Cena za ziemniaki w górę! Jaka sytuacja na rynku warzyw?
Podwyżki cen warzyw napędzają inflacje żywności, jednak nie wszystkie warzywa drożeją. Agro Navigator PKO BP przedstawił aktualną sytuację na rynku warzyw i ziemniaków. Jakie są perspektywy na 2022 rok? Na jakim poziomie znajduje się aktualna cena za ziemniaki? Sprawdźmy!
Jak podał Agro Navigator PKO BP, według GUS tegoroczna produkcja warzyw spadła o 2% w porównaniu do ubiegłego roku. Spadek ten spowodowały niekorzystne warunki atmosferyczne, widoczne głownie w pierwszym etapie wegetacji. W 2021 roku zmienna pogoda dała się we znaki plantatorom. Deszcze oraz sierpniowe chłody wpłynęły negatywnie na jakość tegorocznych zbiorów cebuli, a także warzyw ciepłolubnych. Jaka jest natomiast aktualna cena za ziemniaki?
Tegoroczne zbiory ziemniaków w Polsce oceniono na 7,1 mln t, co oznacza, że zebrano o 10% mniej ziemniaków niż w ubiegłym roku. Przypomnijmy, że w 2020 roku plony te wzrosły o 40% w skali roku. Jakość zebranych ziemniaków określa się jako przeciętną.
Spis treści
Rynek warzyw – sytuacja na rynku ziemniaków w UE
Zanim odpowiemy na pytanie, jaka jest cena za ziemniaki, przyjrzyjmy się sytuacji na rynku UE. Analitycy Agro Navigatora PKO BP zauważyli, że produkcja ziemniaków na zachodzie może być niższa niż w ubiegłym roku. Szacuje się, że zbiory w Niemczech, Francji, Holandii, a także Belgii spadną o 4,6% w skali roku. Wynikiem spadku jest zmniejszenie powierzchni upraw ziemniaków z 522 000 ha do 497 700 ha.
Niski poziom cen, który był widoczny w 2020 roku spowodowały wysokie zbiory, a także znacznie mniejszy popyt na produkcję frytek – HoReCa. Tegoroczny obniżony popyt zniechęcał producentów do prowadzenia upraw ziemniaków.
W drugiej połowie 2021 roku polski eksport warzyw i ziemniaków zmalał o 1,1% w skali roku. W tym okresie sprzedaż pomidorów, a także cebuli na Ukrainę spadła. Zauważono jednak wzrost popytu na przetwory produkowane z warzyw. Pozytywny wpływ na zagraniczną sprzedaż mrożonek miały coraz to mniejsze restrykcje w HoReCa. Wolumen sprzedaży produktów mrożonych w drugiej połowie 2021 r. był większy o 21,8% r/r. Przypomnijmy, że w pierwszej połowie br. zauważono spadek sprzedaży tych produktów o 12,2% w skali roku. Analitycy PKO BP w tym samym okresie zauważyli wzrost eksportu frytek o 77,7% r/r.
Czytaj również: Sytuacja na rynku trzody chlewnej 2021. Spadek pogłowia świń
Cena za ziemniaki w górę
Według ekspertów PKO BP, tegoroczne ceny warzyw wzrosły o 10,2% w ciągu roku. Aktualne ceny skupu ziemniaków wzrosły o 43,6% w okresie wrzesień 2020 r. – wrzesień 2021 r.
Niższa podaż sprzyja wzrostom cen ziemniaków i warzyw. Według MRiRW przeciętne ceny skupu cebuli we wrześniu były wyższe o 32% r/r, ceny marchwi o 4,7% r/r, przy spadku cen kapusty białej o 5,5% r/r.
Ceny warzyw i ziemniaków – prognozy na 2022 rok
Czego powinniśmy się spodziewać na rynku warzyw i ziemniaków w 2022 roku? Jakie są prognozy? Czy cena za ziemniaki pójdzie w górę?
Mniejsze restrykcje w HoReCa mogą utrzymywać popyt na mrożone warzywa i frytki na poziomie wyższym niż przed rokiem. Czynnikiem oddziałującym na wzrosty może być niższa jakość zbiorów, a także sygnalizowane problemy z brakiem pracowników – podają eksperci AgroNavigatora PKO BP.
Jak informują analitycy PKO BP możemy spodziewać się stałych wzrostów cen warzyw. Cena za ziemniaki również może jeszcze wzrosnąć. Ze względu na opóźnioną wegetację, a także zbiory w 2022 roku podwyżki cen mogą jednak wyhamować. Wysokie ceny nośników energii mogą odbić się na cenach warzyw spod osłon w miesiącach zimowych – podaje Agro Navigator.
Źródło: Agro Navigator PKO BP
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!