Ceny mleka rosną
Ceny mleka i przetworów mleczarskich w 2017 r. są wyraźnie wyższe niż rok wcześniej. Eksport produktów mleczarskich z Polski też wzrasta.
Sytuacja producentów mleka w ostatnim czasie uległa poprawie. Aktualne ceny mleka utrzymują się na dość satysfakcjonującym poziomie.
– Cena mleka jest obecnie w miarę stabilna. Rośnie z kolei produkcja mleka w Polsce. Tłuszcz zwierzęcy nadal cieszy się dużym zapotrzebowaniem – tak pokrótce przedstawia obecną sytuację na rynku mleka Piotr Depta, Prezydent Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Bydła.
Rosną wyraźnie ceny w ujęciu rocznym.
-Ceny mleka w pierwszym kwartale 2017 r. były wyraźnie wyższe w relacji rocznej. Według GUS mleko w skupie w marcu 2017 r. było średnio o 24% droższe w porównaniu do roku ubiegłego (średnia cena-1,31 zł/l) wobec wzrostu cen o 18% i 21% odpowiednio w styczniu i lutym 2017 r. Ceny wspiera niższa produkcja u głównych jego producentów na świecie i wysoki popyt na produkty mleczarskie (sery oraz masło) m.in. ze strony Chin – mówi Mariusz Dziwulski ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego, PKO Bank Polski.
Prognozy co do wielkości wzrostu cen na kolejne miesiące nie są tak optymistyczne dla producentów mleka.
– W drugiej połowie roku dynamika wzrostu cen może osłabnąć wskutek możliwego odbudowania światowej produkcji mleka – prognozuje Mariusz Dziwulski.
Spowolnienie wzrostu cen w 2017 r. potwierdzają opracowane prognozy przez IERiGŻ-PIB (kwiecień 2017). Wyniki tych badań rynkowych wykazały, że produkcja i skup mleka oraz popyt na krajowym rynku będą charakteryzowały się tylko lekkim wzrostem. Według przewidywań dynamika skupu mleka w bieżącym roku wyniesie ok. 3%. Sam skup osiągnie poziom ok. 11,4 mln ton. Rosnące dostawy surowca będą skutkowały wzrostem produkcji artykułów mleczarskich, które w znacznej części zostaną wyeksportowane.
Spis treści
Spożycie mleka
Wg Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, wzrost krajowego spożycia mleka może na pewno pomóc, ponieważ przy wzroście popytu na surowiec, producenci mogą oczekiwać wyższych cen za swój produkt.
– Jednak, według danych GUS, w latach 1999–2014, konsumpcja mleka pitnego w gospodarstwach domowych w Polsce charakteryzowała się dość dużą dynamiką spadku. W 2014 r. spożycie mleka wyniosło tylko 3,26 litra miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym, dlatego należy jak najbardziej zachęcać Polaków do większego spożycia mleka, aby można było doprowadzić do wzrostu krajowego spożycia – mówi Wiktor Szmulewicz.
Popyt na mleko jest też uzależniony od poziomu jego spożycia, na co wielki wpływ ma przekonanie o jego zdrowotności. Tu należy przytoczyć wyniki badań Ronalda J. Maughan’a, eksperta ds. nawodnienia organizmu z Uniwersytetu Loughborough, które wykazały, że mleko nawadnia lepiej niż woda! Uwzględniając nawet niską zawartość wody w mleku, okazało się, że w gaszeniu pragnienia jest ono skuteczniejsze niż inne napoje. Udowodniona zdrowotność mleka być może wkrótce przyczyni się do wzrostu jego spożycia. ( FAMMU/FAPA na podstawie Business Insider Polska)
Przetwory mleczarskie
Z jednej strony notuje się silne wzrosty cen masła, z drugiej, od początku roku tanieją sery i odtłuszczone mleko w proszku.
Nadal jest wysoki popyt na produkty mleczarskie. Chociaż ceny jednych produktów obniżają się a innych rosną, jak twierdzi Mariusz Dziwulski.
– Sytuacja na rynku przetworów mleczarskich jest dość zróżnicowana. Z jednej strony notuje się silne wzrosty cen masła, z drugiej, od początku roku tanieją sery i odtłuszczone mleko w proszku. Na tych ostatnich ciążą wysokie unijne zapasy mleka w proszku zgromadzone w ramach zakupów interwencyjnych. Niemniej przetwory mleczarskie pozostają droższe niż przed rokiem. Wg MRiRW w kwietniu br. ceny masła w blokach były o blisko 75 % wyższe r/r, sery dojrzewające (Gouda, Edamski) o 38% r/r, a odtłuszczone mleko w proszku o 8,2% r/r.
Wzrost cen przetworów mleczarskich potwierdza Indeks GDT (oznaczający zmiany cen przetworów mlecznych). W kwietniu odbyły się dwie aukcje na platformie Global Dairy Trade (GDT) 4. 04 i 18.04. Indeks GDT wzrósł na aukcji w dniu 04.04.2017 r. o 1,5%, natomiast na aukcji w dniu 18.04.2017 r. wzrósł o 3,1%, czyli w sumie zanotowano zwyżkę o 4,6%. W ujęciu rocznym (od kwietnia 2016 do kwietnia 2017) wartość indeksu była wyższa o 52,9%. W porównaniu do minimum wyznaczonego 4 sierpnia 2015 r. wskaźnik ten jest na wyższy o 98,2%.(dane PFPBiPM)
Handel zagraniczny
Wzrost popytu i wysokie ceny przetworów przekładają się na poprawę eksportu produktów mleczarskich z Polski. W pierwszym kwartale 2017 r. jego wartość sprzedaży zagranicznej produktów mleczarskich i jaj (CN04 – dane Ministerstwa Rozwoju) była o 25% wyższa w porównaniu do roku 2016, wobec 2,4% spadku w całym 2016 r. – informuje Mariusz Dziwulski.
W pierwszym półroczu 2017 r. wzrośnie różnica między eksportem a importem produktami mleczarskimi
W 2017 r. w Polsce handel zagraniczny będzie taki, jaka będzie przede wszystkim koniunktura na rynku światowym. Obecnie ceny na światowym rynku są wysokie. W przypadku gdy na tym rynku utrzymają się wysokie ceny trwałych produktów mleczarskich, to eksport surowca w całym 2017 r. może zwiększyć się o 4,8% do 4050 tys. ton, z tego w pierwszym półroczu do 2000 tys. ton. Przy czym wartość eksportu wzrośnie o 16,4% i wyniesie 1845 mln euro, w tym 955 mln euro w pierwszej połowie br. W imporcie także utrzyma się wysoka dynamika. Import może zwiększyć się w 2017 r. o 3,4% do 1850 tys. ton w przeliczeniu na mleko surowe, a wartościowo 940 mln euro. W pierwszym półroczu br. import wyniesie odpowiednio 900 tys. ton i 475 mln euro. Branża mleczarska umocni się jako eksporter netto, czyli w 2017 r. poziom eksportu będzie wyższy niż import i może wzrosnąć o 6% r/r i wartościowo wynieść 905 mln euro. (Zakład Badań Rynkowych IERiGŻ-PIB, kwiecień 2017)
Aktualne informacje o sytuacji na rynku mleka znajdziesz w artykule: Produkcja mleka na świecie – dobra koniunktura
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!