Ceny czarnej porzeczki 2022
Mimo iż sezon skupu porzeczki czarnej już dawno za nami, wciąż grono sadowników nim żyje. A wszystko przez ceny czarnej porzeczki 2022. Rzeczywiście były w dotychczasowej historii uprawy tego gatunku sadowniczego historycznie wysokie. Przypomnijmy sobie te dobre chwile polskich plantatorów porzeczki czarnej.
Ceny czarnej porzeczki zaskoczyły w 2022 r. właściwie wszystkich. Plantatorzy byli mile zaskoczeni. A co było przyczyną takiej strategii przetwórców?
Spis treści
Sezon porzeczkowy 2022 — dokumentacja fotograficzna
Sezon produkcji porzeczki czarnej 2022 zapowiadał się naprawdę optymistycznie. W okres kwitnienia krzewy w całej Polsce weszły w dobrej
kondycji. Do tego kwitnienie przebiegało niezakłócenie przy bardzo sprzyjającej pogodzie. Niestety
kłopoty zaczęły się kilka tygodni później. Chłodna i deszczowa pogoda sprawiła, że z początkiem czerwca notowaliśmy silne opadanie zawiązków owoców. Natomiast pozostałe na krzewach owoce były bardzo niewyrównane.
Fala upałów, która nadciągnęła nad Polskę, przyczyniła się do kolejnych zaburzeń wzrostu i wybarwiania owoców porzeczki czarnej. Podczas gdy jedne owoce były już w pełni wybarwione lub dochodziły, inne na sąsiednich gronach były zupełnie zielone. Taka sytuacja zapowiadała problemy z jednorazowym
zbiorem. Już wówczas można było przypuszczać, że oczekiwanie na dojrzenie większości
owoców pociągnie za sobą opadanie wcześniej wybarwionych i gotowych do zbioru. Poza tym silne nasłonecznienie przypalało owoce. Dodatkowo towarzysząca susza odbiła się ujemnie szczególnie na plantacjach nienawadnianych. Tak też się działo. W ten sposób straciliśmy jakość i sporo plonu.
W pełni sezonu zbioru porzeczki czarnej sytuacja jeszcze
bardziej się pogorszyła za sprawą pogody. Mianowicie na skutek upałów owoce dosłownie gotowały się na krzewach.
Wykres obrazujący ruchy ceny czarnej porzeczki 2022
Między innymi z wyżej opisanych powodów tegoroczny sezon skupu zaczął się od ceny przekraczającej dotychczasowy historyczny poziom wynoszący 5,0 zł/kg. W przeciwieństwie do znanych ruchów na rynkach, wraz z postępującym okresem skupu, ceny… rosły coraz bardziej. Kolejne dni przynosiły postępujące rekordy cenowe. Sezon nie był długi, ze względu na pogodę, ale zostanie zapamiętany przez plantatorów porzeczki na długo.
Na naszym portalu prowadziliśmy cotygodniową aktualizację cen porzeczki czarnej, począwszy od 7 lipca. Z początku notowaliśmy najniższą minimalną cenę w tym sezonie. Mianowicie wynosiła ona 5,5 zł/kg. Następnie, co tydzień minimalna cena porzeczki czarnej systematycznie wzrastała. Tymczasem maksymalne ceny czarnej porzeczki utrzymywały się na podobnym poziomie, z lekkim wahnięciem w 2. tygodniu skupu. Drastyczny jej skok nastąpił w ostatnich dniach kampanii skupowej — w pierwszej dekadzie sierpnia.
Tegoroczna cena porzeczki czarnej — analiza przyczyn
Produkcja porzeczki czarnej w sezonie 2022 napotkała na wiele problemów związanych głównie z warunkami meteorologicznymi. Dlatego szacunki zbiorów zostały bardzo szybko zweryfikowane przez rzeczywistość. Zbiory porzeczki czarnej 2022 GUS oszacował na ponad 105 tys. ton, czyli o 9% mniej niż w roku 2021. To wynik silnego opadu owoców wywołanego najpierw chłodami, a potem suszą. Czyli już polskiego surowca dla przetwórni było mniej. Zawiodły także dostawy owoców z zagranicy. Bowiem na skutek barbarzyńskiego ataku Rosji na Ukrainę nastąpiło przerwanie łańcucha dostaw, nie tylko na kontynencie europejskim. Ta wojna zachwiała przepływem towarów właściwie na całym świecie.
Dlatego też deficyt porzeczki ze źródeł zewnętrznych przyczynił się do wzrostu historycznego cen skupu porzeczki czarnej.
Reasumując, dla tych plantatorów, którzy zebrali sporo owoców porzeczki czarnej z nawadnianych plantacji, sezon należy zaliczyć do bardzo udanych. Czy był to „jednorazowy strzał”, czy może sytuacja powtórzy się w kolejnym sezonie? Czas pokaże. Ale analitycy rynkowi uważają, że raczej taki sezon jak obecny w najbliższym czasie się nie powtórzy.
W dziale poświęconym Roślinom jagodowym znajdziesz szeroki zakres informacji związanych bezpośrednio z tymi roślinami.
Czytaj również:
Ceny porzeczki czarnej
https://www.agrofakt.pl/cena-porzeczki-czarnej-2022/