Borówka wysoka: trzeba dobrze zacząć

Borówka wysoka. Wciąż nie brakuje chętnych do założenia plantacji. Na początek trzeba wybrać odpowiedni materiał.

Od kilkunastu lat cieszy się zainteresowaniem zarówno plantatorów, jak i konsumentów. Wciąż wzrasta liczba jej plantacji. Borówka wysoka. Wciąż nie brakuje chętnych do jej uprawiania. By odnieść sukces, trzeba jednak dobrze zacząć.

Ocena gleby

– Pierwszą rzeczą, jaką przyszły plantator musi zrobić, to ocena gleby. Nie każda gleba, nawet bardzo dobra, nadaje się pod borówkę – podkreśla Aleksandra Kusibab-Wyka (Gospodarstwo Kusibab Wyka), znany w Polsce i Europie producent sadzonek borówki amerykańskiej. – Polecamy zrobić próby badanie gleby w dobrej stacji diagnostycznej. Jeśli nie jest idealna, stacje podpowiadają, jak ją wspomóc.

Borówka wymaga gleb kwaśnych, przepuszczalnych, o niskim zasoleniu, umiarkowanie wilgotnych. Mogą to być gleby piaszczyste, piaszczysto-gliniaste, organiczne lub torfowe, ale zawsze o luźnej strukturze, łatwo przewietrzające się i dobrze odprowadzające wodę.

borówka wysoka

Gospodarstwo Ogrodnicze Kusibab Wyka zajmuje powierzchnię 10 ha.

Woda i ogrodzenie

Dobrze jest plantację ogrodzić, żeby zabezpieczyć sadzonki przed kradzieżami. Jednak to, co jest niezbędne, to nawodnienie – podkreśla pani Kusibab-Wyka. – W błędzie jest ten, kto myśli, że posadzi borówkę i będzie samo rosło. To niemożliwe! W okresie kwitnienia i zawiązywania owoców woda jest niezmiernie ważna, jej niedostatek sprawi, że owoce wykształcą się małe lub krzewy nie wykształcą ich wcale. Borówka ma bowiem płytki i delikatny system korzeniowy, stąd konieczność zapewnienia jej stałej, umiarkowanej wilgotności podłoża i dostępności składników pokarmowych w zasięgu korzeni – dodaje.

borówka wysoka

Zainteresowanie borówką utrzymuje się na stałym poziomie.

Wybór sadzonek

Liczy się jakość. Sadzonki do założenia plantacji muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła.

– Nie można sugerować się tylko ceną – podpowiada pani Kusibab-Wyka.  Dobra sadzonka nie może być tania. Materiał musi być zdrowy, wolny od wirusów, sprawdzony pod kontem poprawności odmianowej. U nas to standard, ale za wysoką jakością idzie też wyższa cena.

Rozmiar – większa sadzonka – znaczy droższa. Najczęściej na plantacjach sadzone są borówki z małych doniczek p9 (4 zł netto) do 1,5 l (6,5 zł netto). Oczywiście dostępne są również większe sadzonki (C3l – 8–9 zł netto), ale są odpowiednio droższe. Podstawowym kryterium doboru odmian powinna być pożądana pora dojrzewania.

– Sugerujemy sadzenie kilku odmian o różnych porach dojrzewania, tak aby wydłużyć okres sprzedaży i ułatwić organizację zbiorów. Poza tym odmiany różnią się też walorami smakowymi, wielkością owoców – mówi ekspert.

To wszystko plantator musi wziąć pod uwagę.

borówka wysoka

Aby borówka wykształciła owoce, konieczne jest odpowiednie nawadnianie roślin.

Odmiana standardowa czy licencyjna?

– My, Polacy boimy się nowości; w kraju najwięcej sprzedajemy odmian standardowych, takich jak: Patriot, Spartan, Brygitta, Elliott. Klienci z Europy Zachodniej w większości kupują nowości, odmiany licencyjne, droższe. Czy one są lepsze? Pod zbiór mechaniczny – tak  twierdzi pani Kusibab-Wyka. – Jednak w Polsce owoce zbierane są w większości ręcznie. Jeśli ktoś planuje zbiór mechaniczny, powinien to wziąć po uwagę przed zakupem sadzonek. Od 10 lat pesymiści mówią, że borówka już się kończy… – uśmiecha się. – Jednak zainteresowanie sadzonkami utrzymuje się na stałym poziomie.

To dobra prognoza również dla przyszłych plantatorów…

 

Komentarze

  1. Borówka Amerykańska Sierra jest odmianą średnio-wczesną, która charakteryzuje się obfitym plonem. Jest odmianą średnio-wczesną, która owocuje kilka dni przed najpopularniejszą odmianą borówki Bluecrop – Warto zapoznać się z tą odmianą borówki http://laczynasogrod.pl/borowka-amerykanska-odmiana-sierra/

    Krzewy tej odmiany są rozłożyste i dorastają do około 2 m wysokości.

Jak przezimowały uprawy? – stan roślin na poletkach BASF

O stan ozimin martwią się rolnicy na terenie całego kraju. My przyjrzeliśmy się oziminom na poletkach doświadczalnych BASF w Pągowie.

16 marca 2017

Kompleksowe wsparcie dla sadowników!

Wiosna to okres wytężonej pracy w sadzie i intensywnych zabiegów ochrony roślin. Jakich agrofagów powinniśmy już szukać w sadach?

24 marca 2017

Ta uprawa się opłaca! Skąd wziąć nasiona soi?

Wysoki plon zależy w dużej mierze od jakości materiału siewnego i jego odmiany. Gdzie zatem najlepiej kupować materiał do siewu soi?

19 marca 2017