Ceny mleka w Europie drastycznie spadają. EMB ostrzega
Produkcja mleka w Europie kurczy się — alarmuje EMB. To skutek nieciekawej sytuacji na rynku mleka. Ceny mleka w Europie spadają, i to do poziomów, które coraz częściej nie rekompensują kosztów produkcji.
Według Europejskiej Rady ds. Mleka (EMB) postępujący od początku 2023 r. spadek cen w sektorze mleczarskim to poważny powód do niepokoju. Ceny oferowane producentom mleka coraz rzadziej przewyższają koszty produkcji. To z kolei prowadzi do zmniejszania się produkcji mleka w UE na dużą skalę. Jednak Komisja Europejska zdaje się bagatelizować problem.
Ceny mleka w Europie poniżej kosztów produkcji
Niemniej jednak sytuacja w 2022 r. była wyjątkowa. Przy czym w UE odnotowano gwałtowny wzrost takich kosztów, jak: energia, nawozy, pasza. Przy równoczesnym wzroście cen u producentów niektórzy rolnicy byli jeszcze w stanie przewyższyć koszty produkcji. Jednak w wielu przypadkach ceny co najwyżej pokryły koszty produkcji.
Niestety, ostatnie kilka miesięcy pokazują, że równowaga między podażą a popytem została zachwiana. To z kolei wyjaśnia obecny, drastyczny spadek cen w sektorze mleczarskim.
Ceny mleka w Europie przyczyną zmniejszonej produkcji
Dane unijne wskazują na dużą falę wycofywania się gospodarstw z produkcji mleka. W niektórych krajach, np. na Litwie, już ponad 10% rolników porzuciło hodowlę bydła mlecznego. Z kolei najnowsze krótkoterminowe prognozy KE wskazują, że ogólna wielkość stada mlecznego w EU w 2023 r. może się zmniejszyć o 1%.
Reakcja KE na spadek cen w sektorze mleczarskim
Tymczasem EMB ma wątpliwości, czy stan ten faktycznie niepokoi Komisję Europejską. Albowiem komisarz UE ds. rolnictwa ocenił obecne ceny mleka w Europie jako „początek korekty rynkowej”. To zdaniem EMB oznaka ignorancji wobec faktu, że nie można dopuścić do chronicznego deficytu między cenami a kosztami produkcji i przyjęcia go jako normy rynkowej.
Kiedy ceny spadają znacznie poniżej kosztów produkcji, nie jest to korekta rynku, ale całkowity wyzysk naszych rolników i naszego systemu żywnościowego — twierdzi Kjartan Poulsen, prezes Europejskiej Rady ds. Mleka.
Jakie środki zaradcze na niskie ceny mleka w Europie?
Z tego powodu EMB uważa, że nadszedł czas na to, aby dokładnie przeanalizować rynek i wykorzystać wszystkie możliwości, aby zapobiec dalszemu wzrostowi nierównowagi rynkowej. Jednym ze środków zaradczych mogłoby być natychmiastowe wdrożenie ogólnounijnej, dobrowolnej redukcji produkcji.
EMB opowiada się też za reformą systemu rolnego UE w kierunku modelu społecznie zrównoważonego w perspektywie średnioterminowej. A konkretnie chodzi o system, który zagwarantuje rolnikom godne ceny. Chodzi o to, żeby europejscy rolnicy mogli dalej produkować żywność i budować suwerenny system bezpieczeństwa żywnościowego dla obywateli UE.
Uważa się, że rolnicy potrzebują prawodawstwa na poziomie unijnym, aby mieli zapewnione takie ceny, które przewyższą koszty produkcji. Jak twierdzi EMB, powinno to dotyczyć wszystkich rolników w całej UE, również tych będących członkami spółdzielni.
Czytaj również: Zasady warunkowości – ważna zmiana interpretacji w GAEC 7
Źródło: Agriland, EMB