarskich. Niezwykle istotną rzeczą jest oprócz wyboru właściwego preparatu jest również forma przeprowadzonej dezynfekcji. Bowiem do każdej postaci np. oprysku bądź zamgławiania przeznaczone są inne środki!

 

Zobacz też: Dezynfekcja chlewni: warto przeprowadzać ją regularnie

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *