Ceny kapusty na początku lutego 2024

Jakie są aktualne ceny kapusty na początku lutego 2024 r.? Notowania różnią się, zależnie od rodzaju kapusty. Mianowicie w przypadku kapusty głowiastej białej notowania nieznacznie spadły. Z kolei za kapustę pekińską, zwłaszcza wysokiej jakości, można uzyskać wyższe stawki niż w styczniu.

Poniżej aktualne ceny kapusty głowiastej białej, czerwonej i włoskiej oraz kapusty pekińskiej, obowiązujące na krajowym rynku na początku lutego 2024 r.

Reklama

Ceny kapusty białej na początku lutego

Przeciętne ceny sprzedaży kapusty głowiastej białej na początku lutego br. wynosiły 1,34 zł/kg i były o 8% niższe w porównaniu do stawek z drugiej połowy stycznia. Ustąpienie zimowej aury spowodowało nieco mniejsze zainteresowanie kupujących, a z drugiej strony zwiększyła się podaż warzyw, bo większa liczba rolników zainteresowana była sprzedażą kapusty. Większość transakcji za kapustę białą przeznaczaną na rynek świeży odbywała się w cenach 1,0–1,25 zł/kg. Za główki wyższej jakości, dostarczane do wybranych sieci handlowych można było otrzymać wyższe stawki, nawet 1,50–1,80 zł/kg, ale takie transakcje stanowiły niewielką część wolumenu handlu. A na rynku już niedługo pojawią się większe ilości kapusty importowanej z południa Europy, co może mieć wpływ na zmniejszenie zainteresowania krajową kapustą i może powodować presje na zniżki cen. Czy będzie to skuteczne, zależeć będzie od wielkości zapasów pozostających w dyspozycji rolników.

Z informacji rynkowych wynika, iż zwiększyło się zainteresowania kapustą przeznaczaną do przetwórstwa, za którą stawki, w zależności od jakości i przeznaczenia, wynoszą obecnie od 0,40 do nawet 1,00 zł/kg.

Jakie ceny kapusty czerwonej na początku lutego?

Ceny kapusty głowiastej czerwonej przez ostatnie kilka tygodni utrzymują się na zbliżonym poziomie. Przeciętne stawki na początku lutego obniżyły się nieznacznie, bo o 3–4%, w porównaniu do połowy stycznia. Średnia cena sprzedaży kapusty czerwonej na początku lutego wynosiła 1,75 zł/kg. W rejonach większej podaży warzyw, stawki otrzymywane przez rolników były niższe i wynosiły 1,40–1,50 zł/kg. Z kolei tam, gdzie kapusty było mniej, oferowano wyższe ceny, dochodzące nawet do 2,00 zł/kg.

Na rynkach hurtowych ceny sprzedaży czerwonych główek kapusty wynosiły od 1,85 do 2,30 zł/kg. Rozpiętość cen w ofertach rolników za kapustą czerwoną przeznaczaną na rynek świeży wynosiła od 1,40 zł/kg do maksymalnie 2,50 zł/kg. Stawki zależały od regionu, kalibru główek oraz nalotu, który jest ceniony i wyceniany wyżej przez kupców.

Jakie są aktualne stawki za kapustę włoską?

Na rynku kapusty włoskiej zróżnicowane ceny i małe obroty. Jak informują uczestnicy rynku, podaż warzyw jest już niewielka. Kończą się zapasy tego rodzaju kapusty. Na rynkach hurtowych za kapustę włoską  na początku lutego obowiązywały ceny z przedziału 2,50–3,50 zł/kg. Natomiast najwyższej jakości warzywa, dostarczane bezpośrednio do odbiorców sieciowych wyceniano nawet na 3,50–4,00 zł/kg. Z kolei główki niższej jakości rolnicy oferowali w cenie poniżej 2,50 zł/kg. Kapustę przemrożoną próbowano sprzedać już od 1,00 zł/kg.

Ceny kapusty pekińskiej na początku lutego 2024

Średnie ceny sprzedaży kapusty pekińskiej na początku lutego osiągnęły 3,68 zł/kg i były nieznacznie wyższe w porównaniu do połowy stycznia. Zdaniem uczestników rynku, dobrej jakościowo kapusty pekińskiej na rynku jest niewiele. Co przy ograniczonych możliwościach importu przekłada się na utrzymywanie satysfakcjonujących dla plantatorów cen skupu. Część oferty dostępnej na rynku jest niższej jakości, ze względu na przemrożenia. W niektórych rejonach z powodu suszy występuje w kapuście tipburn (wewnętrzne zbrunatnienie liści). Objawy tego zaburzenia fizjologicznego dyskwalifikują ze sprzedaży w wielu kanałach dystrybucji. Dlatego stawki za kapustę pekińską różnią się i wynoszą od 1,00 zł/kg do 4,50 zł/kg.

Za najwyższej jakości kapustę pekińską o najbardziej pożądanej masie główek, tj. 0,60–1,80 kg, na początku lutego kupcy płacili nawet 4,00–4,50 zł/kg. Za pekinkę w większym przedziale wagowym (najczęściej ok. 2,00 kg), można było otrzymać od 3,00 do 4,00 zł/kg. Stawki różniły się także, zależnie od regionu. Na obszarach największej koncentracji produkcji kapusty pekińskiej obowiązujące ceny skupu są niższe i na początku lutego oscylowały około 3,00 zł/kg.

Kapustę pekińską niższej jakości, ale nadającą się do przetwórstwa lub II gatunek sprzedawano po 1,00–1,50 zł/kg. Sporo takich ofert sprzedaży dotyczyło „lekko” przemrożonych główek.

Czytaj również: Ceny kapusty 2024

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *