Buraki cukrowe do posiania

Czas siewów buraków cukrowych w południowo-zachodniej Polsce to pierwsza połowa kwietnia. Marcowe  ocieplenie sprawiło, że niektórzy plantatorzy buraków wcześniej niż zwykle wyjechali w pole. Dziś większość plantacji na południu Polski jest już obsiana.

Gerard Strzoda

fot. Mariusz Drożdż

Gerard Strzoda, rolnik z Solca

Buraki praktycznie już są pierwszy raz opryskane, są na wierzchu wszystkie, także wszystko gra. Tutaj ostatnie buraki siane teraz będą. Chyba dzisiaj zakończymy siew buraków – mówi Gerard Strzoda, rolnik z Solca.

Podobne obserwacje ma Gerard Grohlich, rolnik z Olbrachcic. – W naszej okolicy 90 procent buraków już jest zasianych. Jest pogoda odpowiednia do tego, jest bardzo ciepło. Teraz liczymy jeszcze trochę na wilgotność no i myślę, że będzie dobrze, że wschody będą super – mówi.

Opłacalność jest niższa niż przed kilku laty

Mariusz Sikora

fot. Mariusz Drożdż

Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz

To kolejny rok, gdy nie obowiązują limity kontraktacyjne. I kolejny, gdy opłacalność nie jest tak wysoka, jak przed kilku laty, a zwłaszcza w porównaniu z wysokimi cenami zbóż. Dla Kombinatu Rolnego Kietrz, który obsiewa ponad 1200  hektarów gruntów burakami różnica każdej złotówki na tonie buraków idzie w setki tysięcy złotych.

Nadal ta cena buraków jest wielką niewiadomą. Także siejemy mając nadzieję, że ta opłacalność buraków będzie na odpowiednim poziomie. Natomiast no to co jest zawarte w umowach, jest obarczone dużą niepewnością, dużym ryzykiem – ocenia Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz.

Cukrownia Cerekiew: warunki takie same jak dla plantatorów za granicą

Tomasz Kostrzewa

fot. Mariusz Drożdż

Tomasz Kostrzewa, dyrektor Cukrowni Cerekiew

Warunki umowne – to jest bardzo ważne – są takie same w naszej grupie dla plantatorów w Polsce jak i w Belgii, we Francji czy w Niemczech – mówi Tomasz Kostrzewa, dyrektor Cukrowni Cerekiew. – Kształtują się one w przypadku naszych plantatorów w taki sposób, że pierwszą składową jest zaliczka w wysokości 17 euro. Następnie będą kolejne transze związane oczywiście standardowo z polaryzacją buraków, z okrywaniem pryzm. Także z bardzo ważną składową, czyli zależną od średniej ceny cukru na rynku światowym.

Większość gospodarstw podpisała kontrakt z cukrownią

Plantatorzy nie są zadowoleni, bo nie wiadomo, jaka będzie cena w trakcie kampanii i ostateczna cena wypłacana w czerwcu. Zdecydowana większość dotychczasowych plantatorów jednak zdecydowała się podpisać kontrakt z koncernem cukrowym.

Dużym (…) kosztem w burakach jest też transport. Więc przewożenie tych buraków na znaczne odległości, no jest mało opłacalne. My tutaj w pobliżu czyli w południowej części Polski, mamy na chwilę obecną jeden koncern – mówi Mariusz Sikora. – Możliwe, że może ktoś się pojawi, jest wolny rynek – dodaje.

Buraki cukrowe nadal są opłacalne

Bernard Maks

fot. Mariusz Drożdż

Bernard Marks, rolnik z Ligoty Krapkowickiej

Na pewno rentowność uprawy buraków zmaleje, będzie niższa jak w ubiegłych latach. Ale są gospodarstwa które w ogóle nie miały prawa do uprawy buraka cukrowego, wiem że w tym roku sieją większe ilości buraków. Czyli rentowność jest mniejsza, ale jednak jeszcze jest opłacalność – to jest raz. A dwa – pewność zbytu naszego produktu, to też jest cechą taką,  którą rolnicy bardzo, bardzo szanują. Jeszcze jest to opłacalna produkcja. Przy tych warunkach które teraz Sudzucker podał w umowie, jest to jeszcze opłacalne – ocenia Bernard Marks, rolnik z Ligoty Krapkowickiej.

Buraki cukrowe atrakcyjne dla hodowców

obora

fot. Mariusz Drożdż

Uprawa buraków cukrowych może być ciekawą opcją także dla hodowców bydła.

I choć niektórzy plantatorzy wycofali się z uprawy buraków, to doszli nowi. Właściciele fermy bydła w Wierzbicy Górnej obsiali burakami 33 hektary gruntów.

Sytuacja na rynku z tego co się orientowaliśmy może nie była zbyt zachęcająca, natomiast posiadanie bydła mlecznego i możliwości uzyskania wysłodek skłoniła nas do tego, żeby podjąć się tego wyzwania – mówi Mateusz Kaźmierski z fermy bydła w Wierzbicy Górnej.

2 miliony ton buraków cukrowych co roku

Od kilku lat kampania cukrowa w Cukrowni  Cerekiew zaczyna się wyjątkowo wcześnie, bo na przełomie sierpnia i września. To dlatego, że jest bardzo długa i trwa do stycznia, a nawet lutego. Do przerobu jest około dwóch milionów ton buraków, z których produkowanych jest około 300 tysięcy ton cukru.

RGT JakuzziKup teraz 5% rabatu na nasiona rzepaku od 3 j.s. RGT Jakuzzi

Z forum

Powiązany temat:

Buraki cukrowe kilka pytań
Camry
to nie chwościk
zobacz więcej »
Jasio88
Właśnie brakowało mi tych centków i miałem zawahania.
zobacz więcej »
adamo_89
Moim zdaniem to pozostałości po śmietce ćwiklance
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Susza nie odpuści?

O ile wzrosła powierzchnia ugorów? Jaką pomoc otrzymają właściciele lasów? Dlaczego we Włoszech zakazano uprawy bobu? Bądź na bieżąco!

Uprawa szparagów staje się coraz popularniejsza

Jest spore zapotrzebowanie na szparagi. Ale bez pracowników zza wschodniej granicy, uprawa szparagów byłaby bardzo trudna.

21 czerwca 2019

Agroklimat w Polsce: jak wpływa na rolnictwo?

Agroklimat w ujęciu podręcznikowym jest opisem stanów pogodowych na określonym obszarze, który wpływa na rozwój roślin.

19 maja 2019