Ceny kukurydzy mokrej. Ile kosztuje tona? Sprawdź!

Niemal w całym kraju rozpoczął się zbiór kukurydzy. W tym samym czasie wystartował skup kukurydzy na podstawie którego znane są ceny kukurydzy mokrej na koniec września 2022 r. W tym sezonie z powodu wysokich cen energii rolnicy zastanawiają się i zadają pytania takie jak: Czy sprzedawać kukurydzę mokrą, czy też nie? Czy opłaca się suszenie kukurydzy?

Przypomnijmy, że pod koniec września 2021 r. ceny kukurydzy mokrej nie wynosiły więcej, niż 460 zł za tonę. Aktualne stawki są jednak wyższe, ale czy wystarczająco wysokie biorąc pod uwagę rosnące koszty produkcji? Ile kosztuje tona kukurydzy 2022?

Zbiór kukurydzy 2022 – jakie są plony?

Zbiór kukurydzy już wystartował, dlatego znane są już pierwsze plony, o których informują rolnicy na forum rolniczym agrofoto.pl

Okolice Wrocławia zaczęli kosić kuku,plon petarda 4-8 ton przy 27% – poinformował użytkownik o nicku dlugin.

Nie wszyscy jednak przewidują, że uda im się uzyskać wysokie plony, co ma związek z suszą występującą w okresie letnim.

Ja dziś liczyłem to jest szansa że wyjdę na zero. Susza zrobiła swoje więc nie ma co liczyć na plony – stwierdził użytkownik o nicku Pajej.

Kukurydza prosto z pola cena

Ceny kukurydzy mokrej w przedostatnim dniu września 2022 r. zbliżają się do kwoty 900 zł za tonę.

Na dzień 29 września 2022 r. jedną z wyższych cen za tonę kukurydzy oferuje firma Szmidt (870 zł).

Skup kukurydzy 2022 rozpoczęła także firma Fermy Woźniak, która w swoich poszczególnych punktach skupu oferuje następujące ceny:

 • Lasocice (woj. wielkopolskie) – 850 zł/t,
 • Rogów Legnicki (woj. dolnośląskie) – 830 zł/t,
 • Rogów Sobócki (woj. dolnośląskie) – 830 zł/t,
 • Wąsosz (woj. dolnośląskie) – 830 zł/t,
 • Wołów (woj. dolnośląskie) – 830 zł/t,
 • Kleczew (woj. wielkopolskie) – 850 zł/t,
 • Ząbkowice Śląskie (woj. dolnośląskie) – 830 zł/t,
 • Niemcza (woj. dolnośląskie) – 830 zł/t,
 • Jabłonna (woj. wielkopolskie) – 830 zł/t.

Ceny kukurydzy mokrej pod koniec września 2022

Jak podaje e-WGT bieżący tydzień na giełdowym rynku zbóż rozpoczął się od spadków cen. Na giełdzie w Paryżu cena kukurydzy z terminem realizacji na listopad 2022 r. na zamknięcie poniedziałkowej sesji (26 września 2022 r.) wynosiła 334,75 euro/t. Procentowa zmiana cen wynosiła więc -1,11.

Natomiast na rynku krajowym aktualne ceny za kukurydzę mokrą zazwyczaj oscylują w granicach 800 zł za tonę. Ale niektóre skupy oferują rolnikom jeszcze niższe ceny. Np. firma TOMY M&M SP. Z O.O. SP. K. na dzień 20 września 2022 r. za kukurydzę mokrą płaciła 750 zł/t w magazynie w miejscowości Małuszów (woj. dolnośląskie), a w Elewatorze w Oleśnicy (woj. dolnośląskie) cena kukurydzy mokrej była niewiele wyższa, a dokładnie wynosiła 780 zł/t.

W jakiej cenie jest kukurydza mokra?

Częściej jednak rolnicy mogą uzyskać wyższe ceny kukurydzy przekraczające nawet 800 zł za tonę. Taka stawka obowiązuje w Wytwórni Pasz PIAST Sp. z o. o. (woj. wielkopolskie), gdzie tona kukurydzy mokrej 2022 kosztuje 880 zł.

Ceny kukurydzy mokrej 2022 w pozostałych skupach, które przeanalizowaliśmy nie wynoszą więcej, niż 800 zł za tonę. Skup kukurydzy mokrej 2022 z taką ceną prowadzą firmy takie jak:

 • Agro – Sław Sławomir Humański (na podstawie notowań cen KPODR- woj. kujawsko-pomorskie),
 • Firma Szmidt Sp. z o. o., (woj. wielkopolskie),
 • Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego ZUBR (woj. kujawsko-pomorskie) (na podstawie notowań Agolok),
 • Ziarn-Pol (woj. pomorskie),
 • PPH Kompasz sp.j. M.Tkaczyk St.Pawłowski (woj. warmińsko-mazurskie).

Jakie będą ceny kukurydzy 2022?

Wiemy już, że ceny kukurydzy mokrej na koniec września 2022 r. są wyższe, niż rok temu. W tym roku jednak koszty produkcji drastycznie poszły do góry, dlatego rolnicy liczą na to, że ceny kukurydzy jeszcze wzrosną.

W opracowaniu Agromapa analitycy banku Crédit Agricole prognozują, że ceny kukurydzy w Polsce wyniosą 1200 zł/t na koniec 2022 r. Natomiast na koniec 2023 r. nie przekroczą kwoty 1000 zł za tonę.

Zestawienie cen skupu kukurydzy sporządzono na podstawie rozmów telefonicznych, a także informacji dostępnych na stronach internetowych punktów skupu.

Czy ceny kukurydzy mokrej satysfakcjonują rolników?

Aktualne ceny kukurydzy mokrej kształtujące się na poziomie 800 zł za tonę nie satysfakcjonują wszystkich rolników. Co można stwierdzić na podstawie niektórych komentarzy producentów zamieszczonych na forum rolniczym agrofoto.pl

piszę że proponowanie połowę seny suchej za mokrą to złodziejstwo i rozbój (…) – stwierdził użytkownik o nicku witejus.

Część rolników mimo rosnących kosztów produkcji uważa, że suszenie kukurydzy jest nadal opłacalne:

ja susze, co będzie to będzie gaz taki sam koszt jak rok temu gorzej bo nawozy 100% droższe na wiosce rzucone ale jak się uda sprzedać suchą po 1100 to powinno zostać a drożej to większy zysk – napisał użytkownik o nicku Tigon.

Sprzedać mokrą czy suchą kukurydzę?

Podczas zbiorów kukurydzy rolnicy zastanawiają się czy sprzedać kukurydzę mokrą prosto z pola, czy suchą z możliwością sprzedaży po wyższej cenie. Dla rolników jest to niemały dylemat w roku obecnym, kiedy to, jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza koszty suszenia kukurydzy są o około 40% wyższe, niż w 2021 r.

Czy opłaca się suszyć kukurydzę?

Odpowiedź na pytanie: Czy opłaca się suszyć kukurydzę? nie należy do najłatwiejszych, ponieważ opłacalność suszenia kukurydzy mokrej zależy od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę po pierwsze ceny kukurydzy mokrej, jak i suchej obowiązujące w skupach. Ponadto, to czy opłaca się suszyć kukurydzę uzależnione jest od kosztów suszenia, czasu suszenia, utraty masy, jak i jakości uzyskanej podczas samego suszenia.

Jaki jest koszt suszenia kukurydzy 2022?

Tak jak już wspomnieliśmy na początku koszt suszenia kukurydzy w 2022 r. znacząco wzrósł względem 2021 r. Co ma związek z wyższymi cenami energii elektrycznej, jak i cen oleju opałowego.

Aby dowiedzieć się co bardziej opłaca się: sprzedać kukurydzę mokrą, czy też ją suszyć i sprzedać ją jako suchą Wielkopolska Izba Rolnicza przeprowadziła symulację dla trzech rolników posiadających odpowiednio 20, 50 i 100 t kukurydzy. W założeniach przyjęto, że cena kukurydzy mokrej wynosi 850 zł za tonę, a cena kukurydzy suchej 1400 zł/t. Ponadto, ustalono wilgotność kukurydzy na poziomie 30%, którą następnie osuszono do uzyskania wilgotności na poziomie 14%. Cenę dotyczącą usługi przyjęto na poziomie 12 zł/t%.

Aktualności rolnicze - Ceny kukurydzy mokrej 2022

Sprawdzamy jaki jest koszt suszenia kukurydzy w 2022 r.

fot. Wielkopolska Izba Rolnicza

Nasze wyliczenia wskazują, że bardziej opłacalną opcją jest postawienie na suszenie ziarna i następnie sprzedania go po wyższej cenie. Z pewnością jednak należy przeliczyć, ile wyniesie nas koszt suszenia i czy jest on dla nas akceptowalny – stwierdza na koniec WIR.

Czytaj również: Dochód z hektara przeliczeniowego GUS spadł i to mocno. Sprawdź!

Źródło: Agrofakt.pl; Crédit Agricole Agromapa –Kwartalnik Agrobiznesu – Jesień 2022; agrofoto.pl; Wielkopolska Izba Rolnicza

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 49

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Ceny kukurydzy 2022
danielhaker
kontynuacja w nowym temacie na 2024r:   zobacz więcej »
fabio
tylko kozacka kukurydze po 18t daje a nie francuskie co tan jest inny klimat zobacz więcej »
grzybu1
Dziwne opinie, że Pioneera nikt nie sieje. Akurat u nas w okolicy większość to Pioneer. Najlepiej widać przy niedoborze wody różnice i ja np. z niego nie zrezygnuje. 50 tyś w work... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Pawel pisze:

  Ludzie czy wy czytacie co tam jest napisane? 335€ za tonę mokrej.To znaczy że nawet połowy zysku rolnik nie dostaje.I pismaki się dalej rozwijają na ten temat.335€=1603,846!!!Gdzie są te pieniądze!!??