Cena mocznika gwałtownie spadła. Jaka jest aktualnie? (17.04)
Na rynku światowym spadają ceny nawozów azotowych. W kwietniu 2024 wyraźnie załamały się ceny mocznika. Również na polskim rynku ten nawóz potaniał. Zaś sytuacja na globalnym rynku wskazuje, że to nie koniec obniżek.
Jak kształtują się ceny mocznika na świecie? O ile tańszy jest nawóz w tej formie na krajowym rynku? Ile konkretnie kosztuje w drugiej połowie kwietnia 2024 r.? Sprawdzamy.
Spis treści
Załamanie cen mocznika na świecie
W kwietniu 2024 r. ceny mocznika załamały się na wszystkich ważnych platformach handlowych na świecie. Główną tego przyczyną były wyniki ostatniego indyjskiego przetargu. Bowiem z 725 tys. ton mocznika oferowanego w przetargu Hindusi kupili jedynie 340 tys. ton. Według analityków, Indie nadal mają duże zapasy mocznika, a kwoty żądane przez nabywców są zbyt wysokie. Notowania mocznika na Bliskim Wschodzie, które są międzynarodowym wyznacznikiem notowań, spadły w kwietniu br. z 325 do 300 USD/t. Zaś w kontraktach terminowych z załadunkiem w maju wynoszą 295 euro/t. Również w Egipcie, który jest jednym z najważniejszych dostawców mocznika do Europy ceny FOB spadły o około 15 USD/t do wartości do 315 USD/t. Ponadto napływają również doniesienia z Chin, że eksport mocznika z tego kraju jest ponownie dozwolony i wkrótce się rozpocznie. Z pewnością wywrze to dodatkową presję na globalny rynek.
Ceny mocznika na rynku niemieckim
W połowie kwietnia br. ceny rynkowe mocznika na rynku spot w niemieckich portach importowych wynosiły prawie 440 euro/t, czyli prawie o 25 euro/t taniej niż w marcu. Globalne korekty cen nie dotarły jeszcze na rynek niemiecki. Jednak, zdaniem analityków, spadające notowania mocznika na świecie prędzej czy później spowodują znaczne obniżki cen również w Niemczech. Pojawienie się spadku cen jest tylko kwestią czasu i prawdopodobnie nastąpi w maju.
Ile aktualnie kosztuje mocznik granulowany Grupy Azoty?
A jakie są aktualnie ceny mocznika granulowanego w Polsce? Otóż, ten popularny nawóz, który można stosować także pogłównie, w połowie kwietnia 2024 r. można kupić o mniej więcej 10% taniej niż w marcu br. Ściśle mówiąc, u puławskiego dystrybutora Grupy Azoty, mocznik w postaci nawozu Pulrea kosztuje aktualnie 48,87 zł/25 kg. To o 10% taniej niż przed miesiącem, kiedy 25-kilogramowy worek kosztował 54,14 zł. Z kolei mocznik z inhibitorem ureazy czyli nawóz Pulrea + INu w firmie Agrochem Puławy można kupić w kwocie poniżej 1000 zł za 500 kg. Konkretnie to w drugiej połowie kwietnia br. za ten produkt trzeba zapłacić 993,60 zł/500 kg, podczas gdy jeszcze kilka tygodni temu było to 1066,50 zł/500 kg. Biorąc pod uwagę sytuację na światowym rynku mocznika, można się spodziewać dalszych obniżek cen mocznika granulowanego i innych nawozów azotowych na polskim rynku.
Źródło: agrarheute.de, Agrochem Puławy
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!