Cena żywca wieprzowego w Polsce wreszcie w górę! Sprawdź!

Download PDF

Na rynku wieprzowiny cena żywca wieprzowego w Polsce wreszcie poszła w górę, a tendencja spadkowa została zahamowana. Sprawdź aktualne notowania w kraju i na świecie!

Na niemieckim rynku wieprzowiny widoczna jest wyraźna nadwyżka żywca. Do tej sytuacji przyczyniło się zamknięcie uboju w zakładzie Tönnies w Nadrenii Północnej-Westfalii (która była 4 tygodnie nieczynna).

cena żywca wieprzowego w Polsce

Cena żywca wieprzowego w Polsce – sprawdzamy obecne notowania i prognozy!

fot. Pixabay

Wzrost presji na cenę żywca i narastająca niepewność odbijała się na notowaniach VEZG. 1 lipca tego roku notowania poszły w dół o 6 centów/kg (wbc) w porównaniu z poprzednim tygodniem. Kolejna obniżka nastąpiła 8 lipca – cena spadła rekordowo o 13 centów do poziomu 1,47 EUR/kg (wbc).  Cena VEZG za tucznika w E klasie obowiązująca od 16 lipca do 22 lipca tego roku nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim tygodniem i wynosi nadal 1,47 EUR/kg.

Presja na cenę żywca

Na obecną sytuację na rynku wieprzowiny wpłynęła również decyzja chińskich władz o wstrzymaniu importu wieprzowiny z Niderlandów ze względu na zagrożenie koronawirusem. Jak podaje Komisja Europejska w trakcie czterech pierwszych miesięcy tego roku z Niderlandów do Chin trafiło 93,8 tys. ton wieprzowiny (bez podrobów) czyli 23,5 tys. ton miesięcznie.

Decyzja o wstrzymaniu importu była zaskoczeniem nie tylko dla holenderskich eksporterów. Na unijnym rynku pozostanie duża część zatrzymanej wieprzowiny, gdyż jej zagospodarowanie na rynkach państw trzecich nie będzie łatwym zadaniem.

Cena żywca wieprzowego w Polsce i na świecie. Przeczytaj więcej!

Notowania żywca w Europie

W zeszłym tygodniu na południu Europy (Francja, Hiszpania, Austria) ceny tuczników pozostawały stabilne.

Natomiast w Europie Centralnej notowania skupu drastycznie się obniżyły, szczególnie w Niderlandach (-19 ₵) i Belgii (-12₵). To właśnie z tych krajów najwięcej tuczników trafia zwykle do Niemiec do uboju. Jak informował KZP-PTCH (POL-PIG) w Niemczech popyt znacznie spadł, a producenci mają duże kłopoty ze sprzedażą żywca. Nadwyżka świń czekających na ubój miała wynosić 500 tys. sztuk – szacował ISN.

Fala obniżek 

Ta sytuacja odbiła się również na notowaniach na krajowym rynku wieprzowiny. Na jakim poziomie znajdowała się cena żywca wieprzowego w Polsce? Obniżki widoczne były od kilku tygodni, 6 lipca ceny skupu w Polsce poszły w dół o 25 groszy/kg (wbc).

Na krajowym rynku ceny również spadły w stosunku do ubiegłego tygodnia o 40-60 groszy za kg (wbc). Kolejny zakład mięsny (tym razem w Jarosławiu) ma problem z zakażeniem koronawirusem załóg – podawał 13 lipca KZP-PTCH (POL-PIG).

Cena żywca wieprzowego w Polsce 

Jak informuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej (POL-PIG), tendencja spadkowa została już zahamowana. Trend się odwrócił i notowania żywca wieprzowego zaczynają rosnąć, niektóre zakłady podniosły ceny skupu 5-10 groszy za kilogram.

Ceny będą rosły. Cztery miesiące temu niewielu krajowych producentów było zainteresowanych wstawianiem prosiąt do tuczu, które pochodziły z importu ze względu na zbyt wysokie ceny. Więc jeśli wtedy było mniej prosiąt wstawianych do tuczu oznacza to, że teraz jest mniej tuczników. Ponadto dochodzi do tego letni sezon, mamy wysokie temperatury powietrza, przyrosty zwierząt są ograniczone, co wpływa na mniejszą podaż tuczników – tłumaczy Aleksander Dargiewicz. – Oczywiście COVID-19 negatywnie wpłynął na branżę. Przecież jeśli koronawirus pojawi się w zakładzie, a skala zakażenia jest wysoka pracownicy idą na kwarantannę, ubojów nie ma, a producenci żywca pozostają bez możliwości sprzedaży. Ale widać, że skala zakażeń w Europie jest coraz mniejsza, spada prawdopodobieństwo pojawienia się koronawirusa w zakładzie. W związku z tym, wydaje się, że uboje będą przebiegały coraz bardziej regularnie, będzie można coraz bardziej to przewidywać. Oczywiście, czy trend wzrostowy się utrzyma będzie to zależało od sytuacji związanej z pandemią COVID-19 – prognozuje.

Poprawa sytuacji

Na początku tego tygodnia widoczna była już mniejsza presja na ceny skupu tuczników w unijnych krajach. Nadwyżka żywca na rynku przestaje być problemem dla producentów świń szczególnie w Niemczech, Belgii, Niderlandach – podaje KZP-PTCH (POL-PIG).

Z czego wynika poprawa sytuacji na rynku wieprzowiny? Nałożyło się na to kilka czynników: przede wszystkim wysokie temperatury, ograniczające dzienne przyrosty zwierząt, a tym samym podaż żywca. A także odmrażanie gospodarki, sezon turystyczny i związany z tym stopniowy wzrost unijnej konsumpcji oraz ponowne uruchomienie uboju w największej niemieckiej rzeźni.

Cena żywca wieprzowego w Polsce – przeczytaj więcej!

Źródło: KZP-PTCH/VEZG/MRiRW/GUS/ AgroFakt

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Ceny trzody chlewnej 2020
zycietoniejebajka1
5 godzin temu, statham7 napisał: Animex dziś  30 sztuk 4.85 neto   jak tam składał ktoś już wniosek na wyrównanie dochodów? Wydaje mi się że w ani czerwone...
zobacz więcej »
raul7031
3,4 zł netto za żywą wagę przy 15 sztukach, szkoda gadać, w lutym za taka samą ilość wziąłem prawie 5 tyś więcej, to tak jakby człowiekowi na etacie obcięli pensję o połowę. Pseu...
zobacz więcej »
statham7
Animex dziś  30 sztuk 4.85 neto   jak tam składał ktoś już wniosek na wyrównanie dochodów?
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o