Cena mleka w skupie. Mleczarnie płacą coraz więcej

W jednym z województw padł rekord w cenie skupu! Za litr mleka płacono ponad 2 zł. Czy jest to powód do radości? Zdania są podzielone. Z jednej strony cieszy, że cena mleka w skupie rośnie, ale z drugiej strony obserwujemy niespotykany dotąd wzrost środków do produkcji, rosną ceny nawozów, prądu, pasz itd.

Jak oszacował Główny Urząd Statystyczny ceny mleka w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła (+8,9 proc.). To byłaby fantastyczna wiadomość, gdyby nie fakt, że np. cena nawozów w ciągu roku wzrosła o 300%.

Mleczarnia rekordzistka – jaka cena mleka w skupie?

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego za litr mleka, wg cennika firmowego z 7 lutego br., płaci uwaga: 2,0154 zł/litr. Aby otrzymać taką cenę, trzeba bez wątpienia spełnić stawiane przez firmę wymagania. A tak kształtują się składniki ceny: cena wyjściowa dla parametrów: 4,33% tłuszczu, 3,50% białka, rynkowy składnik ceny: + 38 grosze/l. Oprócz niej należy uwzględniać dodatki za:

 • jednostkę tłuszczu: + 7 groszy/l,
 • jednostkę kazeiny: + 32 groszy/l,
 • ilość: od 1 do 24 groszy/l,
 • krowy pod oceną wartości użytkowej: + 2 grosze/l,
 • do lekarza weterynarii: + 1 grosz/l.

Krótko mówiąc, cena mleka w skupie w Radzyniu Podlaskim jest w tej chwili najatrakcyjniejsza w kraju. Ponadto funkcjonuje bowiem tu także dodatek jubileuszowy za długość współpracy od 1 do 5 groszy/l wypłacany we wrześniu, premia jednorazowa za grudzień: + 27 gorszy oraz dopłata za dynamikę: + 20 groszy/l do zwiększonych litrów.

Cena mleka w skupie – notowania GUS

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w grudniu 2021 rok za 1 hl mleka płacono w skupie 184,13 zł, To cena o 6 proc. wyższa niż w poprzednim miesiącu, a także o 20,4% wyższa niż przed rokiem. Zresztą, z danych GUS wynika, że wzrost cen skupu podstawowych produktów rolnych w porównaniu z grudniem 2020 r. wyniósł 28,9 proc. Jednak tutaj znów przypominamy, że koszty produkcji poszły w górę jeszcze bardziej.

Natomiast w styczniu 2022 roku mleko w skupie wyceniane było na 149,35 zł. – to o 2,3% mniej niż w grudniu
2020 r., jednak o 8,9% więcej niż przed rokiem.

cena mleka w skupie Identyfikacja i rejestracja zwierząt

Sprawdzamy, na jakim poziomie pozostaje cena mleka w skupie

fot. Tomasz Kuźdub

Czarna passa hodowców z Rypina

Bywa jednak i tak, że rolnicy – producenci mleka, zostają poszkodowani przez takie zdarzenia jak upadek mleczarni. Przykładem może być dramatyczna sytuacja w Rypinie, gdzie upadła mleczarnia ROTR z niemalże stuletnią tradycją. Zakład został otwarty 31 stycznia 1926r. „ROTR” był skrótem nazwy Rypińskie Okręgowe Towarzystwo Rolnicze. Jeszcze w 2009 ROTR była 9. największą spółdzielnią mleczarską w Polsce a 5 października 2018 r. Sąd Rejonowy w Toruniu ogłosił jej upadłość.

W tych okolicznościach poszkodowanych zostało około 750 rolników, na łączną kwotę około 20 milionów złotych. Nawiasem mówiąc, średnie zadłużenie rolników współpracujących z ROTR-em to 30 tys. zł, a niektórzy stracili nawet blisko 200 tys. zł. W konsekwencji 9 lutego, rolnicy poszkodowani przez mleczarnię dołączają do strajków rolniczych zapowiedzianych w całym kraju przez AgroUnię. Co ważniejsze hodowców z Rypina na razie nie interesuje cena mleka w skupie, oni chcą odzyskać swoje pieniądze.

Cena mleka w skupie – podsumowanie

Średnia cena mleka w skupie za litr wynosi 1,82 zł, cena minimalna – 1,59 zł a maksymalna – 2,02 zł. Z takich cen rolnicy bez wątpienia byliby bardziej zadowoleni, gdyby nie fakt, że ich wzrost jest nieadekwatny do kosztów produkcji. Ta sytuacja powoduje, że cena mleka jest wyższa, ale jego wartość niestety maleje.

Czytaj także: Dopłaty bezpośrednie 2022 i prognozy na 2023-2027

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 59

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Dostawca pisze:

  Co z tej ceny w Radzyniu, skoro gdy tylko zaczyna się kryzys na rynku mleka, to obniżają jako pierwsi i płacą dużo poniżej konkurentów. Dobra mleczarnia to stabilna mleczarnia, a spomlek to huśtawka

 2. Zootechnik pisze:

  Cena wysoka ale siłą nabywcza tych 2zł bardzo niska

 3. Marek pisze:

  Ceny nie tylko mleka wzrosły ale i wołowiny czy zboża, jednak nie jest to zadowalające bo ceny srodkow do produkcji rolnej wzrosły dużo więc niż produkty rolne, tak więc nie ma co się zachwycać, ale chłop mimo,że umie liczyć, to zawsze bedzie chłopem

 4. Marian pisze:

  Ile wzrosły nakłady też trzeba napisać ponieważ Kowalski powie ale im dobrze ile kosztowały maszyny przed rokiem a ile teraz jaki jest czas oczekiwania na nie

 5. Rolnik pisze:

  Cena mleka wyprodukowanego 2 zł A przeżutowego 1 zł więc wystarczy że skupujacy nam zapłaci 2 zł A od innej mleczarni dostanie 3 zł. Ręce opadają.

 6. Bucek pisze:

  Mleko przerzutowe kosztuje obecnie 3,20zł za litr. Po tyle Radzyń kupował na początku stycznia przerzut.