Bydło mleczne: jakie szanse na rozwój produkcji?

Bydło mleczne jest chętnie hodowane przez polskich rolników. Ostatnie lata kwotowania, gdy produkcja mleka stała się bardzo opłacalna, spowodowały, że w wielu gospodarstwach produkcja mleka jeszcze bardziej się rozwinęła.

Producenci mieli nadzieję, że po zakończeniu kwotowania, popłynie opłacalna szeroka rzeka mleka. Tak się jednak nie stało.

Polacy często rezygnują z zakupu przetworów mlecznych właśnie ze względu na ceny. A potencjał do spożycia mleka jest!

Zbigniew Kwiatkowski, specjalista ds. bydła WODR

Powodów jest kilka – mówi Zbigniew Kwiatkowski, specjalista ds. bydła Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Pierwszym, bardzo ważnym, było zatrzymanie eksportu do Rosji. Drugim – niewielkie spożycie w Polsce.

Bo choć mleko w skupie jest tanie, to mleko i jego przetwory w sklepach są drogie.

Społeczeństwo nie jest zamożne – dodaje pan Zbigniew. – Polacy często rezygnują z zakupu przetworów mlecznych właśnie ze względu na ceny. A potencjał do spożycia mleka jest!

Mieszkaniec Unii Europejskiej średnio w roku wypija i zjada ponad 340 l mleka.

bydło mleczne

Bydło mleczne jest wciąż chętnie hodowane przez polskich rolników.

W Polsce, po akcesji do Unii Europejskiej, spożycie mleka na mieszkańca wynosiło 172 l rocznie – dodaje specjalista. – Potem, przez wiele lat, były różne akcje namawiające do picia mleka. Efektem tego było większe spożycie – 2, może 3 lata temu było to już 210 l mleka na Polaka. Ale teraz wróciliśmy do 170.

Kto pamięta czasy PRL-u, ten wie, że wtedy spożycie mleka wyglądało inaczej.

Ze statystyk wynikało, że spożycie mleka na mieszkańca w tamtych latach przekraczało 400 l rocznie – wspomina specjalista. – Ale to było nie do końca tak. Mleko było tanie, więc wiele osób wykorzystywało mleko do… karmienia świń. Nie są to więc całkiem prawdziwe statystyki.

Gdyby wzrosło spożycie mleka i produktów mlecznych w kraju, byłaby szansa na zwiększenie zapotrzebowania na mleko, a zatem na podniesienie cen w skupie. Czy to się powiedzie?

 

Przeczytaj też: Mleko i produkty mleczne bez GMO

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *