Cena czereśni może być w tym roku wysoka
Fale przymrozków, które tej wiosny wystąpiły podczas kwitnienia i tworzenia się zawiązków czereśni, spowodowały znaczne straty – sięgające w niektórych sadach nawet do 90% oczekiwanego plonu. Eksperci oceniają, że w tym roku na rynku owoców będzie mniej, a cena czereśni, jaką będą mogli uzyskać plantatorzy, okaże się korzystna. Jest też niestety pewne „ale”…
– Niestety pogoda w tym roku nie była łaskawa. W okresie kwitnienia i powstawania zawiązków wystąpiły dwie, a nawet trzy fale przymrozków, z mniejszym lub większym nasileniem, w zależności od regionu Polski. Przemrożenia są duże, są sady, gdzie można mówić o uszkodzeniach powyżej 90%, więc praktycznie wcale nie będzie plonu. Dotyczy to północnej Wielkopolski i części województwa kujawsko-pomorskiego, np. okolic Białośliwia – ocenia Ryszard Marczak z firmy Amagro. – Jednak są też regiony, gdzie owoce utrzymały się na drzewach. Jak wiemy z doświadczenia, kiedy jest mniej owoców, ich cena jest wyższa. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku cena skupu czy sprzedaży produktu będzie korzystna.
Spis treści
Byle za bardzo nie popękały
Jednym ze zjawisk jakie mogą popsuć humory sadownikom, jest pękanie czereśni. Jak mówi Jerzy Strugała, plantator z Malic w gminie Obrazów: – Pękanie czereśni jest zmorą producentów, nie ma takiej odmiany, która by nie pękała. Są mniej wrażliwe i bardziej wrażliwe na spękanie, ja staram się sadzić najmniej podatne. Ale mimo wszystko, gdy jest parcie korzeniowe, nie ma szans na uchronienie się przed tym.
Czereśnie pękają od nadmiaru wody. Może ona wnikać przez szypułkę podczas deszczu, albo przez skórkę. Jeśli opady są poprzedzone okresem suszy, owoce mogą być znacznie bardziej narażone na powstawanie spękań.
Czereśniom może się przydać… Lecytyna
Jedną ze sprawdzonych przez sadowników metod wzmacniania odporności czereśni na pękanie, jest podawanie im środków zawierających lecytynę. Preparat lecytynowy wzmacnia i uelastycznia ściany komórkowe, co zapobiega rozsadzaniu. Zdaniem dystrybutora środka z lecytyną LECITEC – lecytyna jako naturalny przeciwutleniacz wydłuża dodatkowo zdolności przechowalnicze owoców pestkowych. – (…) W sadach, gdzie czereśnie przetrwały przymrozki, tym bardziej warto w nie zainwestować i zadbać o ich jakość, żeby nie pękały – szczególnie jeśli podczas dojrzewania wystąpią opady – przekonuje Ryszard Marczak.
Szokująca konsumentów cena czereśni jest raczej chwilowa
Na razie na straganach, czereśnie kosztują około 50 złotych za kilogram. Cena detaliczna robi wrażenie. Ale na giełdzie w Broniszach importowane czereśnie chodzą w hurcie już po 27 do 33 złotych za kilogram. Ceny w detalu powinny więc lada moment spaść.
W dalszej części sezonu ceny zależne od Ukrainy?
Większą zagadką pozostaje przyszła cena czereśni krajowych. Będzie ich w tym sezonie mniej. Nie wiadomo tylko, czy na nasz rynek trafią jakieś większe ilości czereśni z Ukrainy. Tam – jak donosi portal fresh-market.pl sezon zapowiada się rekordowo, a ceny mają być zdecydowanie niższe niż przed rokiem. Sadownikom zza Buga póki co łatwiej jest eksportować owoce w przeciwnym kierunku – przez Mołdawię do Rosji. Czy tak będzie nadal? – Zobaczymy. Jeśli nic się nie zmieni, ceny czereśni mogą być w tym roku w Polsce wysokie.
W artykule wykorzystano materiały prasowe firmy Amagro.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!