Ceny buraków cukrowych na nowy sezon – jakie kwoty ustalono?
Zakończono już negocjacje warunków kontraktacji z Krajową Spółką Cukrową na buraki cukrowe. Podczas nich uzgodniono nową wersję instrukcji odbioru, a także ceny buraków cukrowych w roku gospodarczym 2022/23. Poznajmy więc szczegóły ustalonych założeń.
Szczegóły negocjacji podał Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego publikując je na swojej stronie internetowej. Dotyczą one zarówno ceny, jak i szczegółowych zapisów nowej instrukcji odbioru buraków.
Przeczytaj również: Producenci buraków cukrowych biją na alarm
Spis treści
Ceny buraków cukrowych kontraktowanych na sezon 2022/2023
W pierwszej kolejności Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego przedstawił ceny obowiązujące w roku gospodarczym 2022/2023.
Ustalono, że cena buraków kontraktowanych w roku gospodarczym 2022/23 będzie nie mniejsza niż 30 €/t (przy zawartości cukru 16%) – podał KZPBC.
Nowa instrukcja odbioru buraków cukrowych
W trakcie negocjacji z Krajową Spółką Cukrową ustalono ceny buraków cukrowych, a także nową wersję instrukcji odbioru buraków cukrowych na podstawie nowych zapisów.
Ustalono wówczas, że w przypadku wystąpienia zanieczyszczenia przekraczającego stan alarmowy nastąpi ponowna analiza przeprowadzona z tego samego transportu. Na dodatek, będzie przeprowadzany coroczny test biegłości wykonywany przez Politechnikę Łódzką. Ponadto, ustalono wykonywanie cyklicznych analiz na zawartość cukru w burakach w laboratorium zewnętrznym. Celem tego badania jest sprawdzenie poprawności działania laboratorium surowcowego cukrowni. Oprócz tego, codziennie mają być wykonywane badania na jednorodność miazgi.
Umowa kontraktacji – jakie informacje zawiera?
Nowe ceny buraków cukrowych, a także instrukcja odbioru buraków obowiązuje rolników, którzy uprawiają buraki cukrowe zgodnie z podpisaną umową kontraktacyjną. Przypomnijmy, że we wspomnianej umowie rolnicy zobowiązują się do wytworzenia określonej ilości buraków z danej powierzchni. Natomiast grupa, organizacja lub zrzeszenie zobligowane są odebrać buraki w określonym terminie. Następnie zapłacić za buraki ustaloną cenę i przeznaczyć je na produkcję cukru.
Należy przy tym podkreślić, że umowa kontraktacyjna lub jej kopia jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku o przyznanie płatności.
Czytaj również: Jakie są ceny nawozów? Sprawdź sytuację na rynku nawozów
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!