Budżet WPR zbyt mały przez inflację — rolnicy dostaną więcej pieniędzy?

Aktualny budżet WPR stał się głównym tematem pierwszego w 2023 r. posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Członkowie komisji AGRI przeanalizowali środki finansowe przeznaczone na dopłaty bezpośrednie, czy też inne unijne dofinansowania w kontekście rosnącej inflacji. Czy z powodu rosnących kosztów produkcji jest szansa na to, aby rolnicy otrzymali więcej pieniędzy?
Utrzymująca się inflacja spowodowała, że komisja AGRI zaczęła zastanawiać się nad tym, czy przeznaczony budżet na WPR jest wystarczający. Członkowie unijnej komisji podkreślili, że aktualny poziom budżetu przeznaczony na Wspólną Politykę Rolną ustalono na podstawie 2% inflację. Aktualna inflacja jest jednak wyższa, dlatego zwiększenie środków finansowych na dopłaty i inne dotacje unijne wydaje się koniecznością.
Spis treści
Budżet WPR będzie zwiększony?
W pierwszym posiedzeniu komisji AGRI uczestniczył komisarz Janusz Wojciechowski, który poinformował, że zaproponuje zwiększenie budżetu WPR. Propozycja ta ma być przedstawiona podczas przeglądu wieloletnich ram finansowych UE 2021-2027.
Zdaniem komisarza Wojciechowskiego kluczowe jest to, aby wsparcie finansowe WPR było dla rolników wystarczającą zachętą do przestrzegania kosztowych zobowiązań.
WPR 2023-2027 a inflacja
Ustalony budżet WPR z powodu obserwowanych podwyżek i rosnących kosztów produkcji pozostaje niewystarczający. Potwierdzają to dane Europejskiego Banku Centralnego, które podają, że budżet na skutek inflacji zmniejszy się o 85 mld euro. To oznacza, że osiągnie poziom z 2007 roku.
Co więcej, jak podaje portal Agriland.ie wartość produkcji rolnej w UE na skutek inflacji zwiększyła się z 440 mld euro w 2021 r. do 536 mld euro w 2022 r. Co więc oznacza, że budżet WPR stanowi obecnie zaledwie 10 proc. rocznej wartości produkcji rolnej w UE.
Rzeczywiście ta kwota nie będzie miała takiego wpływu na dochody rolników, jak to widzieliśmy w poprzednich latach i uważam, że jest to kwestia, o którą powinniśmy zacząć się martwić – stwierdził komisarz Wojciechowski.
Rolnicy zrezygnują z dopłat przez mniejszy budżet WPR?
Unijny komisarz wyraził również obawy wobec tego, że z powodu budżetu WPR rolnicy będę rezygnować z dopłat i dotacji unijnych.
W pewnym momencie rolnicy zaczną się zastanawiać, czy to się opłaca, czy jest sens wyłączać 4 proc. powierzchni produkcyjnej i ponosić koszty i otrzymywać dopłaty z WPR – dodał Janusz Wojciechowski.
W związku z tym, według Wojciechowskiego komisja powinna przyjrzeć się budżetowi, które może okazać się niewystarczający, aby zmotywować rolników do podjęcia wyzwań w ramach WPR.
Czytaj również: Rynek zbóż — jakie będą ceny w 2023 r.?
Źródło: Agriland.ie