Bydło na wypasie: choroba motylicza

Download PDF

Wypasanie na pastwisku ma sporo zalet, ale nie jest pozbawione zagrożeń. Krowom zagrażają przede wszystkim choroby przenoszone przez stałych bywalców pastwisk, takich jak ślimaki czy owady. Jedną z groźniejszych jest choroba motylicza, która atakuje wątrobę zwierząt.

Choroba motylicza powodowana jest przez przywrę motylicę wątrobową, której pośrednim żywicielem jest ślimak – błotniarka moczarowa. Ślimaka można spotkać na terenach podmokłych, w pobliżu zbiorników wodnych czy na bagnach; w jego organizmie rozwijają się larwy motylicy wątrobowej, które następnie są wydalane i osiadają na podmokłym terenie. Krowy zarażają się poprzez spożycie trawy z larwami. Larwy w przewodzie pokarmowym przebijają ściany jelit, przedostają się do krwi i wędrują do wątroby. Przyrwy w wątrobie przyczepiają się do jej ścianek, rozwijają do postaci dorosłej i składają jaja. Motylica wątrobowa nie tylko uszkadza miąższ wątroby, ale też naczynia krwionośne. Może to prowadzić do groźnych krwotoków wewnętrznych. Larwa bytuje jednak nie tylko w wątrobie – naczyniami krwionośnymi może zawędrować także do płuc, mózgu, a nawet przedostać się do płodu, jeśli krowa jest ciężarna.

Zwykle dla potwierdzenia obecności motylicy wątrobowej w organizmie wskazane jest wykonanie badań laboratoryjnych.

Karol Obijalski, lekarz weterynarii z Olsztyna

– Najpowszechniejsze objawy choroby motyliczej u krów to często biegunki, niedokrwistość, bolesność brzucha, zmniejszenie apetytu, spadek mleczności, żółtaczka czy nawet wychudzenie – wymienia Karol Obijalski, lekarz weterynarii z Olsztyna. – Objawy bardzo często są nieswoiste i mogą sugerować zupełnie inne choroby. Zwykle dla potwierdzenia obecności motylicy wątrobowej w organizmie wskazane jest wykonanie badań laboratoryjnych.

Leczenie choroby motyliczej jest dosyć długie i na pewien czas wyklucza chore krowy z produkcji mlecznej. Dlatego też ważna jest profilaktyka, która polega przede wszystkim na wypasaniu krów z dala od niesprawdzonych ujęć wodnych, na suchych i niebagnistych terenach.

 

Przeczytaj również:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o