Bydło na wypasie: choroba motylicza

Wypasanie na pastwisku ma sporo zalet, ale nie jest pozbawione zagrożeń. Krowom zagrażają przede wszystkim choroby przenoszone przez stałych bywalców pastwisk, takich jak ślimaki czy owady. Jedną z groźniejszych jest choroba motylicza, która atakuje wątrobę zwierząt.
Choroba motylicza powodowana jest przez przywrę motylicę wątrobową, której pośrednim żywicielem jest ślimak – błotniarka moczarowa. Ślimaka można spotkać na terenach podmokłych, w pobliżu zbiorników wodnych czy na bagnach; w jego organizmie rozwijają się larwy motylicy wątrobowej, które następnie są wydalane i osiadają na podmokłym terenie. Krowy zarażają się poprzez spożycie trawy z larwami. Larwy w przewodzie pokarmowym przebijają ściany jelit, przedostają się do krwi i wędrują do wątroby. Przyrwy w wątrobie przyczepiają się do jej ścianek, rozwijają do postaci dorosłej i składają jaja. Motylica wątrobowa nie tylko uszkadza miąższ wątroby, ale też naczynia krwionośne. Może to prowadzić do groźnych krwotoków wewnętrznych. Larwa bytuje jednak nie tylko w wątrobie – naczyniami krwionośnymi może zawędrować także do płuc, mózgu, a nawet przedostać się do płodu, jeśli krowa jest ciężarna.
Zwykle dla potwierdzenia obecności motylicy wątrobowej w organizmie wskazane jest wykonanie badań laboratoryjnych.
– Najpowszechniejsze objawy choroby motyliczej u krów to często biegunki, niedokrwistość, bolesność brzucha, zmniejszenie apetytu, spadek mleczności, żółtaczka czy nawet wychudzenie – wymienia Karol Obijalski, lekarz weterynarii z Olsztyna. – Objawy bardzo często są nieswoiste i mogą sugerować zupełnie inne choroby. Zwykle dla potwierdzenia obecności motylicy wątrobowej w organizmie wskazane jest wykonanie badań laboratoryjnych.
Leczenie choroby motyliczej jest dosyć długie i na pewien czas wyklucza chore krowy z produkcji mlecznej. Dlatego też ważna jest profilaktyka, która polega przede wszystkim na wypasaniu krów z dala od niesprawdzonych ujęć wodnych, na suchych i niebagnistych terenach.
Przeczytaj również:
- Bydło na wypasie: kwasica żwacza
- Bydło na wypasie: trujące rośliny na pastwisku
- Bydło na wypasie: zapobiegaj tężyczce pastwiskowej
