Buraki cukrowe do posiania

Czas siewów buraków cukrowych w południowo-zachodniej Polsce to pierwsza połowa kwietnia. Marcowe  ocieplenie sprawiło, że niektórzy plantatorzy buraków wcześniej niż zwykle wyjechali w pole. Dziś większość plantacji na południu Polski jest już obsiana.

Gerard Strzoda

fot. Mariusz Drożdż

Gerard Strzoda, rolnik z Solca

Buraki praktycznie już są pierwszy raz opryskane, są na wierzchu wszystkie, także wszystko gra. Tutaj ostatnie buraki siane teraz będą. Chyba dzisiaj zakończymy siew buraków – mówi Gerard Strzoda, rolnik z Solca.

Podobne obserwacje ma Gerard Grohlich, rolnik z Olbrachcic. – W naszej okolicy 90 procent buraków już jest zasianych. Jest pogoda odpowiednia do tego, jest bardzo ciepło. Teraz liczymy jeszcze trochę na wilgotność no i myślę, że będzie dobrze, że wschody będą super – mówi.

Opłacalność jest niższa niż przed kilku laty

Mariusz Sikora

fot. Mariusz Drożdż

Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz

To kolejny rok, gdy nie obowiązują limity kontraktacyjne. I kolejny, gdy opłacalność nie jest tak wysoka, jak przed kilku laty, a zwłaszcza w porównaniu z wysokimi cenami zbóż. Dla Kombinatu Rolnego Kietrz, który obsiewa ponad 1200  hektarów gruntów burakami różnica każdej złotówki na tonie buraków idzie w setki tysięcy złotych.

Nadal ta cena buraków jest wielką niewiadomą. Także siejemy mając nadzieję, że ta opłacalność buraków będzie na odpowiednim poziomie. Natomiast no to co jest zawarte w umowach, jest obarczone dużą niepewnością, dużym ryzykiem – ocenia Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz.

Cukrownia Cerekiew: warunki takie same jak dla plantatorów za granicą

Tomasz Kostrzewa

fot. Mariusz Drożdż

Tomasz Kostrzewa, dyrektor Cukrowni Cerekiew

Warunki umowne – to jest bardzo ważne – są takie same w naszej grupie dla plantatorów w Polsce jak i w Belgii, we Francji czy w Niemczech – mówi Tomasz Kostrzewa, dyrektor Cukrowni Cerekiew. – Kształtują się one w przypadku naszych plantatorów w taki sposób, że pierwszą składową jest zaliczka w wysokości 17 euro. Następnie będą kolejne transze związane oczywiście standardowo z polaryzacją buraków, z okrywaniem pryzm. Także z bardzo ważną składową, czyli zależną od średniej ceny cukru na rynku światowym.

Większość gospodarstw podpisała kontrakt z cukrownią

Plantatorzy nie są zadowoleni, bo nie wiadomo, jaka będzie cena w trakcie kampanii i ostateczna cena wypłacana w czerwcu. Zdecydowana większość dotychczasowych plantatorów jednak zdecydowała się podpisać kontrakt z koncernem cukrowym.

Dużym (…) kosztem w burakach jest też transport. Więc przewożenie tych buraków na znaczne odległości, no jest mało opłacalne. My tutaj w pobliżu czyli w południowej części Polski, mamy na chwilę obecną jeden koncern – mówi Mariusz Sikora. – Możliwe, że może ktoś się pojawi, jest wolny rynek – dodaje.

Buraki cukrowe nadal są opłacalne

Bernard Maks

fot. Mariusz Drożdż

Bernard Marks, rolnik z Ligoty Krapkowickiej

Na pewno rentowność uprawy buraków zmaleje, będzie niższa jak w ubiegłych latach. Ale są gospodarstwa które w ogóle nie miały prawa do uprawy buraka cukrowego, wiem że w tym roku sieją większe ilości buraków. Czyli rentowność jest mniejsza, ale jednak jeszcze jest opłacalność – to jest raz. A dwa – pewność zbytu naszego produktu, to też jest cechą taką,  którą rolnicy bardzo, bardzo szanują. Jeszcze jest to opłacalna produkcja. Przy tych warunkach które teraz Sudzucker podał w umowie, jest to jeszcze opłacalne – ocenia Bernard Marks, rolnik z Ligoty Krapkowickiej.

Buraki cukrowe atrakcyjne dla hodowców

obora

fot. Mariusz Drożdż

Uprawa buraków cukrowych może być ciekawą opcją także dla hodowców bydła.

I choć niektórzy plantatorzy wycofali się z uprawy buraków, to doszli nowi. Właściciele fermy bydła w Wierzbicy Górnej obsiali burakami 33 hektary gruntów.

Sytuacja na rynku z tego co się orientowaliśmy może nie była zbyt zachęcająca, natomiast posiadanie bydła mlecznego i możliwości uzyskania wysłodek skłoniła nas do tego, żeby podjąć się tego wyzwania – mówi Mateusz Kaźmierski z fermy bydła w Wierzbicy Górnej.

2 miliony ton buraków cukrowych co roku

Od kilku lat kampania cukrowa w Cukrowni  Cerekiew zaczyna się wyjątkowo wcześnie, bo na przełomie sierpnia i września. To dlatego, że jest bardzo długa i trwa do stycznia, a nawet lutego. Do przerobu jest około dwóch milionów ton buraków, z których produkowanych jest około 300 tysięcy ton cukru.

Z forum

Powiązany temat:

Buraki cukrowe kilka pytań
tomek73
A Lontrel z safari. 
zobacz więcej »
stiwi6
Panowie mam pytanie, może ktoś się spotkał. Czym zwalczyć koper ogrodowy w buraku. Poszedł Belveder + Goltix titan i nic nie pomogło.
zobacz więcej »
kamil2509
9 minut temu, miwigos napisał: I powiedz jeszcze że nie odstawiasz do KSC,gdzie tukalkulacja,w moim rejonie ,kogo zznam to bazuje na betanaluprzecież beta...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Poznajmy się w sadzie…

Poznaj bliżej sadowników, którzy korzystają z ciągników marki Kubota.

17 maja 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Skład mleka skrywa tajemnice?

Dowiedz się, o czym może świadczyć skład mleka i zobacz czujnik mierzący zawartość składników odżywczych w aplikowanej gnojowicy.

Biostymulatory w kukurydzy ratunkiem na stres!

Susza i przymrozki dały popalić młodym roślinom kukurydzy w ostatnim czasie. Sprawdź, jak zniwelować stres u roślin!

13 maja 2019