Branża mięsna w Polsce 2022 coraz bliżej kryzysu niespotykanego od lat
Branża mięsna w Polsce 2022 niebawem może mieć do czynienia z kryzysem, który nie miał miejsca od lat. Produkcja mięsa stała się mniej rentowna na każdym jej etapie po kryzysie związanym z przerwami dostaw dwutlenku węgla. Problemy odczuwają hodowcy, ubojnie jak również producenci mięsa i wędlin. Powodem są m.in. rosnące ceny wszystkich nośników energii, które w niektórych przypadkach wzrosły nawet kilkanaście razy.
Branża mięsna w Polsce 2022 znajduje się na krawędzi opłacalności na co wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest ograniczenie dostaw dwutlenku węgla, do tego dochodzą także rosnące ceny wszystkich nośników energii, a z drugiej strony pojawiają się niskie ceny za mięso oferowane przez sieci handlowe. To jednak nie koniec zmartwień, gdyż kolejne dotyczą rosnących rat kredytów, czy utrudnień związanych z eksportem.
Spis treści
Branża mięsna w Polsce 2022 na skraju przepaści
Aktualnie największym problemem dla branży mięsnej nie jest już dwutlenek węgla tylko rosnące koszty nośników energii. Jak podaje Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego branżę mięsną dotknęły olbrzymie podwyżki. Niektóre ceny za gaz, prąd, czy energię wzrosły tak wysoko, że mniejszym, rodzinnym firmom grozi zamknięcie. Inne firmy natomiast zmagają się z problemem dostępności węgla.
Branża mięsna w Polsce 2022 musi zmierzyć się z wysokimi kosztami, które rosną w przeciwieństwie do dochodów hodowców i producentów. Równocześnie pojawią się też inne problemy związane m.in. z niskimi cenami za towar oferowanymi przez sieci handlowe, wzrostem opłat za kontrole weterynaryjne, czy rosnącymi ratami kredytu.
O czym wspomniał Krzysztof Borkowski Prezes Zarządu Zakładu Mięsnego Mościbrody:
Chciałbym dodać, że nie chodzi nam tylko o rosnące koszty energii, ponieważ one dotykają każdego przedsiębiorcę. W tak trudnym momencie wzrosły również koszty kontroli weterynaryjnych, sieci handlowe nie pozwalają podnosić cen, a nasi hodowcy mierzą się z rosnącymi kosztami pasz, co powoduje, że rolnicy zastanawiają się czy kontynuować produkcję, a przecież to ona jest podstawą naszej działalności.
Eksport mięsa bliski załamania?
Kolejnym zmartwieniem dla branży mięsnej w Polsce jest utrata zagranicznych kontrahentów, która na dalszym etapie może doprowadzić do całkowitego załamania eksportu, którego wartość stanowiła w 2021 r. 7 mld euro. Z czego, eksport mięsa wieprzowego, wołowego i drobiowego liczył 6,6 mld euro.
Rosnące koszty produkcji sprawiają, że zaczynamy tracić zagranicznych kontrahentów. Okazuje się, że drób z Hiszpanii jest tańszy niż nasz rodzimy. Powszechnie wiadomo, że decydującym czynnikiem jest cena produktu, a my nie możemy pozwolić sobie na produkowanie poniżej kosztów, w których dużą część stanowią koszty obsługi zadłużenia, dlatego już dziś zaczynamy tracić odbiorców – poinformował Jarosław Krzyżanowski, Prezes Zarządu KPS Partners sp. z o.o.
Branża mięsna w Polsce 2022 na krawędzi opłacalności – czego oczekują przedsiębiorcy?
W stanowisku przedstawionym przez UPEMI branża mięsna w Polsce 2022 przedstawiła swoje problemy, jak również oczekiwania. Według przedsiębiorców dotychczasowe działania powinny być lepiej koordynowane w taki sposób, aby odpowiadały na problemy branży.
Zdaniem Krzysztofa Borkowskiego należy m.in. rozważyć możliwość współfinansowania inwestycji z odnawialnych źródeł energii ze środków pochodzących z budżetu państwa.
Duża część branży już korzysta z tego typu rozwiązań, ale ich upowszechnienie i współfinansowanie ze strony państwa, sprawiłoby, że moglibyśmy stać się niezależni energetycznie i w ten sposób, choć w części rekompensować wzrosty cen pozostałych nośników energii, lub wprost zastępować je OZE – wyjaśnił Prezes Zarządu Zakładu Mięsnego Mościbrody.
Czytaj również: Zbiory w 2022 r. – Nowe dane i prognozy na kolejny sezon
Źródło: Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego