Biznesplan do wniosku o restrukturyzację – krok po kroku
Prawidłowo sporządzony biznesplan do wniosku o restrukturyzację to końcowy element pozwalający, tak aby 60 tys. zł mogło trafić do waszych rąk. To właśnie z jego treści wynika, jakie zmiany zamierzacie przeprowadzić w swoim gospodarstwie. Stąd też, niezwykle ważne jest aby biznesplan nie zawierał braków formalnych.
Wraz z początkiem nowego roku ARiMR opublikowała uaktualniony harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014-2020 do końca 2021 r. Uwzględniono w nim również nabór na ,,Restrukturyzację małych gospodarstw”, który powinien rozpocząć się już w lutym. W pierwszej kolejności o pomoc będą mogły starać się gospodarstwa w których wystąpił wirus afrykańskiego pomoru świń. W następnej kolejności, a dokładniej od marca br. zaplanowano również uruchomienie naboru dla pozostałych producentów rolnych (bez ASF).Szczegółowy harmonogram zaplanowanych naborów w 2020 i 2021 r. można znaleźć pod poniższym linkiem.
Spis treści
Biznesplan do wniosku o restrukturyzację
Z jakich elementów składa się biznesplan do wniosku o restrukturyzację? Przypomnijmy, biznesplan przedstawia założony kierunek restrukturyzacji, który uwzględnia dodatkowo cele rozwoju gospodarstwa, a także sposób wykorzystania przyznanych pieniędzy.
Biznesplan do wniosku o restrukturyzację zawiera przede wszystkim:
- opis wyjściowej sytuacji gospodarstwa, który zwiera informacje na temat:
- zasobów gospodarstwa (grunty rolne, budynki, maszyny, urządzenia)
- struktury produkcji roślinnej i zwierzęcej (uprawy, poplony, roczne obroty zwierząt)
- wielkości ekonomicznej gospodarstwa
- opis docelowej sytuacji gospodarstwa – posiadający informacje o:
- powierzchni i rodzaju UR
- struktury produkcji roślinnej i zwierzęcej
- wielkości ekonomicznej gospodarstwa
- sposób osiągnięcia wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa
- informacje o planowanych działaniach przeprowadzonych w gospodarstwie jak na przykład: udział w szkoleniach, korzystanie z usług doradczych itp.
Jak prawidłowo sporządzić biznesplan?
Zapewne wielu z was zadaje sobie pytanie, jak prawidłowo sporządzić biznes plan do wniosku o restrukturyzację? Podpowiadamy co należy zrobić oraz gdzie poszukiwać niezbędnych informacji i wskazówek.
Na stronie ARiMR znajdziecie specjalny plik umożliwiający wprowadzenie waszych danych do biznesplanu. Aczkolwiek, nim zaczniecie go wypełniać powinniście zapoznać się z instrukcją wypełniania. Poniżej przedstawiamy na co należy zwrócić szczególną uwagę tworząc biznesplan do wniosku o restrukturyzację.
Po pierwsze
- Biznesplan do wniosku o restrukturyzację musi zostać sporządzony w wersji papierowej i elektronicznej, a dodatkowo zapisany na nośniku danych (CD lub DVD)
Po drugie
- Do wersji papierowej musicie dołączyć wydruk podsumowania biznesplanu, który generuje się po użyciu przycisku „Drukuj podsumowanie”
Po trzecie i więcej…
- Na stronie tytułowej wydruku należy złożyć podpis beneficjenta, oraz (o i le dotyczy) wykonawcy biznesplanu
- Dodatkowo, istotne jest to, żeby wszystkie wartości pieniężne uwzględnione w biznesplanie były podane w kwotach brutto (z VAT)
Biznesplan do wniosku o restrukturyzację to nic innego jak skoroszyt składający się z arkuszy, w którym nie są obliczane punkty za restrukturyzację. Zapisywane są w nim jedynie dane i informacje na podstawie których ARiMR obliczy waszą punktację. Wypełniając arkusz biznesplanu należy pamiętać, aby umieszczone w nim elementy były spójne i zgodne. W szczególności ma to dotyczyć:
- zgodności wskazanego sposobu osiągnięcia wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa w okresie docelowym,
- zgodności celów końcowych ze wskazanymi działaniami podejmowanymi dla realizacji celów końcowych,
- dostosowania planowanych inwestycji w środki trwałe do zasobów gospodarstwa, oraz docelowej skali i struktury produkcji,
- dopasowania upraw i poziomu plonów do możliwości stosowania racjonalnego następstwa roślin.
W kolejnym materiale omówimy w jakiej formie należy wypełnić sprawozdanie z realizacji biznesplanu. Ponadto, udzielimy również odpowiedzi na kilka najczęściej pojawiających się pytań, które ściśle wiążą się z operacją typu Restrukturyzacja małych gospodarstw.
To również się przyda: Jak złożyć sprawozdanie z realizacji biznes planu do poddziałania 6.3 Restrukturyzacja małych gospodarstw? Czytaj w tym artykule.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Witam,
zaświadczenie o dochodach poza rolniczych z US ,tylko wnioskodawcy czy i małżonka (działanie 6.3)?
biznes plan w dotacji ala małych gospodarstw