Biologiczny preparat na mszyce — wrzecionek mszycojad

Preparat na mszyce to niekoniecznie środek oparty na syntetycznych substancjach czynnych. Obecnie coraz częściej do walki z tymi szkodnikami używa się produktów zawierających biologiczne składniki aktywne. Na rynku dostępnych jest kilka, ale wciąż poszukiwane są nowe drapieżniki czy parazytoidy o dużej „wydajności”. Taką nowością, dostrzeżoną w tym roku i nagrodzoną jest preparat zawierający Micromus angulatus.

Preparat na mszyce Micromus-System firmy Biobest został uhonorowany nagrodą GreenTech Innovation Awards 2022 na targach, które odbyły się Amsterdamie. W produkcie tym składnikiem aktywnym jest owad — wrzecionek mszycojad (Micromus angulatus).

Reklama

Czym jest wrzecionek mszycojad?

preparat na mszyce - Micromus angulatus

Nowy biologiczny preparat na mszyce zawiera jako czynnik aktywny osobniki Micromus angulatus

Wrzecionek mszycojad należy do rodziny życiorkowatych (Hemerobiidae), czyli drapieżnych owadów z rzędu sieciarek (czyli tego samego, co złotooki). Dorosły owad ma ciało długości 8–11 mm, koloru brązowego. Wyposażony jest w dwie pary skrzydeł z wyraźnie ciemniejszymi żyłkami i aparat gębowy typu gryzącego. Larwa jest podobna do larwy złotooka.
Owady dorosłe i larwy są drapieżnikami żywiącymi się mszycami, wełnowcami i innymi drobnymi owadami. Samica może żyć do 80 dni, składając w tym czasie kilkaset do tysiąca jaj. Larwa w trakcie swojego rozwoju zjada średnio do 130 mszyc. Jednak dorosły owad jest w stanie zjeść do 100 mszyc dziennie, które efektywnie wyszukuje. Wrzecionek nieźle znosi okresowy niedobór pokarmu.

Micromus angulatus jest odporny na niską temperaturę. Przy czym optymalna temperatura dla jego rozwoju waha się w granicach od 15 do 26°C. Oznacza to, że w temperaturze poniżej 10°C i powyżej 35°C owady są mniej aktywne.

Owad jest najbardziej aktywny w godzinach nocnych. Samica składa jaja pojedynczo lub w grupach w pobliżu kolonii mszyc. Z tych jaj po 6 dniach wylęgają się larwy zaopatrzone w silne i duże żuwaczki. Rozwój larwy przebiega w trzech stadiach i trwa 7 dni. Poczwarki znajdują się w przeźroczystym kokonie przytwierdzonym do spodniej stronie liści w pobliżu nerwów. Z poczwarek po siedmiu dniach wydostają się w owady dorosłe. Czyli, cały cykl życiowy od jaja do przeobrażenia trwa około 20 dni w temperaturze 24°C.

Jaką formę ma preparat na mszyce z wrzecionkiem?

Preparat na mszyce z wrzecionkiem to kartonowy, biodegradowalny kubek, w którym znajduje się 250 osobników dorosłych Micromus angulatus. Poza tym jako nośnik wykorzystano papier karbowany. Ponadto na dnie kubka znajduje się warstwa specjalnego żelu, który umożliwia dorosłym zachowanie żywotności w czasie transportu. Owady wydostają się z pudełka zaraz po jego otworzeniu.

W jakich uprawach można stosować Micromus-System?

Larwy i owady dorosłe Micromus angulatus stosuje się do zwalczania różnych gatunków mszyc w uprawach ogrodniczych. Między innymi bierze się pod uwagę rośliny (krzewy) jagodowe, warzywa, zioła, konopie medyczne i rośliny ozdobne.
Należy pamiętać, że introdukcję wrzecionka najlepiej rozpocząć po zaobserwowaniu pierwszych mszyc. Można też go zastosować profilaktycznie, wypuszczając pojedyncze osobniki na każde 2,4–5 m2 uprawy. Ponadto w przypadku silnego opanowania roślin przez mszyce, warto zastosować jedno opakowanie na każde 5–10 roślin w miejscach najliczniejszego występowania szkodników.

źródło: fruitnet.com, biobestgroup.com


W dziale poświęconym Roślinom jagodowym znajdziesz szeroki zakres informacji związanych bezpośrednio z tymi roślinami.

Czytaj też:
Owady drapieżne skutecznymi wrogami szkodników 
Mszyce na porzeczkach i agreście – zwalczanie szkodliwych owadów

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *