Unijne ograniczenia to brak skutecznej ochrony rzepaku

Unijne ograniczenia dotyczące stosowania pestycydów są poważnym problemem dla rolników. Najbardziej dotkliwie odczuwają to producenci rzepaku, którzy nie mogą stosować zapraw neonikotynoidowych. W efekcie nie tylko mają niższe plony, ale też pojawia się problem nadmiernej chemizacji rolnictwa.

W większości regionów kraju rzepak ozimy jest już dawno po wschodach i pojawiły się w nim pierwsze szkodniki. Byłoby ich zdecydowanie mniej, gdyby rolnicy mieli możliwość zaprawiania ziarna neonikotynoidami. Niestety, aktualnie możliwa jest jedynie ochrona dopiero po wysiewie lub po wschodach.

– Uprawa rzepaku z powodu unijnych ograniczeń jest trudniejsza, gdyż brakuje na rynku środków zwalczających najbardziej uciążliwe szkodniki rzepaku, jak np. śmietka kapuściana – mówi pan Robert, rolnik z okolic Bartoszyc. Są co prawda rolnicy, którzy radzą sobie w sposób nie do końca legalny, zaprawiając ziarno środkami nieprzeznaczonymi do rzepaku. Ale większość od takich działań odstrasza jednak widmo kar, jakie są nakładane, gdy wyjdzie do podczas inspekcji.

Śmietka kapuściana na plantacjach rzepaku ozimego już się w wielu miejscach pojawiła.

Śmietka kapuściana na plantacjach rzepaku ozimego już się w wielu miejscach pojawiła. Jej zwalczanie jest utrudnione, a opryski bardzo często trzeba powtarzać, gdyż jednorazowe ich wykonanie nie zawsze przynosi efekty.

– Ja co prawda wysiewam profesjonalnie zaprawiony materiał kwalifikowany, dzięki czemu tak dużego problemu ze szkodnikami nie mam, jednak widzę, jak okoliczni rolnicy walczą ze śmietką. Robią tyle oprysków, że wydaje mi się, że jedna zaprawa zrobiłaby w środowisku mniej szkód niż tyle rozpylanej chemii – uważa pan Robert.

Zakaz stosowania zapraw neonikotynoidowych obowiązuje póki co do 2017 r. Ale to nie jedyny problem rolników. Od wielu miesięcy toczy się bowiem na poziomie unijnym debata dotycząca stosowania glifosatu. Jeżeli ten środek również zostanie zakazany, potężnym problemem na plantacjach rzepaku staną się nie tylko szkodniki, ale też chwasty.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *