Cena skupu litra mleka poniżej 2 zł — prognozy na 2023
Cena skupu litra mleka spada nie tylko w Polsce. Taki trend odnotowano w całej Unii Europejskiej. Jednakże w Polsce dynamika tych spadków jest ponad trzykrotnie wyższa niż w pozostałych krajach UE.
Cena skupu litra mleka zdaniem analityków z Credit Agricole spadnie poniżej 2 zł i to już latem tego roku. Tym samym doszło do realizacji przewidzianego przez nich scenariusza wg, którego w I kw. 2023 r. rynek mleka miał wejść w spadkową fazę cyklu.
Silne spadki cen skupu mleka
Skala obserwowanego spadku jest znacznie większa niż przewidzieli to analitycy Credit Agricole. W Polsce cena skupu litra mleka w styczniu obniżyła się o ok. 7,8% m/m (po eliminacji czynników sezonowych). Jest to największy odnotowany w historii miesięczny spadek ceny mleka.
Co się dzieje na globalnych rynkach produktów mlecznych
Ten spadek to odzwierciedlenie tendencji, jakie widać na światowym rynku produktów mlecznych. Tam również w ostatnich miesiącach widać silny spadek cen, który ma szeroki zakres i obejmuje wszystkie najważniejsze kategorie produktów mlecznych. W ostatnich miesiącach najsilniej spadły ceny takich produktów jak masło, odtłuszczone i pełne mleko w proszku oraz serwatka. Ponadto istotnie zmniejszyła się dysproporcja pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego i białka, którą odzwierciedla różnica pomiędzy cenami masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Jednakże nadal pozostaje ona na wysokim poziomie.
Dlaczego cena skupu litra mleka spada?
Rosnąca dynamika produkcji mleka wśród największych światowych eksporterów jest jedną z głównych przyczyn spadku jego cen. W IV kw. 2022 r. zwiększyła się do 0,4% r/r w porównaniu do 0,0% w III kw. To ożywienie widać na półkuli północnej, głównie w UE i USA i jest ono odpowiedzią na relatywnie wysoką opłacalność jego produkcji w poprzednich kwartałach. Tymczasem półkula południowa przeżywa spadek produkcji wywołany przez niekorzystne warunki agrometeorologiczne.
Ponadto wzrost produkcji mleka zbiegł się w czasie z osłabieniem światowego popytu na produkty mleczne. A przyczyną tego były silne wzrosty cen produktów mleczarskich w poprzednich kwartałach. Dodatkowo negatywnym dla światowego popytu na produkty mleczne czynnikiem był wyraźny spadek popytu w Chinach. A to ten kraj jest największym światowym importerem produktów mleczarskich.
Zdaniem analityków światowy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do III kw. 2024 r. Czynnikami, które stanowią ryzyko to m.in. trwałość ożywienia produkcji mleka w UE i USA, warunki agrometeorologiczne u największych światowych eksporterów produktów mlecznych. Ponadto istotne są perspektywy ożywienia popytu na produkty mleczne w Chinach.
Dlatego zdaniem analityków cena skupu mleka podąży za spadającymi cenami produktów mlecznych. Skalę spadku może ograniczyć lokalnie wysoka konkurencja pomiędzy mleczarniami o surowiec. Jednakże prognozują oni, że w Polsce pod koniec 2023 r. cena mleka w skupie wyniesie ok. 205 zł/hl, zaś na koniec 2024 r. będzie to ok. 200 zł/hl.
Czytaj również: Jest wsparcie dla polskich rolników. Trwa walka o polskie zboże
Źródło: credit-agricole.pl