Brakuje analityków nasiennych, PIN zaczął ich szkolić
Na rynku brakuje analityków nasiennych. Polska Izba Nasienna (PIN) przystąpiła w tym roku do kształcenia potrzebnych specjalistów. Pierwsze szkolenie z zakresu oceny materiału siewnego odbyło się w Krotoszynie, w dniach 13-17 maja 2019.
– Na rynku pracy w firmach nasiennych pojawiły się ogromne braki kadrowe, wykwalifikowanej kadry. Z tego powodu PIN postanowił utworzyć ośrodek szkoleniowy. Powstał on z myślą, by profesjonalnie szkolić pracowników firm hodowlano-nasiennych, z nastawieniem na praktyczne pozyskiwanie umiejętności – informuje Karolina Barancewicz, główny specjalista w Polskiej Izbie Nasiennej.
Pięciodniowe szkolenie zakończy się państwowym egzaminem. Po jego zaliczeniu, kursanci nabędą uprawnienia do pracy w laboratorium nasiennym i dokonywania oceny laboratoryjnej roślin zbożowych. 9-cio godzinny egzamin obejmuje część teoretyczną i praktyczną, a komisję stanowią specjaliści powołani przez WIORIN.
Spis treści
Kto może zostać analitykiem nasiennym?
– Analitykiem nasiennym nie może zostać każdy. Kandydat musi wcześniej pracować z nasionami, być cierpliwym i dokładnym – tłumaczy Karolina Barancewicz. Wymagania dla kandydata określa także Ustawa o nasiennictwie (Dz.U. 2017 poz. 633). Musi mieć on przede wszystkim wiedzę obejmującą zagadnienia dotyczące biologii poszczególnych gatunków roślin, nasiennictwa oraz występowania chorób i szkodników na materiale siewnym. Konieczna będzie także praktyczna umiejętność przeprowadzania badań laboratoryjnych oraz wykształcenie: co najmniej średnie, lub średnie branżowe.
Szkolenia PIN nastawione na praktykę
Organizowane szkolenia są nastawione na praktykę, dlatego przygotowano na ich potrzeby bardzo dużo materiałów ćwiczeniowych. Zajęcia poprowadzone są w formie wykładów oraz zajęć praktycznych, zgodnie z programem określonym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rozporządzeniu z dnia 25 stycznia 2019 r. Pierwsza edycja szkolenia odbyła się pod okiem specjalistów Laboratorium Oceny Nasion WIORIN w Poznaniu – pani Urszuli Surmy i pani Małgorzaty Skrzypczak.
Analityków nasiennych brakuje też w Europie
Jak informuje PIN, podobne do polskich braki kadrowe stały się problemem także w innych europejskich krajach. Polska Izba Nasienna jako pierwsza zareagowała na sytuację i utworzyła ośrodek szkoleniowy. Z uwagi na charakter szkolenia, musi się ono jednak odbywać w niewielkich, kilkuosobowych grupach. Specjalizacja analityka nasiennego dość długo będzie jeszcze zapewne poszukiwana na rynku. Szkolenia nie są niestety tanie. Koszt pojedynczego szkolenia wynosi kilka tysięcy złotych.
Wsparcie z Centnasu
Jak informują pracownicy Polskiej Izby Nasiennej, szybkie uruchomienie szkoleń analityków nasiennych nie byłoby możliwe bez wsparcia PPHU Centnas. Firma nasienna z Krotoszyna nie tylko udostępniła pomieszczenia, ale też na własny koszt wyposażyła je w specjalistyczny sprzęt.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!